
Tour de Europe; 3min ja rapiat
-
- "Hölösuu"
- Viestit: 1723
- Liittynyt: Ma Heinä 12, 2004 18:45
- Paikkakunta: Raum
- Viesti:
Auttaisi varmasti ymmärtää edes hieman paremmin mitä kauheuksia kaksi sukupolvea sitten tapahtui Puolassa. Eikä minulla ole sukulaisia kuollut keskitysleireillä, joten suhteeni asiaan on muodostunut kirjoista ja mediasta. Jos mielessäsi heräsi, että liputtaisin tässä hakaristilippua Natsi-Saksalle niin olet todella väärässä.AnttiR kirjoitti:Raimo Miettinen:Yksi askel minkä itsekin haluan joskus ottaa olisi "Arbeit macht frei"-portin alta.
Minkä takia ? Natsit tappoivat yli 6 miljoonaa juutailaista.Minkä takia ? Edelleen kysyn: MINKÄ TAKIA?
PS. Ironista kyllä, hakaristi on erittäin vanha onnen symboli, vaikka sillä tänäpäivänä on vain se yksi surullisempi merkitys.
#3058 | Auto: k u v a t | v i d e o t
Ei ollut ylimääräistä Di-kasettia. Juuri ennen reissua Saab-huollossa vaihtoivat kasetin. Pyysin kyllä vanhaa varalle reissun takia, mutta eivät antaneet. En kyllä tarvinnutkaan.peinu kirjoitti:Oliko Di-kasetti takaloosterissa?
Tuohon Arbeit macht frei -aiheeseen liittyen:
Olihan se kokemus ja pisti miettimään asioita. Pieni hiljentyminen teki jopa minulle hyvää.
Suurin reissulla ärsyttänyt asia oli videollakin näkyvä Kotkanpesä. Sanat taisivat mennä kuvan kohdalla "Kohti uutta seutua vaelsin halki". Kuvassa näette, minkälainen kaljajuottola tämä paikka on. Tuntui kuin porukka olisi tullut sinne juhlimaan jotakin. Aika sekavat fiilikset oli, kun muistaa missä oli käynyt ennen sitä.

Reissu oli hieno, vaikkakin ehkä turhan tiivistahtinen.
SUOSITTELEN LÄMPIMÄSTI KAIKILLE!!!
Tämän videon idea tuli siitä, kun lähdin ajamaan Alpeilta alas ja laitoin soimaan Teräsbetonin levyn. Kun tuo kappale alkoi soimaan, näin jo silmissäni tuon videon. Sitten vain etsimään kuvia sanoihin.
Niin ja kiitos kaikille kommenteista.
#2898
9000 CS, 2.0t -97
9-3, 2.0t -02
9-3 Monsterious RC
9000 CS, 2.0t -97
9-3, 2.0t -02
9-3 Monsterious RC
-
- "Viggen"
- Viestit: 643
- Liittynyt: Su Loka 23, 2005 21:22
- Paikkakunta: Honkajoki
Taidettiin ylittää budjetti n. 500 €rskalla. Olimme laskeneet tietyn summan yöpymisiin ja ruokiin / päivä (taisi olla n. 70 €) ja siinä kyllä budjetti piti. Tuliaiset ym. saivat toki pientä ylitystä aikaiseksi.RANTSU kirjoitti: Pitikö matkabudjetti ?)
Pitänee sitten tuohon 500 €uron päälle vielä laskea lisäksi ilmastoinnin kompura, joka hajosi Tsekeissä. Ajettiin auto Saksaan, jossa siihen vaihdettiin lyhyempi hihna, mutta kompura korjautettiin reissun jälkeen Suomessa. Saksassa korjaus olisi ollut yli 300 € kalliimpi ja Suomessa Länkkäri maksoi puolet rempasta.
Oli muuten elämäni pisimmät 200 km.

#2898
9000 CS, 2.0t -97
9-3, 2.0t -02
9-3 Monsterious RC
9000 CS, 2.0t -97
9-3, 2.0t -02
9-3 Monsterious RC
Kyllähän tuosta olisi voinut pidemmänkin pätkän tehdä, mutta koko kasvaa tuosta reilusta 20 Mb:stä aika paljon. Tulihan tuota 2 iltaa väkerrettyä ja oikeastaan yllätyin kuinka helppoa se oli. Siskoja ja veljiä ei onnex tarvittu.AnttiR kirjoitti:Hienosti tehty pätkä ,olisin katsonut pidempäänkin. Oli tainnut mennä muutama minutti siskoinen ja veljineen moisen tekemiseen.

#2898
9000 CS, 2.0t -97
9-3, 2.0t -02
9-3 Monsterious RC
9000 CS, 2.0t -97
9-3, 2.0t -02
9-3 Monsterious RC