Audi lähti

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Svc
"Saabisti"
Viestit: 3103
Liittynyt: Ti Touko 06, 2003 11:16
Paikkakunta: Hanko

Audi lähti

Viesti Kirjoittaja Svc »

Ja sitä myötä Saabien osuus perheen autokannasta kasvoi jo 50 prosenttiin.
Nyt sitten pitäisi sakemannin tilalle löytää ensi talveksi Auto. :wink:
Svc, Saabiton saabisti
Citroën C5 2.0 HDi -11, Seat Leon e-Hybrid -21
Hessu
"Hölösuu"
Viestit: 2076
Liittynyt: To Touko 08, 2003 10:10
Paikkakunta: Häijää

Viesti Kirjoittaja Hessu »

No siinähän se on sinulla heti allekirjoituksessa, TM:n talvitestin voittaja 1994 :)
t: Saabia rassaava xantinisti
Svc
"Saabisti"
Viestit: 3103
Liittynyt: Ti Touko 06, 2003 11:16
Paikkakunta: Hanko

Viesti Kirjoittaja Svc »

Tuo Xanttu on vaimon. Itselleni minä talviautoa kaipaan. Ei tuota tuplista raaski enää suolan syötäväksi tarjota.

Pikkuisen tekisi jotain turbopeliä mieli mutta budjetti on sen verran tiukka, että -92 ja uudemmat turbosaabit eivät siihen vielä mahdu.
Svc, Saabiton saabisti
Citroën C5 2.0 HDi -11, Seat Leon e-Hybrid -21
wesku
"Hölösuu"
Viestit: 3610
Liittynyt: Pe Touko 09, 2003 11:38

Viesti Kirjoittaja wesku »

Svc kirjoitti: Pikkuisen tekisi jotain turbopeliä mieli mutta budjetti on sen verran tiukka, että -92 ja uudemmat turbosaabit eivät siihen vielä mahdu.
Mitä erityistä tuohon -92 ja uudemmat kriteeriin liittyy ? Eikös päinvastoin kantisi katsella niitä joissa ei ole tasapainoakseita ?

Joo en ole silti omaani myynnissä joten kyseessä ei ole mikään myynninedistämiskommentti.
Svc
"Saabisti"
Viestit: 3103
Liittynyt: Ti Touko 06, 2003 11:16
Paikkakunta: Hanko

Viesti Kirjoittaja Svc »

92 tulee siitä, että Audi oli vm 89 ja ajoin sillä tuon reilu kolme vuotta Eli 92 olisi nyt yhtä vanha, kuin Audi sen ostaessani. Toki uudempikin saa auto olla, mutta silloin se ei valitettavasti ole Saab. Tilanne on vähän sama, kuin tuota sitikkaa ostaessa.

Toisekseen, eikös -92 alkaen Saabinkin pellit ole ainakin osittain sinkittyjä?

Ruosteisen auton pitää maksaa alle 1000 euroa, ennekuin sellaista viitsisin ostaa. Tai sitten todella erikoinen, että viitsisin alkaa hitsaamaan. Oma kantani on nykyään, että jos käyttöauto ei mene läpi katsastuksesta ruosteen takia, se on paalauskunnossa.
Svc, Saabiton saabisti
Citroën C5 2.0 HDi -11, Seat Leon e-Hybrid -21
wesku
"Hölösuu"
Viestit: 3610
Liittynyt: Pe Touko 09, 2003 11:38

Viesti Kirjoittaja wesku »

Svc kirjoitti:Oma kantani on nykyään, että jos käyttöauto ei mene läpi katsastuksesta ruosteen takia, se on paalauskunnossa.
Etenkin sen jälkeen kun tein yhden tasapainoakselinpoistoprojektin olen sitä mieltä että pikku hitsaukset on helppoa hommaa.

Tasapainoakselittomilla turbotonnareilla on tullut ajettua yhteensä noin 230000 ja pohjia ollut niissä kolmessa moottorissa todennäköisesti jokaisessa vähintään parisataa tonnia (vaikka yhdessä oli vain 114000 mittarissa). Mitään moottoriin liittyvää mekaanista ei ole joutunut tekemään, kaikki suuremmat tekniikan ongelmat olleet voimansiirrossa ja moottorin kiinnityksissä. Toki se 85 mallinen on nyt purussa ruosteen takia mutta 88 mallinen Belgiasta 2002 tuotu ei vielä joutunut hitsailemaan, ehkä ensi vuonna joutuu kuskin ovea paikkailemaan. Yli 100000 silläkin jo Suomessa ajettu.

Saas nähdä onko siihen tasapainoakseli-projekti-yksilöön tulossa enemmän hitsausta kuin tekniikkahommaa lähivuosina, kyseessä siis -94 mallinen NG900.
Vastaa Viestiin