Nyt auton kohtalo on vaakalaudalla ja mahdollinen romutustuomio minun päätettävänä. Leimamies oli koputtanut pohjaan 6-7 isohkoa reikää

Toisessa vaakakupissa on taas se, että auto on teknisesti erinomaisessa kunnossa ja mitään muuta huomautettavaa katsastuksessakaan ei löytynyt.
Luettelen vielä reikien sijainnit: Takapyöränkotelot kummallakin puolella renkaan edessä reijät, kuten myös takana alhaalla(oikealta puolelta myös taka-akselin reaktiotanko ruostunut irti), apukuskin lattialla kämmenen mentävä reikä, oikealla vetarin tunnelin uloin sivu ja vielä lisäksi vasemmalta takaa kynnyskotelossa nostokohdassa reikä.
Omistaja tarvitsisi jonkun halvan 2. auton tilalle. Nettiautossa näyttäisi olevan muutama ryhdikkäämmän ja parempi peltisen näköistä 90:tä aika edukkaasti. Onkohan tuosta mallista ylipäänsä mikään koriltaan paremmin säilynyt? Saisi ainakin nuo uudet renkaat ainakin hyödynnettyä, jos löytyisi vaikka joku ~300-800e Saab.