mestari kirjoitti:oliko siellä nyt sitten kansipahvit oikein vai ne 2 samanpuoleista vielä kiinni?
Itse asiassa en tiedä,tai muista
Valitettavasti ei ole omaa kokemusta ahdetusta veenelkusta, mutta kun sana kerran on vapaa niin kaasutinmiehen näkökulmasta tuo välikansi (imukanavasto) tuntuis näin epämääräiselle oireilulle erittäinkin mahdolliselta aiheuttajalta. Yritin tuolta Isä teki puusta-theadista tiirailla onko sulla kaasarimallin imukanavasto siellä, mutta ei löytynyt kuvia enää. Voihan tuo kanavastokin olla jotenkin kiero. Sitä aprikoin, että sopisko sinne vakiota paksumpi tiiviste, jos itse tekisit?
On kaasarimallin välikansi,eihän näitä ole ikinä ruiskuna saanut.Tiiviste on original hylomarilla liimattuna.Pitää koittaa kiristää.Rikki se ei ole.
Imukannen alkuperä on pieni kysymysmerkki,sillä se ei ole kaksikurkkuisen,eikä myöskään FoMoCo kaasarin kanssa yhteensopiva.Tämän kiinnitys laippa on reikäväliltään pienempi.Epäilys vaan herää että olisko jostain hopia moottorista?
Ihan omia kokemuksia. Jos paineet tulee ylös paisarin kautta (eli nesteet lentää pellolle), niin yleensä kansipahvin kautta pääse paineet jonkun pytyn kohdalta vesitilaan. Jos vuoto on isompi, niin silloin tulee myös pakarin kautta harmaata jäähdytysnesteen hajuista savua. Paikalla käyttämällä tätä vuotoa ei välttämättä huomaa (eelei kunnolla huudata konetta), mutta ekassa lähdössä lämmöt on tapissa alta aikayksikön.
Tai sitten tuo sun pakoaukon puhkiporattu korjaus ei ole onnistunut tai siellä on toinen hiusmurtuma valtavista kanavista johtuen ja paineet tulee sitä vesitilaan ja sitä kautta jäähdytysjärjestelmään.
Imukannen tiiviste kun on huonosti/vuotaa, niin silloin ei mulla ole pakopuolelle tullut vesihöyryjä eikä paisarissa ole porissut vaan vedet pääsee vesipumpun paineellaan valumaan öljyn sekaan ja öljyt on nopeasti harmaana.
Jees,otan tänään tulpat auki,niin näkee mikä pyttty valskaa,josko siitä jotain haisua saisi.Se tässä eniten mietityttää,kun savutus,röpötys ja ryöppääminen ei ole jatkuvaa,esiintyy satunnaisesti.Mielenkiintoinen hakea vikaa.Pako kanava ei vuoda,se ei vaikuttaisi käyntiin.Imukanava on myös epäilyksen alla.
Perjantaina siis kun ajelin tuolla siirtokilvillä,niin pääsin töihin saakka ihan ok,mutta pienen ruokatauko polkemisen aikana alkoi savuttamaan ja sotki öljyt ja vodat.Vaihdoin pahvin kotia päästyäni(ei näkynyt kyllä vanhassa mitään merkkejä liekkirenkaan venahtamisesta),jonka jälkeen toimi ok,lukuunottamatta satunnaista pöllyyttelyä..