Remmien vaihto
Remmien vaihto
Onko kaikissa 9000:ssa "joisikiristys".vai kuinka kireälle moniurahihna pitää kiristää.Ilmastoinnin remmi menikin poikki ja uusin molemmat.
-
- "Hölösuu"
- Viestit: 1172
- Liittynyt: Ma Elo 15, 2005 18:54
- Paikkakunta: Vieremä
Löysäät hiukan kompressorin alapuolella kiristysrullan keskellä olevaa 13 mm mutteria ja pyörität sen alla olevaa 15 mm mutteria, niin hihna kiristyy tai löystyy, pyörityssuunnasta riippuen. Lopuksi kiristät 13 mm mutterin.s.linnama kirjoitti:kiilaremmi mistähän sen kiristys löytyy.
http://www.jus.liitin.net/saab/9000/alb ... pyora.html
Kuvassa osa 31 on se 13 mm lukitusmutteri ja 30 on se 15 mm säätömutteri. Se pyörittää hammasholkkia 29 kannakkeessa 24 olevaa hammastusta vasten ja siirtää hihnapyörää.
Viimeksi muokannut jus, Su Marras 11, 2007 21:28. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
Re: Remmien vaihto
purkuautossa oli jokin ihme mötikkä johon tuli kompuralta 1 johto, toinen meni ties mihin. ja sitten lähti joku alumiininen johto kompuralle menevään letkuun siihen alumiini osaan. en ole muissa semmosta nähny, ja se näyttiki ite tehdyltä. kai sen voi jättää pois ja laittaa siistimmän letkun?
saab 9000 cd aut -89
Re: Remmien vaihto
ok kiitos, on se vaan hirveän näkönen kätöstysMimmi kirjoitti:Johdon toinen pää menee kompuran sisällä magneettikytkimelle.
Se mötikkä on ylilämpösuoja, jos haluat poistaa sen, laita johdot yhteen, jotta kompura käynnistyy.
saab 9000 cd aut -89
Re:
miksi mulla menee se kiristimen hihnapyörä menee ihan vinoon? tuleeko se kiinnitys rauta silleen että ne kaks kiinnityspistettä on ulompana moottoriin nähden? mulla on kaks niitä rautoja ja molemmat on samanlaisia, eli ei ole vääntynyt.jus kirjoitti:Löysäät hiukan kompressorin alapuolella kiristysrullan keskellä olevaa 13 mm mutteria ja pyörität sen alla olevaa 15 mm mutteria, niin hihna kiristyy tai löystyy, pyörityssuunnasta riippuen. Lopuksi kiristät 13 mm mutterin.s.linnama kirjoitti:kiilaremmi mistähän sen kiristys löytyy.
http://www.jus.liitin.net/saab/9000/alb ... pyora.html
Kuvassa osa 31 on se 13 mm lukitusmutteri ja 30 on se 15 mm säätömutteri. Se pyörittää hammasholkkia 29 kannakkeessa 24 olevaa hammastusta vasten ja siirtää hihnapyörää.
saab 9000 cd aut -89