Vaihteiston kitkan vaikutus suorituskykyyn

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
lucaf
"kukkahattu"
Viestit: 6420
Liittynyt: Ke Touko 07, 2003 10:55
Paikkakunta: Hyvinkää

Vaihteiston kitkan vaikutus suorituskykyyn

Viesti Kirjoittaja lucaf »

Hei! On jäänyt askarruttamaan kun syksyllä 84 tuplaysini vaihteisto vaihdettiin (donator oli 270tkm ajettu -83 tuplis). En koskaan katsonut vaihteistojen numeroita, mutta näppituntumalla välitykset on samat (eli vertaan kierroslukua nopeuteen tietyllä vaihteella). Silti suorituskyky laski perstuntumalla huomattavasti, eka luulin että syynä on pitemmät välitykset, mutta sitä ne ei ole. Edellinen loota ei ollut alkuperäinen mutta vuosi sitten kunnostettu (ja sen tunsin ainakin vaihtotuntumassa, äärettömän hyvä - ai miksi vaihdoin? siitä katos öljyt). Olsiko ed. loota ollut vain huomattavasti kitkattomampi? Jos näin tosiaan on, niin varmaan aihetta tuning-asioissakin miettiä haluaako ajaa vanhalla jarruttavalla lootalla.

Edellisellä lootalla kulki 170 ja kiihtyi perstuntumalla paljon paremmin kun isäni 84 99 (398tkm), kiihtyvyys samaa luokkaa, ehkä jopa parempi (jos vertaan isäni äsken ostamaan 900GLi, satku olis jääny toiseksi), uudella lootalla kiihdytyksissä sama taso kun isäni tuplis kuten myös huiputkin - 155kmh.

Välillä unohdan kuinka hyvin auto kulki vanhalla lootalla, mutta sit kun se palautuu mieleen, tulee heikea mieli :cry:

Auton moottorilla ajettu 240tkm.
Luca F #1724, ex-Saabisti vuosilta 2003-2013 (Saab 99 -71,75,76,77,77,78,78,79,80,84,84,84,84, Saab 900 -83,83,84,86,90,91)
Vastaa Viestiin