Ajelin eilen 140 motarilla kunnes autosta loppui teho, kaasu pohjassa, ei kiihdy lisää. Tiputan nopeutta ja painan kaasua, ei kiihdy lisää edelleenkään. Ajan ramppia ylös ja öljynpainevalo vilahtaa ensimmäisen kerran, käännyn ja autosta tuntuu häviävän yhä enempi tehoja ja kone muuttuu meluisemmaksi (nakutus lienee ainoa kuvaava ääni). Sammutan moottorin ja liu'utan vapaalla parkkiruutuun.
Odotan tunnin, että moottori jäähtyy ja käynnistän. Tuntuu käyvän ihan normaalisti, hieman käynnistyksen yhteydessä kevyttä nakutusta joka sitten häipyy pois. Annan koneen tyhjäkäydä minuutin pari. Sitten lähden ajamaan, juuri kun pääsen liikkeelle loppuu tehot taas ja kierrokset ei pysy ylhäällä, moottori sammuu. Käynnistän vielä uudestaan ja kone kuulostaa niin pahalta että sammutan sen.
Soitin tuttavalle, joka veikkasi että halvimmasta päästä ongelma voisi olla öljypumppu tai jonkin anturin vika. Soitin kahteen huoltoon jossa toisessa veikattiin alapään laakereita ja toisessa jotain epämääräisesti (torek) että kone olisi leikannut kiinni ja männät esim menneet.
Kuitenkin tuntuisi aika oudolta, että kone täydellisen leikkaamisen jälkeen lähtisi käyntiin ja kävisi tyhjäkäyntiä normaalisti parikin minuuttia? Fikkarilla konetta ja tekniikkaa katsellessani huomasin että kone on varsin hyväkuntoisen näköinen, samoin autossa on pellit ja sisustat lähes poikkeuksellisen hyväkuntoiset tämän ikäiseen autoon. Oikeastaan kaikki autossa on erittäin hyvin ja tarkkaan pidetyn oloista. Autosta löytyy mm. Saabin polttoainelämmitin ja joka ikinen sähkölaite autossa toimii moitteettomasti.
Myyjälle soitettuani ja kyseltyäni ja kaarreltuani tulin johtopäätökseen, ettei myyjä tiennyt kyseisestä ongelmasta. Auto toimikin koeajossa ja kotiin ajaessa (n. 70km) täysin moiteettomasti.
Niin ja ehdin omistaa auton peräti yhden päivän ajan. Vaihdoin juuri tähän BMW 328iA -99:sta ja toivon nyt ettei mennyt 1800 eur hukkaan. Siinä tapauksessa kyllä jää viimeiseksi Saab-hankinnaksi, vaikka kyyti houkuttelisikin niin paljon. Ensimmäinen auto oli myös Saab 9000, 2.0T 280tkm joka jätti tielle kytkimen apusylinterin lauettua. 1800 euroakin aika kallis hinta alle 100km ajeluista
