Etupään nitinä/narina

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Vastaa Viestiin
9000urpo
"Ruisku"
Viestit: 102
Liittynyt: Su Joulu 12, 2004 15:55
Paikkakunta: Tampere

Etupään nitinä/narina

Viesti Kirjoittaja 9000urpo »

Katkesi viime viikolla jousi vm88 turbosta. Tai jousi on varmaan ollut hetken jo poikki, mutta viime viikolla sitten siirtyi pois paikaltaa ja etupää putosi kuskin puolelta alas n. 5 cm. hinausauton lavalla korjattavaksi ja uusi jousi paikalleen. huoltomies totesi, että joku yläpään suojakumi oli mennyt rullalle, mutta olivat laittaneet paikalleen ja sano että kovaa ajoa vaan. Jousen vaihdon jälkeen ilmaantui kuitenkin sellainen natiseva ääni, kun ajaa hitaasti esim huonosti auratulla parkkipaikalla. vähän on sellainen kumi vastaan kumi tyyppinen kitinä/natina ja myös paikallaan ollessa keulaapainellassa kuuluu sama ääni. Onkohan jotain vakavaa vain pelkästään rasittavaa. iskari toimii ihan ok ja maantiellä ajettaessa ei mitään ongelmaa eikä kuulu muun metelin yli mutta hitaasti ajellessa ja käännellessä kuuluu, kuten myös heilutellessa voimakkaasti. lähtiskö ääni pois rasvalla/ ajan kanssa vai pitääkö vaihtaa jotain puslia/kumeja. Lueskelin tuossa Haulla että jollain oli vastaavaa ollut, mutta ratkaisua en löytänyt. ei viitsi arpapelillä vaihdella. näin tällä kertaa.
Tomppa95
"Tuplakaasari"
Viestit: 66
Liittynyt: To Helmi 23, 2006 21:01
Paikkakunta: Punkalaidun

Viesti Kirjoittaja Tomppa95 »

Kandee varmaan venata vesikelejä :wink: Jos märkänä viä natisee ni sit voi olla jossain kulumaa :roll:
9000urpo
"Ruisku"
Viestit: 102
Liittynyt: Su Joulu 12, 2004 15:55
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja 9000urpo »

ei jaksais vesikelejä odottaa. liikaa pakkasta pihalla että voisi tutkailla muutenkaan. Ikävä ajella parkkipaikoilla kun kuuluu joka kerta ihme nitkautus ääni kun vähän joustaa. Voisikohan alapallonivelessä olla vikaa tai sitten iskari paskana. saako siihen joustin tukeen jostain niitä kumeja jotka ovat jousen alla ja päällä?
pitänee ruikkia pullo jotain rasvaa sinne sekaan jos se vaikka poistais äänet.
Kurko
"Hölösuu"
Viestit: 2013
Liittynyt: Pe Tammi 28, 2005 18:35

Viesti Kirjoittaja Kurko »

Hmm. Tuo jousiongelma taitaa olla ihan yleinen noissa 80:lukuisissa.
Itellekin sattunut, ja sitä ei edes huomannut ajossa.
Eli mikä paja vaihtanut jouset jos kerran joku kumi oli kiertyneenä?, siis jousen ylälautanen on väärässä asennossa. :(
Pitäisi kylläkin tuntua myös ajettavuudessa hiukan muutuneina ohjausvoimina ja palautuksen puutteena / vetämisenä.
9000urpo
"Ruisku"
Viestit: 102
Liittynyt: Su Joulu 12, 2004 15:55
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja 9000urpo »

hauskaahan tässä juuri on se kun ei se ajattavuuteen vaikuta vaikka nitisee, mutta kyllähän se hieman harmittaa kun on sellainen ääni.
Siellä pajalla sanoivat kun hain pois että joku kumi oli ollut rullalla siis sen rikkonaisen jousen yhteydessä ja olivat sitten laittaneet takaisin, kun ei ollut uutta hyllyssä. Oisivat tietysti voineet siitä ilmoittaa työn aikana eikä sitten kun auto on pihalla odottamassa noutajaa. vaikea näin jälkikäteen sanoa että huonosti laitettu, kun kuitenkaan eivät muista mitään.
pitää varmaan jossain vaiheessa käyttää joustintuki irti ja katsoa missä vika on, mutta nyt on hieman huonot olosuhteet kun parkkipaikalla joutuisi väsäämään. no onhan tuo 500km ollut jo nitisevänä paikallaa, eikä vaikutusta ajettavuuteen ole ollut. ääni vain ahdistaa.
Avatar
jus
"Saabisti"
Viestit: 11627
Liittynyt: Ma Elo 11, 2003 21:37
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jus »

Vai olisiko "kumi rullalla" ollut vaan se haitarikumin yläpää tullut pois jousenpään ja jousilautasen välistä, jos jousi katkesi yläpäästä?
http://www.saabphotos.com/gallery/Koni- ... s/DCP_4699

Minulla katkesi alhaalta ja jousen tynkä jäi hankaamaan jotenkin kumiin tai vanteeseen, tai ainakin hyvin lähelle. Ei voinut olla huomaamatta kun kurkkasi lokasuojan alle.

http://www.hut.fi/u/jus/saab/9000/uudet ... konaan.jpg
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
9000urpo
"Ruisku"
Viestit: 102
Liittynyt: Su Joulu 12, 2004 15:55
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja 9000urpo »

varmastikin ollut juuri se tilanne että on tullut pois siinä jousirikon yhteydessä. pitää ootella että saa auton talliin parin viikon päästä niin voi hieman tutkailla nitinän lähdettä. pitää toistaiseksi mennä näillä äänillä eteenpäin.
Onko kenelläkään muuten tietoa bilteman etuiskarin laatutasosta? olisi aika edullinen n~60€. ei viitsisi vanhaan autoon liian kalliita osia laittaa, jos tuollaiset pari vuotta kestäisivät. jos sellaisesta olisi vaikka apuja nitinään sitten jossain vaiheessa.
9000urpo
"Ruisku"
Viestit: 102
Liittynyt: Su Joulu 12, 2004 15:55
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja 9000urpo »

syyllinen löytyi. iskarin pohjaanlyönti kumi eli se mikä siinä varressa on, narisi kuivuuttaan. rasvasivat jarrulevyjen ja palojen vaihdon yhteydessä ja nitinä loppui. kerrankin halpa korjaus.
Vastaa Viestiin