Viikonlopun mökkireissua varten kytkin 12V kylmälaukun (Dometic) tavaratilan virtapistokkeeseen. Yllätyksekseni huomasin ettei liitin ollutkaan täysin yhteensopiva. Auton pistokkeessa keskinasta oli niin syvällä ettei se ottanut kontaktia laukun liittimen kanssa. Tein siihen nopean purkkavirityksen laittamalla väliin hieman alumiinifoliota ja jo alkoi kylmälaukun tuuletin pyöriä. Jompi kumpi pistoke on kyllä jatkoa ajatellen vaihdettava, varmaan tuo laukun.
Onko muilla kokemuksia vastaavasta? Luulisi noiden olevan sen verran standardeja että kävisivät keskenään. Lisäksi virta on saatavilla vain kun autossa on virrat päällä. Käytön kannalta olisi parempi jos jännite olisi päällä jatkuvasti ja laukun jännitevahti pitäisi sitten huolta ettei akku pääse tyhjenemään. Näin kylmälaukku pysyisi päällä myös ajonaikaisten taukojen aikana. Näin se mulla toimi aiemmin edellisessä autossani ja ehdin jo tottua siihen.
SC ja virran ulosotto
-
- "Kaasari"
- Viestit: 24
- Liittynyt: Ti Maalis 14, 2006 13:03
- Paikkakunta: Helsinki
SC ja virran ulosotto
9-3 SportCombi Linear TurboEdition -06 SCH 1.8t + Hirsch
-
- "Kaasari"
- Viestit: 24
- Liittynyt: Ti Maalis 14, 2006 13:03
- Paikkakunta: Helsinki
Ilmeisesti muilla ei ole tästä vielä kovin paljon käyttökokemuksia. Nyt viikonloppuna tarvitsin kylmälaukkua uudemman kerran ja tein lähempää tuttavuutta laukun liittimen kanssa. Huomasin että sen päässä oli punainen muovitulppa/holkki. Sen kun poisti niin johan alkoi pelittämään ongelmitta
Mikä lie ollut tuon tarkoitus, en ollut aiemmin älynnyt katsoa sillä silmällä.

9-3 SportCombi Linear TurboEdition -06 SCH 1.8t + Hirsch