RC-autot?

Kaikki autoiluun liittymätön, mutta muuten HYÖDYLLINEN keskustelu.
Sana on MELKEIN vapaa.
Aleksi
"Viggen"
Viestit: 564
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 14:47
Paikkakunta: Hellsinki

Viesti Kirjoittaja Aleksi »

Firges9000 kirjoitti:Kustannukset riippuvat täysin omasta harkinnasta. So, ei juokse ihan jokaisen uuden kalliin ihmepalikan perässä. Ajelee omilla peruskamoilla.

Pääasia on, että peli käy ja kukkuu koko kisan.
Se on totta!! Mutta silloin 15vuotiaana parinkympin viikkorahalla ei tosiaan ihmeitä saatu aikaiseksi, varsinkin kun lipsahduksia sattui silloin tällöin :D
Og 9-3 Turbo -98 projekti
#2605#
http://www.turbofriiks.com
I love my SAAB like fat kid love cake !!
Sammy 9-3
"Ruisku"
Viestit: 106
Liittynyt: Ti Loka 18, 2005 17:46
Paikkakunta: ItäHellsinki

Viesti Kirjoittaja Sammy 9-3 »

Mulla on HPI MT2:n

http://www.hobbylinna.fi/kauppa/view_pr ... t=HPI10402

Ihan kiva peli. Sähköstartti yms. Tuli vaan vappuna rikottua kyseinen laitos kun vedin akkuporakoneella käyntiin (startista virrat loppu) ja pyöritettiin konetta väärään suuntaan :lol:

Nyt tekis mieli rakentaa BENSALLA toimiva paatti vähän isommassa kokoluokassa tyyliin tämä:

http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wt ... LA3302&P=1

Pituutta noin 115cm.
Saab 9-3 2.0t sport business -00
Nappe
"Hölösuu"
Viestit: 1095
Liittynyt: To Touko 08, 2003 15:25
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Nappe »

Kait pienoisautot voidaan pitää meikäläisellä kohtalaisen vakavana harrastuksena. n.10v tullut ajettua touringautoilla NM/SM kisoissa ja jotain kaupallistakin intressiä on aiheesta...

Faktaa autoista:

Touring modified (1/10), autot 1500g, neliveto, kumirenkaat, 5min ajoiaikaa, 4200mAh akut (7,2V), tehoa yli 500W...

Mattoautot (1/12): autot ~850g, takaveto, solukumirenkaat, 8min ajoaikaa, 4200mAh akut (4,8V), tehoa ~350W...

Video viikonlopun kisoista: http://www.youtube.com/watch?v=yQsb6baKly0

http://www.power-racing.net
Saabit Sekalaisia_Saab-aiheisia_kuvia_vuosien_varrelta
Frostgrey
"Hölösuu"
Viestit: 3723
Liittynyt: Ma Touko 26, 2003 22:05
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Frostgrey »

Nyt onkin tulossa luultavasti tuollainen

GS-racingin Evolution RTR paketti

Kuva


Tuo Hobaon toimitus menee maaliskuulle ja niin pitkään ei kyllä malta odottaa. Tuota Evolutionia pitäisi saada parin viikon sisällä :wink:
Saab 9-3 TTID Vector 2008
Boiga
"Hirsch"
Viestit: 779
Liittynyt: La Elo 16, 2003 17:46
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Boiga »

Ittelle pitäisi olla nyt tulossa Yokomo MR-4TC CGM Special sähkötouring. Tosin alle leimahtaa varmaankin drifti renkaat sekä jokin mukavan näköinen kori (luultavasti ae86, legendaarisuutensa vuoksi) päälle... Kaverilla on tuo sama muttei special ja sitä tuossa testailin, oli toi driftailu sen verran hauskan oloista että täytyhän sitä itsekin laittaa...

Nyt pari kolme vuotta ollut noita Kyoshon Mini-Z autoja, noita kerkes pyörimään n. 5 erilaista ja viripalikkaakin oli autoon nähden välillä ihan kiitettävästi (turboa myöten ;) ).

Tuollainen polttomoottori auto remmiahtimella olis varmaan aika kova sana, turboahdinta ei oo varmaankaan vielä kehitetty :D
Mustasurma siirretty seuraavalle kuljettajalle, aero alla ;)
Frostgrey
"Hölösuu"
Viestit: 3723
Liittynyt: Ma Touko 26, 2003 22:05
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Frostgrey »

Itsellä tarkoitus hommata tuohon kesällä katurenkaat ja joku komia koppa päälle. Subaru, BMW ja Opeli löytyy ainakin 1/8 koossa.
Joku Saab kun vaan löytyisi 8)
Toisaalta vois töissä rakentaa tuohon driftaus renkaat PVC- muovista joten pääsisi paikallisille kaupan parkkiksille sladittelemaan :wink:
Saab 9-3 TTID Vector 2008
AP
"Hirsch"
Viestit: 818
Liittynyt: To Heinä 03, 2003 11:14
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja AP »

Tästä potkua virittelyyn :wink: Löytyy turboa ja remmiahdinta

http://jesi.5cyl.net/RC/tmp/turbo/

http://www.rcuniverse.com/forum/m_13433 ... ey_/tm.htm
Frostgrey
"Hölösuu"
Viestit: 3723
Liittynyt: Ma Touko 26, 2003 22:05
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Frostgrey »

Tänään tuli ostettua sitten tuo polttis, katotaan nyt miten homma alkaa toimimaan ja kiinnostamaan :wink:

Kuva

Kuva


samalla tuli hommattua nuo rallygame vanteet kesän parkkis cruisailuja varten,

Vieläkö löytäisi jonkun Saabin kopan tuohon 8)
Saab 9-3 TTID Vector 2008
Jokke A
"Saabisti"
Viestit: 1670
Liittynyt: Ke Marras 17, 2004 18:58
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Jokke A »

Japanin paketin sisältöä:
Kuva

Ei ole ollut tekemisen puutetta viime päivinä. 8)
Leikkisaabisti & kansainvälisesti tunnettu kollo.
'84 900T8 Museoautoprojekti
Frostgrey
"Hölösuu"
Viestit: 3723
Liittynyt: Ma Touko 26, 2003 22:05
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Frostgrey »

Tänään tuli poltettua pari tankillista nitroa tyhjäkäynnillä. Kivasta räpättää. Vielä huomenna pari tankillista kevyttä rullailua(sisäänajo) sitten saa ruveta antamaan kunnolla jenkaa :D
Saab 9-3 TTID Vector 2008
koppsa
"Aero"
Viestit: 403
Liittynyt: Pe Touko 09, 2003 17:31
Paikkakunta: Hollolan ja Kärkölän välimaastossa

Viesti Kirjoittaja koppsa »

Itsekkin tullut aikoinaan tuota lajia harrastettua useimpia vuosia ihan kilpailumielessä. Luokkina oli silloiset A-12, C-10 ja sitten mentiin kovaa C-8 luokassa Serpentin kanssa :D

Itselläni on vielä jemmassa tuollainen SVM Racingin 1/8 ratapolttis, oli sen ajan "HiTekkiä" hiilikuitu/alumiini tukivarsineen. Enpä tuolla senttiäkään koskaan ole ajanut, ehkä vielä joskus :) Ja taitaapa tuolla varastossa olla vielä pari pystiä tuottanut Corallyn SP12G (mihin tuunattu Asson säädettävä etupää 8) ) akkuja vaille ajokunnossa.. ehkä sitä vielä joskus :D
R51 -10, Movano -11, Transit -12, Jumper -08
Tomsson
"Hirsch"
Viestit: 725
Liittynyt: Ti Heinä 31, 2007 17:59
Paikkakunta: Nakkila

Re: RC-autot?

Viesti Kirjoittaja Tomsson »

Frostgreylla vielä harrastuskalustoa?
Jos on, niin tuu meitin radalle ajelemaan kun kesä koittaa.
Jos ei sitten olla jo tavattu siellä. Autosi ainakaan ei ole tutun näköinen.

Tässä omaa autokalustoa vuosien varrelta
http://koti.mbnet.fi/tomsson/kuvia/

Tämmönen rata
http://www.youtube.com/watch?v=rI37AGInESg
9-3 2.0t | Talvilook BSR stg2 #3630 Soita ihmeessä, jos kysyttävää Saab-projekteistani 050-3428322
The green in the grass and the red of our Saab's, are the colours of stardust.
Frostgrey
"Hölösuu"
Viestit: 3723
Liittynyt: Ma Touko 26, 2003 22:05
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Re: RC-autot?

Viesti Kirjoittaja Frostgrey »

Tomsson kirjoitti:Frostgreylla vielä harrastuskalustoa?
Jos on, niin tuu meitin radalle ajelemaan kun kesä koittaa.
Jos ei sitten olla jo tavattu siellä. Autosi ainakaan ei ole tutun näköinen.

Tässä omaa autokalustoa vuosien varrelta
http://koti.mbnet.fi/tomsson/kuvia/

Tämmönen rata
http://www.youtube.com/watch?v=rI37AGInESg

Piti kovinkin tulla viime kesänä tuonne radalle, mutta se sitten jäi, kun tuli tuota omakotitalo projekti loppukesällä, nyt on tuo vehje vähän jäänyt tuonne tallin nurkkaan pölyttymään, taitaa siitä olla jo jotain osiakin paskana, jos sitten taas kerkeisi tuohon panostamaan kun saa tuon töllin valmiiksi :wink:
Saab 9-3 TTID Vector 2008
Avatar
dimebak
"Hölösuu"
Viestit: 8261
Liittynyt: To Heinä 03, 2003 21:03

Re: RC-autot?

Viesti Kirjoittaja dimebak »

Nättejä autoja. Itteä kuiten kiinnostaisi tällainen vaikka lyhyt olis tuo ajokausi täällä :lol: Pitäis varmasti hommata oikea malliksi 8)

http://www.youtube.com/watch?v=Z76v4SfU ... re=related
-dimebak-
9-5 Aero Wagon 2004, käyttökinneri
Entiset: 99GL 2D 1980, 900T16 5D 1992 ja Opel Vectra Voyage 2001
JP_Vette
"Hölösuu"
Viestit: 5430
Liittynyt: Ma Tammi 23, 2006 21:55

Re: RC-autot?

Viesti Kirjoittaja JP_Vette »

Vähän vanhan nostoa...

Tietääkö kukaan mistä sais jonkun Saabin kopan vaikkapa mukavana 1:5? CS-tonnari olis ehkä se nätein mulle 8) Googlella ei löydy kuin jotain pikkusia leluja mut ei esim pelkkää lexan-koria.

Periaattees sellasen väsäis itekki ajan kanssa ja saisi huonon aikaiseksi mutta tuo kuussatanen trex vie sen verran energiaa ja hermoja ettei kyl viitti :D
900 Cabriolet 2.0T '95

Exät: 9000 CS 2.3i '92, 900 i8 Special '86, 9000 CS 2.0t '96, 9-3 SS 2.2TiD '03, 9-5 Wagon 2.0tA '02, 9-3 2.0t '01, 9-3 SC BioPower '08, 9-3 SC 2.0T XWD eLSD '09
Vastaa Viestiin