Vastaus tehtaalta

9-5 tuli tonnarin seuraajaksi syksyllä 1997.
Hirschman
Matalapaineturbo
Viestit: 178
Liittynyt: Ma Touko 17, 2004 18:56
Paikkakunta: Uusimaa

Viesti Kirjoittaja Hirschman »

Todella UPEATA :D . Omissa ongelmatapauksissa Saabin kanssa ollaan aina päästy kohtuullisen hyvin sopuun ja hienoa nähdä, että sinulla kävi samoin!
joukolainen
"Viggen"
Viestit: 614
Liittynyt: Ti Touko 17, 2005 17:59
Paikkakunta: Kokkola

Viesti Kirjoittaja joukolainen »

Todella hieno homma,että laittavat koneen kuntoon "takuuna", rauhoittaa itseänikin, vaikka vasta 70t lasissa. Ilmeisesti laittavat uuden puolimoottorin ja vanhaan kanteen uudet venttiilit ainakin imupuolelle, vai oliko kansikin saanut siipeen. Ja työhän se on kallista, siitähän tuo kokonaishinta tulee. Saat varmaan jonkinlaisen diagnoosin tapahtumien kulusta, mikä koneen hajotti, olisi kiinnostava kuulla, mikä rikkoi noinkin vähän ajetun koneen.
900 cc (S) T16 91
900 cabriolet T16 88
9-5 aero 04
ford mustang 289 65
Jäsen 2447
KARELPA
"Aero"
Viestit: 326
Liittynyt: To Heinä 17, 2003 12:57
Paikkakunta: JKL MLK
Viesti:

Viesti Kirjoittaja KARELPA »

Minulla viime kesältä vastaava kokemus, ja silloin ei GM Finland tullut yhtään vastaan. Kaiken kaikkiaan n. 4500 eur lasku.

http://www.kotikone.fi/pasi.karell/Mant ... kassa.html
9-5 Aero
Opel Omega 2.2 DTH
Kawasaki ZZR 1100
aero2000
"Kaasari"
Viestit: 18
Liittynyt: Ma Syys 18, 2006 12:50
Paikkakunta: espoo

Kannen vaihto

Viesti Kirjoittaja aero2000 »

joukolainen kirjoitti:Todella hieno homma,että laittavat koneen kuntoon "takuuna", rauhoittaa itseänikin, vaikka vasta 70t lasissa. Ilmeisesti laittavat uuden puolimoottorin ja vanhaan kanteen uudet venttiilit ainakin imupuolelle, vai oliko kansikin saanut siipeen. Ja työhän se on kallista, siitähän tuo kokonaishinta tulee. Saat varmaan jonkinlaisen diagnoosin tapahtumien kulusta, mikä koneen hajotti, olisi kiinnostava kuulla, mikä rikkoi noinkin vähän ajetun koneen.
Joo, puolimoottori tulee uutena. Eivät vielä ensimmäisen tutkimusten aikana lähteneet tarkemmin selvittämään kannen kuntoa. Sanoivat, että se pitää koestaa ja tarkastaa kunnolla ennekuin käyttävät mahdollisesti vanhaa kantta. Hinta-arvio sisälsi kuitenkin uuden turbon, koska eivät pystyisi muuten antamaan 2 vuoden takuuta.

Mitenhän muuten on. Pitäiskö pyytää samalla, että päivittävät moottorisoftan vai tuleeko se päivitettyä automaattisesti kun laittavat uudet kamat autoon? Mitenhän on vielä tuon vaihdelaatikon laita...Olisikohan vioittunut samalla kun moottori posahti? Pitäisikö sekin tarkistuttaa?
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9404
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Eski kirjoitti:Voihan sen ajatella myös niin päin, että millään muulla Saabin moottorilla ei ole tällaista pitkää takuuta, kuin näillä loistavilla Trionic7-koneilla...

Eski
Miksei mutta eiköhän lähtökohtaisesti koneiden pidä kestää se sama 500-700tkm kuin vanhempienkin mallien, jolloin ei mitään takuita tarvittaisi. Ja on tuo melko hyvää bisnestä korjaamoillekin kun pitää käyttää jokaisessa huollossa monta vuotta vanhaa autoa vaikka itse tekisi samat hommat aivan yhtä hyvin jossei paremminkin.
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
Passi
"Hirsch"
Viestit: 931
Liittynyt: Su Syys 14, 2003 10:39
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Passi »

KARELPA kirjoitti:Minulla viime kesältä vastaava kokemus, ja silloin ei GM Finland tullut yhtään vastaan. Kaiken kaikkiaan n. 4500 eur lasku.

http://www.kotikone.fi/pasi.karell/Mant ... kassa.html
Ettei vaan nyt olis viallinen mäntä ollut? Eikös T7:koissa ole heikot männät?

T. Pasi
99T-museopeli
Vastaa Viestiin