Niin, muistaako kukaan?
Tulipa mieleeni. että joskus 80-luvulla (taisi olla alkupuolella) muistan käyneeni isosiskon ja hänen silloisen poikakaverin kanssa Espoon automuseossa katsomassa jonkinlaista Saab- näyttelyä (käytiin seiskakakkosella ysikutosella).
Omat muistikuvat ovat aika hatarat, mutta muistaakseni näytillä oli mm. ensimmäinen Suomessa tehty Saab?
Lisäksi näytillä oli jonkinlainen "pienoismalli"- Saab näyttely.
Nämä pienoismallit olivat tehty mikä mistäkin. Muistelisin, että oli tehty ysikutosia kivistä maalaamalla, savesta ja taisi olla saappaastakin tehty ysikutonen. Mallit taisivat kaikki olla ysikutosia jos nyt muistan oikein.
Olisiko ollut peräti niin, että tämä malli-juttu oli jonkun lehden kilpailu, johon piti vääntää Saab 96 ihan mistä vaan. Hatarat mistikuvat kertovat, että jossakin autolehdessä olisi ollut näiden mallien kuvia joskus kultaisella 80- luvulla.
Onko Saabismi edennyt liian pitkälle, vaikuttaen lapsuuden muistikuviini

-frank