900 -84 laturi/starttiongelma? ==> Korjattu!!!

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
MarkoL
"Ruisku"
Viestit: 137
Liittynyt: Ti Kesä 07, 2005 09:07

900 -84 laturi/starttiongelma? ==> Korjattu!!!

Viesti Kirjoittaja MarkoL »

Auto seissyt pitkään.

- Lähti kaapeleilla, akku uudehko ennen seisontaan laittoa hankittu.
- Ajossa erittäin heikot ajovalot
- yksi ajoreissu ja sen jälkeen 4 päivää seisomassa
- nyt ei lähde kaapeleilla eikä ilman

Virrat tulevat päälle, bensapumppu surahtaa, ajovalot syttyvät ja sisätilan puhallin lähtee pyörimään. Starttiasennossa kuuluu jokinlainen napsahdus ja loksahdus, mitään käynnistysyritystä ei tapahdu. Apukaapeleilla sama juttu, mitä nyt vähän tehokkaammiksi tulivat valot.

Aiempi tieto kertoo, että kuulemma laturin maadotuksessa olisi ollut ennenkin ongelmia. Mukana tulikin toinen laturi. Puhdistin kuitenkin maadoituksen nykyisestä eikä se auttanut mitään. Sulakkeet on tsekattu kaikki ok.

Ongelma tuli siis kun auto oli seissyt 4 pv. Akku jaksaa käynnistää toisen auton ihan hyvin.

Kysymykset:

1. Viittaako tämä mielestänne laturin / muuhun maadoitusongelmaan?

2. Miten onnistuu laturin vaihto parkkipaikkaoloissa poropeukalolta? (ei mitenkään)

3. Miksei apukaapelit toisesta autosta virta otettuna riittänyt starttaamiseen jos virta katoaa laturin kohdalta? Onko rikkinäinen laturi niin tehokas virransyöjä?

4. Pääsiskö joku PK-seudulla kurkkaamaan? Ehkä vaihtamaan laturin (maksua vastaan tietenkin)...tai ainakin tutkimaan (pullakahvia + bensakuluja vastaan tietenkin). Itellä ei oo taitoja. :(


Jep. Ja lätkässä aina voittaa se, joka teki enemmän maaleja, ei sen kummempaa :?
Viimeksi muokannut MarkoL, Ma Maalis 13, 2006 20:37. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Avatar
jus
"Saabisti"
Viestit: 11627
Liittynyt: Ma Elo 11, 2003 21:37
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jus »

Miten kytkit ne apukäynnistyskaapelit?
Jos auton oman akun maajohto on huono, ei käynnistyskaapeleilla akun navoille tuotu lisäsähkö juuri tuo lisätehoa. Laita maajohto toisen auto akusta apua vastaanottavan auton moottorinnostokorvakkeeseen tai muuhun sopivaan maadoituspaikkaan moottoissa.

Ongelmaa voi kokeilla selvittää myös pelkästään kytkemällä yhden apukäynnistyskaapelin siihen auton oman akun ja oman moottorin välille.
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
MarkoL
"Ruisku"
Viestit: 137
Liittynyt: Ti Kesä 07, 2005 09:07

Viesti Kirjoittaja MarkoL »

MOI!

>>Miten kytkit ne apukäynnistyskaapelit?

Ihan perinteisesti vain, plusnapa plusnapaan, miinusnapa miinusnapaan.

>>Jos auton oman akun maajohto on huono, ei käynnistyskaapeleilla akun navoille tuotu lisäsähkö juuri tuo lisätehoa. Laita maajohto toisen auto akusta apua vastaanottavan auton moottorinnostokorvakkeeseen tai muuhun sopivaan maadoituspaikkaan moottoissa.

ok. Tuon kokeilen tänään iltapäivällä heti. Pitää myöntää että olin ehkä hieman hätäinen kokeillessani vain plusplusmiinusmiinus.

>>Ongelmaa voi kokeilla selvittää myös pelkästään kytkemällä yhden apukäynnistyskaapelin siihen auton oman akun ja oman moottorin välille.

Hmm..tarkemmin siis...? Yksikö kaapeli akusta moottoriin siis samasta akusta samaan moottoriin? ehm..kumpi? 8O

Mutta tosiaan kokeilen vielä uudestaan tuota maadoitusta ja raportoin.

t. M
MarkoL
"Ruisku"
Viestit: 137
Liittynyt: Ti Kesä 07, 2005 09:07

Viesti Kirjoittaja MarkoL »

Ok. Kiitos ... meinasi jo mennä puurot ja vellit sekaisin :)

Elikäs ilmeisesti erillisellä negaatiokaapelilla miinusnavan ja korvakkeen
väliin haetaan tehokkaampaa maadoitusta kuin mitä siinä nyt on
auton kiinteällä miinuskaapelilla.

Voiko kuitenkin täysin mäskä laturi syödä kaiken virran niin, että
apukaapelitkaan ei auta lisämaadoituksen ja akun kanssa. Siis kysyy
vaikka ei ole tätäkään vielä kokeillut...

t. M
Avatar
tetammi
"Saabisti"
Viestit: 7683
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 11:14
Paikkakunta: Paimio

Viesti Kirjoittaja tetammi »

MarkoL kirjoitti: Elikäs ilmeisesti erillisellä negaatiokaapelilla miinusnavan ja korvakkeen väliin haetaan tehokkaampaa maadoitusta kuin mitä siinä nyt on auton kiinteällä miinuskaapelilla.
Enempi ajatuksena on tuolla tarkistaa onko se alkuperänen maadoitus kunnossa. Kunnossa ollessaan alkuperäinen riittää kyllä.

Voiko kuitenkin täysin mäskä laturi syödä kaiken virran niin, että
apukaapelitkaan ei auta lisämaadoituksen ja akun kanssa. Siis kysyy
vaikka ei ole tätäkään vielä kokeillut...
Ei, kokeile nyt tuo ensiks.
Itsellä on tullut kylläkin vastaan startti joka vei startissa aivan törkeesti virtaa vaan sekään ei ollut saabissa.

Laturin toimimattomuus ei tuossa starttivaiheessa pitäisi mitenkään tuntua jos akku on muuten ladattu.
Akku vaan tyhjenee ja meno hyytyy.
Itselle kävi tuossa lomalla noin kun laturin herätepiuha oli hapettunut, ei päässy montaa kilsaa kotoota kun ensiks sammui mankka ja kohta perään auto. Liittimen putsaus ja kauppareissun verta lepoa akulle niin jaksoi juuri lähteä käymään ja on taas sen jälkeen pelittäny.
Teemu paimiosta
#1266,
Teemun edelliset avot ja nykyiset ooppelit
Opel Corsa-e 2023
Opel Corsa S 1.4T 2019
Projektina 900S 1992
habasaab
"Turbo"
Viestit: 223
Liittynyt: Pe Heinä 30, 2004 22:21
Paikkakunta: Oulainen

Viesti Kirjoittaja habasaab »

Olenkohan käsittänyt väärin mutta autosi ei ilmeisesti starttaa ollenkaan?

Tästähän voisi päätellä että startti on menossa hyvää vauhtia rikki.. Kokeile koputella starttia samalla kun joku kaverisi starttaa autoa... Itsellä oli päässyt starttiin kosteutta joka oli sitten päässyt pakkasilla jäätymään ja koputtelemalla alkoi startti pyöriä...
MarkoL
"Ruisku"
Viestit: 137
Liittynyt: Ti Kesä 07, 2005 09:07

Viesti Kirjoittaja MarkoL »

Kokeillaan tänäiltana vielä :) !

Raporttia tulee.

t. M
MarkoL
"Ruisku"
Viestit: 137
Liittynyt: Ti Kesä 07, 2005 09:07

Viesti Kirjoittaja MarkoL »

Noniin, nyt on kokeiltu taas eilen illalla.

Hyvin pudistetut maadoitukset akussa, toisesta autosta virtaa koko ajan kaapeleilla - ei tulosta.

Kirkkaat valot, bensapumpun surahdus, sitten starttiasennossa "surrrrrrr...naks" tai joskus "surrrrrrrr...naksnaks".

Maadoitus sekä runkoteräkseen että akunnapaan vuorotellen.

Kaveri katsoi että kipinää oli tullut jonkin kerran laturin maadoituskaapelin juuresta, jossa mutteri menee runkoon ja sen alla
on metalliliuska. Ohitimme tämän kuitenkin väliltä. Maadoituskaapeli oli tuohon kohtaan joskus tehty jatkopalalla ja luultiin että se on sen jatkopalan ja alkuperäisen johdon huono liitos. Kuitenkin siitä välistä maadoitettiin erikseen toiseen kohtaan runkoon ihan starttikaapelilla, (siis puhdas johdonkohta ja puhdas metallinkohta).

Ilmeisesti volttimittari voisi alkaa olla hyvä olla matkassa. Nyt on hiukan vaikea päätellä kylmällä parkkipaikalla lumen leijuessa ja näppien jäätyessä mistä seuraavaksi etsiä...

En edes saanut bongattua starttia että olisi koputellut.

Ihan tyhmä homma :(

t. M
900 I 16 Kat
"Hölösuu"
Viestit: 1423
Liittynyt: Su Joulu 07, 2003 13:35
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja 900 I 16 Kat »

Vaihda starttimoottori..
lucaf
"kukkahattu"
Viestit: 6420
Liittynyt: Ke Touko 07, 2003 10:55
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja lucaf »

startin koputtelu jää tosiaan haaveeksi noissa malleissa missä se on pakosarjan alla.

mullahan startti jäätyi kanssa tuossa joku aika sitten kun olin pesettänyt moottoritilan just ennen kovien pakkasten tuloa:
http://www.saabclub.fi/phpBB2/viewtopic.php?t=33781
ei edes naksahtanut kun avainta käänsi. piti aina työntää käyntiin, tai hinata. lämpimänä sitten startti suli ja toimi, mutta yön yli jäätyi uudestaan, tätä jatkui monta päivää mutta ongelma poistui kun ilmat lämpeni, eikä enää tullut uudestaan ilmojen kylmettyä.
Luca F #1724, ex-Saabisti vuosilta 2003-2013 (Saab 99 -71,75,76,77,77,78,78,79,80,84,84,84,84, Saab 900 -83,83,84,86,90,91)
MadSpark
"Tuplakaasari"
Viestit: 76
Liittynyt: Ke Joulu 10, 2003 20:42
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja MadSpark »

lucaf kirjoitti:startin koputtelu jää tosiaan haaveeksi noissa malleissa missä se on pakosarjan alla.
Esimerkiksi sorkkaraudalla sitä pystyy kohtalaisen hyvin koputtelemaan yläkautta.
99 GLs CC -78, 900 3d -91 "Aero", 9-3 -01, 9-5 -01 Aero
MarkoL
"Ruisku"
Viestit: 137
Liittynyt: Ti Kesä 07, 2005 09:07

Viesti Kirjoittaja MarkoL »

Ok. Kiitoksia kommenteista ja neuvoista. Yritän koputella jos pääsisin tuollatavoin käsiksi starttiin. Lisäksi Lucan neuvo lämpimämpien säiden odottelusta ei kuulosta ollenkaan ikävältä...ainoastaan taitaa kestää vielä jonkin aikaa...:)

Jos auto on ruiskukoneella, voiko sen hinata käyntiin ilman ongelmia.
Onko eroa ruiskun kaasarin tai turbon suhteen, eli ainoastaanko katalysaattoria ei saa vetää käyntiin? (nuin olen kuullut).

t. M
Avatar
jus
"Saabisti"
Viestit: 11627
Liittynyt: Ma Elo 11, 2003 21:37
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jus »

Voi ruiskun hinata käyntiin ihan ongelmitta.

Tuo mitä yllä kirjoitit tarjonneesi maajohdoin toista päätä runkoteräkseen kuulosti vähän epäillyttävältä, ihan kuin olisit maadoittanut koriin, josta ei hevillä maalaamattomia paikkoja löydy. Moottorin nostokorvakkeeseen ehdotin...

Lisäkysymys: onko ne apukäynnistyskaapelit toimiviksi tiedetyt?
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
ah79
"Hirsch"
Viestit: 957
Liittynyt: Ma Touko 31, 2004 09:10
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja ah79 »

MarkoL kirjoitti:
Jos auto on ruiskukoneella, voiko sen hinata käyntiin ilman ongelmia.
Onko eroa ruiskun kaasarin tai turbon suhteen, eli ainoastaanko katalysaattoria ei saa vetää käyntiin? (nuin olen kuullut).

t. M
OT-sivuhuomautus: voi kattiautonkin vetää ihan hyvin käyntiin, mikäli ongelmana on vain virran loppuminen tai rikkinäinen startti tms., jolloin auto lähtee käymään käytännössä heti.
#1970
ari_viitanen
"Hölösuu"
Viestit: 1531
Liittynyt: La Elo 30, 2003 21:56
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja ari_viitanen »

Vois viitata startin hiilien loppumiseen tai sitten huono maa mutta startissa on vikaa vaihda se tai korjaa vanha startti hiilet ja laakerit
voi ottaa ankkuri kenttään kiinni.
Ari 1622
Vastaa Viestiin