Eli kertokaa nyt ihmeessä, miksi Saabeissa on niin paljon ääntä!?!
Ote TM:n farkkutestistä 01/06 9-3:lle:
"...tuntuu Saab enemmänkin siltä kuin se olisi koottu tusinasta palikasta tappiliitoksin. Hälyäänet ja etenkin jousitusrakenteista kantautuvat kolinat ovat sen heikointa aluetta. Rengasääntä on runsaasti...".
Moottoritieajossa Saabissa ei ollut paljon enemmän ääntä kuin muissakaan, mutta esim. 60km/h nopeudessa Saabissa on edessä 63dB, kun muissa on 59dB tai 60dB -> ero on VALTAVA!!! Moni muukin oli tosin yllättävän meluinen noin ylipäätään, mutta Saab sitten tässä joukossa vielä kaikista meluisin.
Tästä aiheesta on jauhettu ennenkin, mutta silti se jaksaa ihmetyttää kerta kerran jälkeen. Siis 9-5:ssa on ääntä riittämiin (heikolla pinnalla) ja luulisi, että juuri rengasääniin ja kolinoihin olisi kiinnitetty huomiota uudemmassa mallissa, mutta ei!!
Miksei Saab osaa tehdä hiljaisia autoja, miksei !?!?
