
85-oktaaninen biobensa 0,94e/l
-
- "Hirsch"
- Viestit: 997
- Liittynyt: La Heinä 16, 2005 11:28
- Paikkakunta: Kalajoki
Ja niin kauan kun eduskunnassa on kaikenmaailman Mikko Alataloja valittamassa että hänen uusinta äänitettään waretettiin jo muutamaan tuntiin enemmän kuin kyseisen artistin äänitteitä on ikinä myyty+tullaan myymään yhteensäkkään..Olli Kinaret kirjoitti:Eipä taida tuo biopolttoaine saada tuulta siipiensä alle niin kauan ku se on jonkun isonherran optioista pois
Toinen loistava esimerkki päätöksiä tekevän elimen isossa asemassa olevasta henkilöstä on tämä Hienonen...Kampela.. vai mitä nimeä se seurapiirih*ora nykyään tykkääkään käyttää.. yhtenä esimerkkinä voitaneen myöskin asiantuntevista lausunnoista käyttää erään herran valistusta nuorisolle, että "jo ensimmäinen kannabispiikki voi tappaa!"

Jos eduskunta on täynnä vanhoja jarruja jotka ajavat omia etujaan, jollain tavalla julkisuuteen päässeitä ihmisiä, laittomia päihteitä käyttäviä hippejä ja totaalisia idiootteja jotka esim. luulevat että se tietokoneen ruudulla oleva IE:n kuvake on yhtä kuin internet, niin mitäpä tässä enää voi oikein toivoa
90i -85(VA), 900S -90(KA), 9000i -87(VA), 9000turbo -86(??), Lada 1300S -80(PR)
-
- "Tuplakaasari"
- Viestit: 67
- Liittynyt: Pe Helmi 13, 2004 10:53
- Paikkakunta: Teksas
E85 0,55 €/l (TX) Re: 85-oktaaninen biobensa 0,94e/l
Eilen töihin ajaessani huomasin että työpaikan läheisen huolto-aseman pihaan oli tullut myös etanolipumppu (E85, kuva). Siitä heräsi mielenkiinto ja olisi hauska tietää tarkalleen tuo vaihdettavien osien lista vanhan 9-5:n tapauksessa. Välillä puhutaan vain polttoaineletkuista jos niistäkään, tässä mainitaan venttiilikumit ja venttiilitkin. Valmis modifikaatiosatsi olisi hyvä ratkaisu ja sille voisi löytyä jonkun verran kiinnostustakin maailmalta, postimyyntifirma vaan pystyyn.Turbo Sensonic kirjoitti: Noita osia ovat ainakin seuraavat:
-polttoainetankki
-polttoaineletkut
-moottorin venttiilit ja venttiilikumit
-moottorin ohjausyksikön softa.
Pelkkää ECU-ohjelmistoa näyttää saavan webistä (linkki). Tosin hintaa on reilu 900 taalaa mutta kaupanpäälle saisi 60 lisäheppaa. Liekö paljonkin erilainen kuin Nordic Tuningin sivulla Ruotsin markkinoille tarjottava (linkki).
Etanolin hinta näyttää seuraavan bensan hintaa joten säästömielessä tuo ei ainakaan vielä kannata. Gallona bensaa maksaa noin $3 (0,63 €/l) ja E85 etanoli oli $2.60 (0,55 €/l). FFV (flexible fuel vehicle) autoissa sanovat etanolin kulutuksen olevan 20%-25% korkeampaa kuin bensan joten etanolilla ajaminen olisi itseasiassa kalliimpaa kuin bensan käyttö. FFV autoja sinänsä on kaupoissa saatavilla, taitaa laki määrätä että joku osuus myynnistä on sellaisia oltava, mutta ne ovat enimmäkseen kuntien ja valtion yms. julkisten tahojen käyttöön tarkoitettuja malleja (=valkoisia Ford Crown Victorioita).
Johonkin Brasilian tapaisiin markkinoihin olisi hyvä päästä. Siellähän jo 70% uusista myytävistä autoista FFV-malleja ja etanoli virtaa maassa sangen vapaasti eli sitä oli käytännössä kaikilla huoltoasemilla. Mielenkiintoinen yksityiskohta on että etanolin hinta vaihtelee rajusti eri vuodenaikoina, tarjontaa kun on välillä enemmän ja välillä vähemmän sadon vaiheen mukaan. Kovasti ovat paikalliset kuitenkin innoissaan Alcoolista, lupasivat illalla parin etanolilasillisen jälkeen tuottaa kaiken maapallolla bensan korvaamiseen tarvittavan etanolin eikä edes kuulemma tekisi tiukkaakaan nykyisillä joutomaa- ja peltopinta-aloilla. En tiedä minne ne sitten kaiken sen lihakarjan panisivat jos pellot pannaan kasvamaan sokeriputkea. Sitä kai ne Suomessakin pelkäävät että jos etanolille annetaan verohelpotuksia ei se edistä kotimaisen teollisuuden muodostumista vaan käytännössä ajeltaisiin brasilialaisella cachaçalla.
Posari tänään:
"Oikaisu biobensiinijuttuun
20.7.2006 julkaistussa biobensiinijutussa mainittiin 15-prosenttisen etanolibensan (E85) olevan sekoitussuhteeltaan 15 prosenttia etanolia ja 85 prosenttia bensiiniä. Tosiasiassa sekoitussuhde on 15 prosenttia bensiiniä ja 85 prosenttia etanolia.
Samassa jutussa ilmoitettiin OK-aseman vihreän pumpun sisältävän 10-prosenttista etanolibensaa. OK -huoltoaseman vihreässä pumpussa myydään E85:ttä, ja muissa OK-aseman pumpuissa myydään 5 prosenttia etanolia sisältävää tavallista 95-oktaanista bensaa. (RB) "
"Oikaisu biobensiinijuttuun
20.7.2006 julkaistussa biobensiinijutussa mainittiin 15-prosenttisen etanolibensan (E85) olevan sekoitussuhteeltaan 15 prosenttia etanolia ja 85 prosenttia bensiiniä. Tosiasiassa sekoitussuhde on 15 prosenttia bensiiniä ja 85 prosenttia etanolia.
Samassa jutussa ilmoitettiin OK-aseman vihreän pumpun sisältävän 10-prosenttista etanolibensaa. OK -huoltoaseman vihreässä pumpussa myydään E85:ttä, ja muissa OK-aseman pumpuissa myydään 5 prosenttia etanolia sisältävää tavallista 95-oktaanista bensaa. (RB) "