Jalkatilan verhoilu

9-5 tuli tonnarin seuraajaksi syksyllä 1997.
Vastaa Viestiin
95-03
Matalapaineturbo
Viestit: 192
Liittynyt: Su Helmi 29, 2004 19:07
Paikkakunta: Espoo

Jalkatilan verhoilu

Viesti Kirjoittaja 95-03 »

Kaasujalan puoleinen keskikonsolin verhoilu on noin 5 cm irti "alustastaan" eli painettaessa menee sisemmälle. En ole varma onko näin ollut koko ajan, mutta nyt kesäkengillä sen huomaan. Kenkä aikalailla tiukasti oikeassa verhoilussa kiinni kun jalka kaasupolkimella.

Pitäisikö verhoilun olla tiukka vai tälläinen "joustomalli"? Kuitenkin olisi parempi jos verhoilu pysyisi hieman keskemmällä. Onkohan mahdollisesti jokin klipsi tms. irti. Kiinnitysohjeita.
Saab 9-5 2.0T vm 2003
move your mind
Need 4 Speed
"Tuplakaasari"
Viestit: 55
Liittynyt: Su Maalis 21, 2004 19:24
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Need 4 Speed »

Huomasin saman sisätilanlämmitintä kiinnittäessä (-03). Verhoilu pyörii kuin naapurin kesälesken pikkuhousut... :D

Enpä ole tuohon kuitenkaan koommin kiinnittänyt huomioita....siis tuohon verhoiluun.
Volvo V50 T5
Toby
"Hirsch"
Viestit: 763
Liittynyt: Ti Syys 16, 2003 11:25
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Toby »

Minulla 02-mallisessakin tuo verhoilu on polkimien oikealla puolella ihan selvästi "irti" eli työnnettäessä menee pari kolme senttiä syvemmälle ihan kevyesti. En ollut ennen huomannutkaan, mutta piti oikein kokeilla...

Toivottavasti tuo ei ala enempää pullistella, jalkatilat pienenevät.

Mulla oli talvikaudella sellaiset vähän paksupohjaisemmat kengät arkikäytössä ja niiden kanssa huomasin, että kaasujalan ja jarrupolkimen väliin ei jäänyt enää monta milliä rakoa eli tuo kaasupoljin on muutenkin vähän turhan ahtaasti seinämän vieressä!
Saabisti #2397
9-5 2,0t Linear Wagon vm.2002
Seat Alhambra 2,0TDI 4WD vm. 2013 (11/2012), mutta silti:
"Saab is The Truth, The Whole Truth and nothing but The Truth."
95-03
Matalapaineturbo
Viestit: 192
Liittynyt: Su Helmi 29, 2004 19:07
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja 95-03 »

Eipä osanneet LänsiAutossa asialle mitään tehdä. Hieman kun vilkuilin muita huollossa olevia uudehkoja 95 malleja niin kaikissa verhoilu kupruttaa. Eipä paljon lohduta kun jalalla ahtaat oltavat. Jos joku keksii hyvän kiinnitystavan niin olisi kiva kuulla.
Saab 9-5 2.0T vm 2003
move your mind
95-03
Matalapaineturbo
Viestit: 192
Liittynyt: Su Helmi 29, 2004 19:07
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja 95-03 »

Nyt on alkanut verhoilu kupruttaa myös kuramaton alta kuljettajan jalkatilasta 8O . Kytkinjalan kanta on painanut verhoilua ja alue vieressä kupruilee. Tuntuu aivan siltä kuin verhoilumatto olisi turvonnut???

Mitä ihmettä ton maton kanssa vois tehdä? Ei jaksaisi taas mennä Länsiautoon vaatimaan korjausta takuuna.

Eihän asia ole iso, mutta kuitenkin.
Saab 9-5 2.0T vm 2003
move your mind
95-03
Matalapaineturbo
Viestit: 192
Liittynyt: Su Helmi 29, 2004 19:07
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja 95-03 »

Tuli vielä mieleen jalkatilan sivuverhoilusta. Jos hankkisi jotain aerosolitärkkiä, joka tekisi verhoilun jäykemmäksi ja saisi sen pysymään paremmin muodossaan.

Mahtaako tuollaista ainetta ollakkaan? Mahtaako auttaa? Onko kukaan keksinyt toimivaa helppoa ratkaisua verhoilun kupruamiseen?
Saab 9-5 2.0T vm 2003
move your mind
Vastaa Viestiin