Käynnistyy vain kylmänä (latausvika)

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
sanni
"Kaasari"
Viestit: 19
Liittynyt: Su Kesä 17, 2007 20:55
Paikkakunta: Tampere

Käynnistyy vain kylmänä (latausvika)

Viesti Kirjoittaja sanni »

Hei,

Ajattelin kysäistä täältä, jos joku osaisi neuvoa; ostettiin n. kuukausi sitten vm -88 Saab ysisatanen, ja nyt on alkanut tulla ongelmia käynnistyksen kanssa. Kylmiltään auto käynnistyy mainiosti, mutta jos autolla on ajettu vähän aikaa sitten ja yritetään uudestaan käynnistää, niin moottori ei inahdakaan. Työntämällä käynnistäminen kuitenkin onnistuu. Välillä käynnistystä yritettäessä syttyy jarrujen ja käsijarrun merkkivalot palamaan. Sitten kun auto on työntämällä käynnistetty, kuuluu jostain naksahdus (kuulemma kuin joku rele), merkkivalot sammuvat ja sisätuuletin alkaa toimia. Akussa pitäisi olla virtaa, ja laturikin on vajaan vuoden vanha.

Isäni epäili kuvailun perusteella, että vian saattaisi aiheuttaa huono maadotus. Voisiko olla näin? Hän kuvaili, että moottorista pitäisi lähteä metallista punottu johto auton koriin kiinni. Sellaista ei kuitenkaan löytynyt.

Lisäksi radio pitää kummallista nakutusta, joka kiihtyy kaasua painettaessa. Radion kytkentänippu on tosin aikamoinen johtojen sekamelska...

Kiitoksia jo etukäteen, jos osaatte neuvoa!
Viimeksi muokannut sanni, Ma Heinä 02, 2007 10:19. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
axtec
"Aero"
Viestit: 489
Liittynyt: Ke Touko 17, 2006 20:50
Paikkakunta: jämsä

Viesti Kirjoittaja axtec »

Kyllä tuo maadoitus saattaisi aiheuttaa kyseisiä ongelmia.
Maadoitus kaapeli pitäisi löytyä, kun seuraa akun -napaan tulevaa kaapelia.
HM
"Aero"
Viestit: 417
Liittynyt: Pe Huhti 30, 2004 08:47
Paikkakunta: Peräpönkkölä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja HM »

Tuo rele joka naksahtaa on ainakin virtalukon rele. Sen temppuilu kuluneena varsinkin lämpimänä aiheuttaa nuo kuvatut oireet mittariston valojen ja sisäpuhaltimen kanssa. Voisko olla sitten toinen vika tuo että kulunut startti ei lämpimänä suostu pyörittämään.

Tuo jo mainittu maadoistusvika ei myöskään ole pois suljettu.
#2274
sanni
"Kaasari"
Viestit: 19
Liittynyt: Su Kesä 17, 2007 20:55
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja sanni »

Ehdinkin jo löytää tuon maadoituspisteen siinä ihan syylärin vierestä. Akulta tulevan johdon lisäksi siihen tuli toinen kaapeli, jonka sisässä oli kahdeksan johtoa. Näistä kuusi oli hapertunut liittimestä poikki, ja vain kaksi siis kiinni maadoituspisteessä. Kuorin johtoja ja liitin kaikki takaisin maadoituspisteeseen, mutta apua siitä ei suurista odotuksista huolimatta ollutkaan...

Virrat ei siis mene käynnistettäessä varsinaisesti päälle - mittaristossa palaa vain nuo edellä mainitut jarrujen varroitusvalot, ja bensa ja lämpömittarien viisarit värähtävat.

Ihan suosiolla ei viitsisi "uutta" starttiakaan lunastaa, jos vika kuitenkin olisi jossain muualla.
puu
"Hölösuu"
Viestit: 1525
Liittynyt: La Huhti 23, 2005 11:28
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja puu »

Enemmän se rele- tai kontaktivialta vaikuttaisi kuin starttivialta. Epäilen että kun ei käynnistä, ei anna edes virtaa startille asti. Yleismittarillahan tuon startin viallisuuden saisi todettua / poissuljettua.
Volvo XC70 D5 -04
Mitsubishi Outlander PHEV -14
Ex-Saabit: 4x 900, 6x 9000, 2x 9-5
#2470
sanni
"Kaasari"
Viestit: 19
Liittynyt: Su Kesä 17, 2007 20:55
Paikkakunta: Tampere

Nyt simahti täysin

Viesti Kirjoittaja sanni »

Tänä aamuna ei auto lähtenyt lainkaan käyntiin, siis näin kylmänäkään. Ei edes luvannut, ja kun yritettiin työntämistä, ei sekään auttanut.

Täytynee hinata Saab korjaamolle... Vai onko muita ehdotuksia?
HM
"Aero"
Viestit: 417
Liittynyt: Pe Huhti 30, 2004 08:47
Paikkakunta: Peräpönkkölä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja HM »

Akun kunto, mitattu? Jos akku on finito niin ei se auto siitä minnekkään heräile.
#2274
sanni
"Kaasari"
Viestit: 19
Liittynyt: Su Kesä 17, 2007 20:55
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja sanni »

Akku ei antanutkaan kuin 11V, kun vihdoin pääsi yleismittarilla testaamaan. Nyt on uusi akku ja hyvin käynnistyy. Oireet tuntuivat vaan tällaiselle maallikolle aika oudoilta. Kaipa nuo maadoituksetkin johonkin kuitenkin vaikuttivat.

Kiitoksia paljon hyvistä neuvoista kaikille vastanneille.
sanni
"Kaasari"
Viestit: 19
Liittynyt: Su Kesä 17, 2007 20:55
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja sanni »

Ei auttanut sittenkään se akun vaihto. Nyt parin päivän ja hieman yli sadan ajetun kilometrin jälkeen alkoi Saappi taas reistailla. Maanantaina ostettu akku oli nyt ihan tyhjä taas, joten joku taitaa ehkä latauksessa mättää.

Kummallisilta tuntuvia asioita auto tekee tuon käynnistysvian lisäksikin, mm. pyyhkijät joskus autoa sammutettaessa liikahtavat hitusen, ja sitten uudestaan käynnistettäessä ne jatkavat vielä pyyhkimistä, vaikka viiksiin ei ole koskettu. Radion nakuttamisesta taisinkin jo aikaisemmin mainitakin. Ja releen poksumisesta ja mittarivalojen välkähtämisestä työntöstartatessa.

Noh, eipä tässä kait mitään. Varattiin korjausaika Hepo-Autolta viikon päähän; ehkä siellä osataan laittaa Saappi kuntoon. Tosin joillain palstoilla taidettiin Hepo-Autoa vähän kritisoida, mutta ajateltiin kuitenkin sinne viedä, kun se on tuossa lähellä.

Mahdollisia arvauksia vioista otetaan kuitenkin vastaan. Voidaan sitten vaikka antaa vinkkejä korjaamon äijille. :wink:
Avatar
Juha96
"Hölösuu"
Viestit: 2923
Liittynyt: To Tammi 19, 2006 23:16
Paikkakunta: Kustavi

Viesti Kirjoittaja Juha96 »

Tämäntyyppisessä viassa helpottaisi paljon, jos tietäisi mikä 'käyttöjärjestelmä' autossa on. 1988 tienoilla oli tarjolla ainakin kaasutinversio, 8-venttiilinen ruisku turbolla ja ilman sekä 16-venttiilinen ruisku turbolla ja ilman. 16-venttiilisistä alkoivat jo katalysaattoriversiotkin tehdä tuloaan Suomen markkinoille.

(tunnistus: 8-venttiilisissä venttiilikoppa maalaamatonta alumiinia, teksti 'SAAB', 16-venttiilisissä venttiilikoppaa maalattu mustaksi, teksti 'SAAB 16 VALVE')

Käynnistysongelmat lämpimänä ovat melko yleisiä ainakin 8-venttiilisessä ruiskussa. Aiheuttajana voi olla lämpöaikakytkin, vuotava kylmäkäynnistyssuutin tai vuotava muu suutin. Muita sähköjen ongelmia, kuten pyyhkijöiden tai mittarivalojen kummittelua ei lämpöaikakytkin tai vuotava suutin selitä, mutta mahdollista on sekin, että vikoja ja aiheuttajia on samanaikaisesti enemmänkin kuin yksi. Itselläni maadoitusongelma aiheutti juurikin samanmoista pyyhkimien kummittelua kuin sinullakin.

Kannattaa tarkastaa laturille tulevan herätevirtajohdon (ohut johdin) eheys, se saattaa murtua esim. liittimen sisällä siten, ettei sen poikki oloa huomaa ellei sormin tarttumalla koeta.
9-3, 9-5, 9-5, 96 V4, 96 Sport, 99, MB 220 D W115, Alfa Romeo 159 2,4 JTDm
puu
"Hölösuu"
Viestit: 1525
Liittynyt: La Huhti 23, 2005 11:28
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja puu »

Palaako latauksen merkkivalo kun virrat laittaa päälle ja sammuuko käynnistyksen jälkeen? Näin pitäisi tehdä.

Työnnä se Saappis Kangasalle, niin etsitään se vika sieltä.
Volvo XC70 D5 -04
Mitsubishi Outlander PHEV -14
Ex-Saabit: 4x 900, 6x 9000, 2x 9-5
#2470
sanni
"Kaasari"
Viestit: 19
Liittynyt: Su Kesä 17, 2007 20:55
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja sanni »

"Tämäntyyppisessä viassa helpottaisi paljon, jos tietäisi mikä 'käyttöjärjestelmä' autossa on."

Toi meijän "Alpo Suhonen" on ihan tollanen perus 900. Eli kaasutinversio. Ei mitään kirjaimia perässä. Ja 8-venttiilinen siis.

Pikkuveljellä oli yleismittari ja yritettiin sillä paikantaa vikaa, mutta ei löytynyt. Isä veikkasi, että laturin jotkut säädöt on pielessä. Kyllä ne varmasti korjaamolla löytää vian.

Hauskaa juhannusta kaikille!
lucaf
"kukkahattu"
Viestit: 6420
Liittynyt: Ke Touko 07, 2003 10:55
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja lucaf »

niin eli tässä vaiheessa lienee jo ilmeistä, että kyseessä ei ole käynnistysongelma, vaan akun tyhjentymisongelma?

uudella akulla käynnistyy hyvin, mutta kyllä sen uudenkin akun tyhjäksi ajaa mainitsemillasi kilometreillä jos laturi ei lataa ollenkaan.

eli moottorin käydessä akun navoilta pitäisi yleismittarilla näkyä vähintään 13 volttia.

ai niin mutta jos se kylmänä taas käynnistyy, niin sitten tämäkin arvio on metsässä.
Luca F #1724, ex-Saabisti vuosilta 2003-2013 (Saab 99 -71,75,76,77,77,78,78,79,80,84,84,84,84, Saab 900 -83,83,84,86,90,91)
900 I 16 Kat
"Hölösuu"
Viestit: 1423
Liittynyt: Su Joulu 07, 2003 13:35
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja 900 I 16 Kat »

Vaihtakaa latauksen säädin...Minulta löytyy koko laturi vaihdettuna paikoilleen asti , mutta asun ilmeisesti liian kaukana.....
HM
"Aero"
Viestit: 417
Liittynyt: Pe Huhti 30, 2004 08:47
Paikkakunta: Peräpönkkölä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja HM »

Taitaa olla sekäettä vikainen yksilö.

Lataus ja kontaktiviat....
#2274
Vastaa Viestiin