Voi voi. Itseäni lähinnä huvittaa tuollainen kilventausta vanhassa autossa. Voin toki ruuvata sen irti kunhan jaksan, jos se arvon herra salaseuralaisia niin suunnattomasti harmittaa eikä huumorintaju riitä (onhan niitä normi-klubitarrojakin ex-klubilaisten jäljiltä Saabeissa)
Käsitin että STCF:n jäseneksi pääsee, jos omaa itse omalla rahalla ja vaivalla rakennetun hieman tehokkaamman Saab-merkkisen henkilöauton. Mitäs varten sitten kyseisen kerhon tunnus majailee tuon erään bemaristin allekirjoituksessa
Okei, jätetään pelleily sikseen ja ollaan ihmisiksi jotta saadaan foorumin taso ylläpidettyä asiallisella tasolla, jolla se viime aikoina suhteellisen hyvin on pysynytkin. Pahoittelen, ja päätän ainakin omalta osaltani laittamastani valokuvasta alkaneen keskustelun tähän
Saab 9-3 SS 1.8t Linear Pro -07 (Käyttöpeli)
Mercedes-Benz 240D W123 -83 (Kesäauto)
Poistin kulkuneuvoista ylimääräisiä tarroja; 99:iin jäi vain klubilogo ja Turboon jäi etulasiin hälyn merkkivalon alle tarra, takajarruvalon päällä oleva hieman ironinen slogan (siis tuolla paikalla ironinen) ja tietenkin juuri laitettu klubilogo.
P.S. Tiedetään, että on "väärässä" paikassa. Tuohon se oli helpoin asentaa eikä ole liikkuvaa lasia kuluttamassa ja näkyy se tuostakin.
kristian kirjoitti:Voi voi. Itseäni lähinnä huvittaa tuollainen kilventausta vanhassa autossa. Voin toki ruuvata sen irti kunhan jaksan, jos se arvon herra salaseuralaisia niin suunnattomasti harmittaa eikä huumorintaju riitä (onhan niitä normi-klubitarrojakin ex-klubilaisten jäljiltä Saabeissa)
Käsitin että STCF:n jäseneksi pääsee, jos omaa itse omalla rahalla ja vaivalla rakennetun hieman tehokkaamman Saab-merkkisen henkilöauton. Mitäs varten sitten kyseisen kerhon tunnus majailee tuon erään bemaristin allekirjoituksessa
kristian kirjoitti:
Okei, jätetään pelleily sikseen ja ollaan ihmisiksi jotta saadaan foorumin taso ylläpidettyä asiallisella tasolla, jolla se viime aikoina suhteellisen hyvin on pysynytkin. Pahoittelen, ja päätän ainakin omalta osaltani laittamastani valokuvasta alkaneen keskustelun tähän
Jos oikeasti tässä viimeisessä kappaleessa tarkoitat mitä kirjoitat, olisit voinut jättää nuo ylemmät tarinat kirjoittamatta riidan kylvämisen sijaan.
kristian kirjoitti:Mitäs varten sitten kyseisen kerhon tunnus majailee tuon erään bemaristin allekirjoituksessa
Jottei synny väärinkäsitystä, niin numerostakin voisi ehkä päätellä, että olen ollut mukana perustamassa tuota ja ajoin silloin Saabilla. Eikä minua ole kerhosta potkittu pois, vaikka auton myin. Olen touhussa edelleen mukana ja kiinnostusta Saabeja kohtaan löytyy edelleen.
PS. Mutta palataan aiheeseen ja kristian tekee, mitä tekee. Me esitimme toivomuksen ja ihminen päättää itse kunnioittaako sitä vai ei.
Itseäni _hieman_ ihmetyttää, että jos kilven kehykset on _niin_ pyhät, niin imksi ihmeessä ne on jätetty myytyyn autoon?
Ensimmäisenä STCF-lodgen suurmestareiden luulisi ottavan entisen omistajan puhutteluun, eikä parjata nykyistä omistajaa. Tuskin tuo on niitä viekkaudella vienyt tai kohtuuttomasti edellistä omistajaa painostamalla niitä haalinut.
No tänkin ois voinut jättää sanomatta, mutta eräs näkökulma asiaan tämäkin.
9-5 2.3t -00 US specs BP Steg 1,
9-3 Aero Cab -04 Lime BP Steg 7,
9-3 "Aero" Cab -05 BP Steg 1,
#1767, MB CLS 350CDI -11
peinu kirjoitti:
Ensimmäisenä STCF-lodgen suurmestareiden luulisi ottavan entisen omistajan puhutteluun, eikä parjata nykyistä omistajaa.
Ex-omistaja on ruoskittu ja nuhdeltu
Keijo-klubi #1860, Maja kesät Mäntsälässä ja talvet Lahdessa.
Renauly Megane 1.5 dci, Renault Scenic, Opel Frontera, Suzuki Iso-rosvo Naked, Hayabussi.
Näkyypä sana STCF:ä taas kirvoittavan keskustelua........ kylläkin väärässä topic:issa
Jos STCF ei ole virallisesti rekisteröity yhdistys niin noita kilventaustoja ym.. materiaalia voi kuka vaan liimailla ja minne vain ilman että siihen STCF:än jäsenet voi puuttua muuta kuin toivomalla...
Rekisteröity ja rekisteröimätön yhdistys
Aatteellinen yhdistys voi toimia rekisteröitynä tai rekisteröimättömänä.
Rekisteröidyt yhdistykset ovat oikeuskelpoisia. Ne voivat omistaa omaisuutta, tehdä sopimuksia, laatia tarvittaessa erilaisia anomuksia ja hakemuksia. Rekisteröidyn yhdistyksen jäsenet eivät vastaa henkilökohtaisesti yhdistyksen velvoitteista
Rekisteröimätön yhdistys ei ole oikeuskelpoinen, se ei voi hankkia nimiinsä omaisuutta eikä voi olla toisen yhdistyksen jäsenenä. Sen perustaminen ja toiminta on vapaamuotoista eikä hallitus voi toimia yhdistyksen puolesta sen muita jäseniä sitovasti. Rekisteröimättömän yhdistyksen toiminnasta vastuun kantavat ne henkilöt, jotka ovat osallistuneet vastuun aiheuttavaan toimintaan.
Rek.nro: 156.728// Kotipaikka: Nokia // Ensirek.pvm:07.07.1992 // Nimi: Suomen Saab-klubi ry
Herneitä ei kai.................
No tämänkin ois voinut jättää kirjoittamatta, mutta eräs näkökulma asiaan tämäkin.
Saabismi on sairaus,mistä ei kannata parantua
Saab NG 9-5 Aero Turbo6 XWD Hirsch -11
Saab Ng 9-3 t -08
Zetor 8540 + Odes 800 + Hitachi EX120
Perheessä myös Ng 900 -98 ja Ng 9-3 t Hirsch -08
"1159"
.. Pakko se on tähänkin avautua. Tälläi virallisena saabclubilaisena pitäisin hieman pelleilynä sitäkin, jos joku eritoten tarkoituksella itselleen liimailisi saabklubi tarroja yms. kuulumatta klubiin antaen muille ymmärtää olevansa klubilainen. Ihan vain provoillakseen.
Samoin pitäisin hieman epäterveellisenä pitää myös mc liivejä, jos sellaiset sattuisi jostain vastaan tulemaan. - Ilman jäsenyyttä.
ng900/9-3/9-5 purkuosia pyörimässä tallin nurkissa pk-seudulla. Entäpä onko tarvis Tech 2:lle tai T5/T7 (bio) päivityksille? Puuttuuko pixeleitä SID/ACCssä? YV:llä tavoittaa.