Lomakohteet

Kaikki autoiluun liittymätön, mutta muuten HYÖDYLLINEN keskustelu.
Sana on MELKEIN vapaa.
9000CS...
"Hölösuu"
Viestit: 1762
Liittynyt: Pe Tammi 02, 2004 19:25
Paikkakunta: Kaarina
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 9000CS... »

Rommitommi kirjoitti:
9000CS... kirjoitti:Heinäkuussa Tukholmaan ja syyskuussa johonkin itäblokin maahan. Muija haluaa sinne ja itse olen yrittänyt jo kaikkia tekosyitä tuon matkan estämiseksi keksiä, mutta turhaan :evil:
Yllätyt vielä ilosesti. Itellä oli aika paljon ennakkoluuloja itäblokkia kohtaan. Upee paikka se on käydä, tuntuu et kerranki rahat riittää :lol:
Toivotaan :D

Emännälle en kyllä suostu myöntämään, että kivaa olisi ollut :lol: :lol:
Valitettavasti juuri tällainen "joustavuus" on yksi vaarallisimpia ilmiöitä.
peinu
"Hölösuu"
Viestit: 6203
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 09:09
Paikkakunta: Jyskä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja peinu »

9000CS... kirjoitti:
Rommitommi kirjoitti:
9000CS... kirjoitti:Heinäkuussa Tukholmaan ja syyskuussa johonkin itäblokin maahan. Muija haluaa sinne ja itse olen yrittänyt jo kaikkia tekosyitä tuon matkan estämiseksi keksiä, mutta turhaan :evil:
Yllätyt vielä ilosesti. Itellä oli aika paljon ennakkoluuloja itäblokkia kohtaan. Upee paikka se on käydä, tuntuu et kerranki rahat riittää :lol:
Toivotaan :D

Emännälle en kyllä suostu myöntämään, että kivaa olisi ollut :lol: :lol:
Et edes siinä vaiheessa kun huomaat miten maukasta ja halpaa itäolut on? ;) Naisetkaan ei vaivaudu liikoja laittamaan vaatteita päälle kun ulos lähtevät. Siinä vaiheessa kattele vaan kohteliaasti muualle ja sano, että olisimpa koto-Suomessa! :)

9-5 2.3t -00 US specs BP Steg 1,
9-3 Aero Cab -04 Lime BP Steg 7,
9-3 "Aero" Cab -05 BP Steg 1,
#1767, MB CLS 350CDI -11
Milli
"Saabisti"
Viestit: 2172
Liittynyt: Su Kesä 08, 2003 21:53

Viesti Kirjoittaja Milli »

Sais ny aikaseksi edes käytyä haaparannassa siideri ostoksilla loman aikana ni olis ihan jees. :) Onhan sekin vähä niiku ulkomailla kävis.. :roll: :oops:
Saab 9-5 Griffin -01, Saab 9-5 2.0t -06, Saab 9-5 1.9tids -08
petteri75
"Hölösuu"
Viestit: 1177
Liittynyt: To Elo 14, 2003 09:47
Paikkakunta: Kirkkonummi

Tallinna

Viesti Kirjoittaja petteri75 »

Tallinna, maanantaina. Pirita Spa jotain -hotelli, 41eur/hlö. Aika, raha jne-syyt estävät Kunnon Rentoutumisen esim. Lefkadalla, Kreikan pohjoisrannikolla. No, ehkä sitä rassaa autoa. Vaihtaa viimeinkin sen mankan, soittolaatikko ollut hankittuna reilusti yli 2kk sitten..
Kyynikko
"Kaasari"
Viestit: 27
Liittynyt: Pe Elo 20, 2004 12:16
Paikkakunta: Nokia

Re: Tallinna

Viesti Kirjoittaja Kyynikko »

Toinen reissu Australiaan ensi talvena. Kohteena Brisbane - Sydney akseli.
Tonppa
"Viggen"
Viestit: 700
Liittynyt: Su Touko 22, 2005 16:45

Viesti Kirjoittaja Tonppa »

Milli kirjoitti:Sais ny aikaseksi edes käytyä haaparannassa siideri ostoksilla loman aikana ni olis ihan jees. :) Onhan sekin vähä niiku ulkomailla kävis.. :roll: :oops:
Been there done that. Eilen tuli käytyä - johan oli ulkomaata ihan nokko. Kalixissakin piti oikein autokauppiaalta kysyä ensi töikseen notta "talar ni finska" ja taalashan ne! :lol:

Tosin siiderit jäi.. :oops:

Viime kesäinen HC reissu Kuolan niemimaalle oli vähäksi aikaa ihan riittävästi: Murmansk, Apatiitti, Umba... :roll: Toisaalta, vaikka sielläkin oli melko vilpoinen, niin eipä ne naiset tosiaan liikaa sitä vaatetta ulosmennessään laittaneet.. :P
9000CS...
"Hölösuu"
Viestit: 1762
Liittynyt: Pe Tammi 02, 2004 19:25
Paikkakunta: Kaarina
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 9000CS... »

peinu kirjoitti: Et edes siinä vaiheessa kun huomaat miten maukasta ja halpaa itäolut on? ;) Naisetkaan ei vaivaudu liikoja laittamaan vaatteita päälle kun ulos lähtevät. Siinä vaiheessa kattele vaan kohteliaasti muualle ja sano, että olisimpa koto-Suomessa! :)
Nyt alkoi jo hieman enemmän kiinnostamaan tuo tuleva matka :D
Valitettavasti juuri tällainen "joustavuus" on yksi vaarallisimpia ilmiöitä.
Avatar
9000CD23T
"Team Ylläpito"
"Team Ylläpito"
Viestit: 7777
Liittynyt: Pe Heinä 02, 2004 12:45
Paikkakunta: ex Jyväskylän MLK
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 9000CD23T »

Kävin minä tässä jokunen vuosi sitten Uuraisilla... :o
900i-5D Combi Coupe-84*/900i-4D Sedan-86*/900i-4D Sedan-88*/9000CD 2.3T-91*/OG9³SE-01 RE85STG1
(*=ex) #2060#
900S
"Hölösuu"
Viestit: 1099
Liittynyt: Ma Touko 12, 2003 05:19
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja 900S »

Kreikkaan Rodokselle. Ei varmaan häävi paikka, mutta samapa tuo! Kai sieltäkin olutta saa..
9-5 2,3t Wagon `06 x 2
taunu
"Viggen"
Viestit: 620
Liittynyt: La Marras 13, 2004 15:39
Paikkakunta: Kuusa

Viesti Kirjoittaja taunu »

Mä lähden aamulla vaasaan!!! :lol:
Kun kinastelet idiootin kanssa...pidä huoli ettei hän tee samoin!

Saab 9000 2.3t jubilee -97
hma
"Aero"
Viestit: 387
Liittynyt: Ti Touko 24, 2005 15:45
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja hma »

jariha kirjoitti: Oltiin viime viikolla keskiviikosta sunnuntaihin Rukalla. Ihan jees ja mennään joulun alla uudestaan. Mökki saatiin vaimon työpaikan kautta siivouksen hinnalla, joten mikä siellä ollessa, kun matkakin on kohtuullinen. Tekis mieli käydä kruisailemassa ihan käsivarressa asti, sillä on ne lapin tunturimaisemat kyllä ihan toista, kuin nämä täällä alavilla mailla.
Avatarisi auto näyttää jokseenkin tutulta, liekö:

http://www.saabclub.fi/phpBB2/viewtopic.php?p=337779

:)
Heikki Manninen
Saab 9-3X 2.0T A -10
Saab 9-5 2.3t BioPower A Vector SportCombi -07 (ex)
Saab 9-5 Aero A Sedan -05 (ex)
Saab 9000 2.3T A50 -98 (ex)
kristian
"Hölösuu"
Viestit: 2108
Liittynyt: Ma Touko 16, 2005 14:27
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja kristian »

Joo, tänään lähden Riihimäelle "lomailemaan" :D

No ei vaan, ulkomaanmatkat jääneet viime vuosina valitettavan vähiin. Reilu vuosi sitten kauppiksen ryypp... eikun opintomatkalla Viron Tartossa ja sitä ennen jenkeissä (Floridassa) vuonna 2002... Perinteisisissä rantalomakohteissa ei ole juuri tullut käytyä, mukulana aika paljon vanhempien kanssa kierreltiin autolla ja vaunulla Eurooppaa :roll:
Saab 9-3 SS 1.8t Linear Pro -07 (Käyttöpeli)
Mercedes-Benz 240D W123 -83 (Kesäauto)
Make5
"Aero"
Viestit: 314
Liittynyt: To Kesä 02, 2005 19:50
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja Make5 »

Itäblokin maista kuullut lähinnä vain hyvää (ihmisistä ja luonnosta), huonoa vain teiden kunnosta. Bulgaria on mahtava paikka jos on poikamies ja tykkää juhlia, muutoin kuuleman mukaan tylsä vaikkakin kauniita naisia riittää. Itse olen kolunnut suurimmaksi osaksi välimeren maita&saaria tähän saakka (espanja, portugali, italia, kreikka+kreeta+kypros, kanarian saaret jne). Tulevaisuudessa kiinnostaisi nähdä uusi-seelanti, australia, japani sekä molemmat ameriikat, keski-eurooppaan olisi myös mukava tehdä pitempi reissu autolla.
#2633
Tomaatti9000
pade
"Hölösuu"
Viestit: 5150
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 23:04
Paikkakunta: hki
Viesti:

Re: Lomakohteet

Viesti Kirjoittaja pade »

TurboRuuvi^^ kirjoitti:Itse menen Epsanjaan, Marbellaan.
Tuolla tuli käytyä viime kesänä. Hemmetin hieno paikka mutta valitettavan kallis. Kallein GinTonic maksoi vissiin vaivaiset 16e :D
Paljon nähtävää tuolla kyllä on ja jos ei ihan budjetilla oo menossa niin todella kiva paikka.
Puerta Banuksessa kannattaa ehdottomasti käydä, upeita autoja, jahteja, kauppoja ja ravintoloita :)

EDIT: Nyt vasta huomasin että koko viestiketju oli aloitettu jo viime vuonna :D
Noh ei se mitään :P
Viimeksi muokannut pade, Pe Heinä 28, 2006 13:48. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
peinu
"Hölösuu"
Viestit: 6203
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 09:09
Paikkakunta: Jyskä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja peinu »

900S kirjoitti:Kreikkaan Rodokselle. Ei varmaan häävi paikka, mutta samapa tuo! Kai sieltäkin olutta saa..
Rodos on about maailman häävein paikka! Kreikan parhaat kelit ja rento tunnelma. Ja jos uskaltaa baarikadulta ulos löytyy antiikin henki ja huippubiitsit. Vuorilta mahtavat maisemat ja kohtuuttoman hyvä ruoka! Vuokra-auto tai mieluummin moottoripyörä (ilman kypärää tietysti) alle ja kruisimaan serpentiinejä ja pikkukyliä pysähtyen satunnaisiin paikkoihin eväkselle. Liikenteen ja ahneiden ravintoloitsijoiden lisäksi saarella ei ole oikeastaan mitään varottavaa.

Rodos vaan sattuu olemaan varmaan ensimmäinen aurinkomatkakohde, minne suomalaiset 70-luvulla alkoivat matkustelemaan. Siitä johtuu varmaan se "perusmatkakohteen" leima. Sama juttu Kanarian saarten kanssa. Jokaisella saarella on vielä omakin kulttuuri turistikohteiden ulkopuolella.

9-5 2.3t -00 US specs BP Steg 1,
9-3 Aero Cab -04 Lime BP Steg 7,
9-3 "Aero" Cab -05 BP Steg 1,
#1767, MB CLS 350CDI -11
Vastaa Viestiin