Sillälailla!Juuri kun eilen sain pojan 900:n moniurahihna ja kiristinpyörien vaihdon suoritettua niin.....poika oli lähdössä kauppaan aerolla ja eipä käynnistynytkään!Virrat menee päälle ja sen jälkeen startatessa ei kuulu muutakuin naksahdus.Hemmetti että pitää taas kasaantua nämä ongelmat!
Onko jollain ollut samanlaisia ongelmia?
Starttia ei näköjään pääse yläkautta ainakaan ottamaan irti.Laittakaa ko.remontista kokemuksia!
Eiköhän ole tuossa startti samoin kuin -97 900:ssa, eli yksi pultti konehuoneesta päin (edestä) ja toinen sitten altapäin (takaa). Oli muistaakseni 18mm pultit vai olikohan joku tuumakoko lähempänä. Muutama piuha startista irti. Ei hirvittävän ahdas homma. Muista irroittaa akun kenkä ennen hommaa, sillä starttaa aika herkästi, kun avain sattuu väärään väliin!
Ei oo mikään paha nakki vaihtaa, mitään ylimääräistä ei tarvi poistaa edestä.
Vaihto startti maksaa pari satkua, eli kannattaa miettiä remppaako vanhaa, niistä nimittäin tuppaa vanhemmuuttaan bendixikin jumittaan.
Perjantaina ois tarkoitus vaihtaa kun pääsee ajan kanssa lämpimään halliin!Käytetty katottu jo tilalle 80tkm ajetusta kolariautosta ja jää oma kunnostettavaksi.
Startti vaihdettu! Ja kustannukset uuden startin kohdalta 113euroa ja vanha varaosaliikkeeseen!
Homma ei ollut kovinkaan vaikea ja se pitää suorittaa ala-kautta.