Lämmönsäädin meni rikki
ettei olisi irronnut hanan päästä kun väänsit lämpöä ja sitten kun olet kylmälle vääntänyt niin kammennut sitten johonkin väliin itsensä..?
onko kojelaudan se kehys kunnolla kiinni? jossei niin se akseli pääsee aika helpolla irtoamaan...
onko kojelaudan se kehys kunnolla kiinni? jossei niin se akseli pääsee aika helpolla irtoamaan...
-03 3.0 TID ja muutama OG 900 turbo
045-6302071
jäsenyys hankittu
045-6302071
jäsenyys hankittu
Ota kaiutin irti ja tutki hanan päästä. Luultavasti mennyt poikki siinä, silloin on hananvaihto edessä.(ruuvattu lämppärikennon päälle) Niitä on 2 mallia, uudempi muovinen ei yleensä mene rikki, kun se vanhempi metallinen "käärmeenpesä" tekee juuri tuota. Tosin mielestäni jo -86:ssa pitäisi olla tuo uudempi..? Varma en kuitenkaan ole.
Kyllä noita varmasti löytyy purkuautoista, laita osto-ilmoitus. Ja muista sitten uusia ne 2 o-rengasta samalla. Onhan siinä vähän hommaa mutta illassa kerkiää.Breadfan86 kirjoitti:Katkihan se oli sieltä käärmeenpesän päästä. Pelkästäänkö ei pysty akselia vaihtamaan vai?
Kuinka iso homma se on vaihtaa hana? Tässä siis lienee se vanhempi, kun oli metallinen putkihässäkkä siellä?
Ja motonetissä näyttää maksavan vajaa 50€ se perkeleen hana. Kivaa. Onko jollain edullista käytettyä toimivaa ja sitä uudempaa??

Siinä on 2 o-rengasta välissä tiivistämässä sitä kennoa vasten.Breadfan86 kirjoitti:mitkä o-renkaatTri-Lo kirjoitti:Kyllä noita varmasti löytyy purkuautoista, laita osto-ilmoitus. Ja muista sitten uusia ne 2 o-rengasta samalla. Onhan siinä vähän hommaa mutta illassa kerkiää.Breadfan86 kirjoitti:Katkihan se oli sieltä käärmeenpesän päästä. Pelkästäänkö ei pysty akselia vaihtamaan vai?
Kuinka iso homma se on vaihtaa hana? Tässä siis lienee se vanhempi, kun oli metallinen putkihässäkkä siellä?
Ja motonetissä näyttää maksavan vajaa 50€ se perkeleen hana. Kivaa. Onko jollain edullista käytettyä toimivaa ja sitä uudempaa??Varmaan täytyy siis purkaa kojetaulu vai?
Ei nyt koko lautaa tarvitse purkaa ainakaan, kehys ja mittaristo ehkä, riippuu miten paljon työtilaa haluaa.

Ainakin tohon kasivitoseen meni Moton muovinen käärmeenpesän tilalle "helposti". (Otin suosiolla kennonkin irti.)Breadfan86 kirjoitti:Täytyypä vielä varmuuden vuoksi kysyä, että kait uudempi ja vanhempi käy ristiin siihen kennoonn? Etten osta uudempaa ja se ei sitten käykkään.
#1633
900 i16 -90 (ex poliisiauto) 392 tkm, 900 CD T16 -85 (ex maaherra-auto) 494 tkm, 9-3t -10 Biopower 104 tkm
900 i16 -90 (ex poliisiauto) 392 tkm, 900 CD T16 -85 (ex maaherra-auto) 494 tkm, 9-3t -10 Biopower 104 tkm
Käy toki. Kennoa en ole koskaan irroittanut noita vaihtaessa.salomi kirjoitti:Ainakin tohon kasivitoseen meni Moton muovinen käärmeenpesän tilalle "helposti". (Otin suosiolla kennonkin irti.)Breadfan86 kirjoitti:Täytyypä vielä varmuuden vuoksi kysyä, että kait uudempi ja vanhempi käy ristiin siihen kennoonn? Etten osta uudempaa ja se ei sitten käykkään.