ohjeita perän vaihtoon yms. korjaukseen

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
a9000
"Hirsch"
Viestit: 976
Liittynyt: La Touko 22, 2004 14:15
Paikkakunta: Eteläinen Suomi

ohjeita perän vaihtoon yms. korjaukseen

Viesti Kirjoittaja a9000 »

Hei,

Olisko kellään lainata og900 Saabin korjaamokirjaa (tai voisitko esim. lähettää kopioita siitä meilillä/postissa)

Tarvittaisiin seuraavia ojoheita: kytkimen irroitus / huolto, vaihteiston perän rataston irroitus

t.Koo
SB90
"Hölösuu"
Viestit: 1102
Liittynyt: Ma Kesä 11, 2007 19:02
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja SB90 »

omassa 90 korjaama kirjassa ei kyllä lue tuosta mitään tai ylipäätänsä mitään tarvittavaa, eli minulla ainakin lukee vain teknisiä tietoja.. Eli ei lue mitään miten puran moottorin ja kasaan sen.. Eli tuskin siitä vihkosesta oli apua, kannattaa pyytää joku tekiä mies avuksi..
Ralli ei oo kovin hauskaa jos tietää mitä motin alla on, mutta ei tiedä mihin mennää
Saab90 -85(ex) Saab90 -87(ex) Saab99 -82 Saab99 -75
a9000
"Hirsch"
Viestit: 976
Liittynyt: La Touko 22, 2004 14:15
Paikkakunta: Eteläinen Suomi

Viesti Kirjoittaja a9000 »

no juu, mut kun tekijämies kaipaa ohjeita... kyläseppä, ent. ratamekaanikko, kiroo saapin tekniikkaa kun volvomiehiä on...
SB90 kirjoitti:omassa 90 korjaama kirjassa ei kyllä lue tuosta mitään tai ylipäätänsä mitään tarvittavaa, eli minulla ainakin lukee vain teknisiä tietoja.. Eli ei lue mitään miten puran moottorin ja kasaan sen.. Eli tuskin siitä vihkosesta oli apua, kannattaa pyytää joku tekiä mies avuksi..
lordofgreed
"Hirsch"
Viestit: 964
Liittynyt: Ti Huhti 05, 2005 11:34
Paikkakunta: Itä-Suomi

Viesti Kirjoittaja lordofgreed »

Tuolla korjaamokirjalla tuskin tarkoitetaan auton mukana tulevaa manuaalia... :roll:
Itseltäni kyllä löytyy korjausopas jossa on tuo kytkimen vaihto muttei perän irroitusta. Vieläkö on tarvetta ko. ohjeille?
# 2569
900S - ex-käyttöauto, RIP
900T16 - entinen ikuisuusprojekti
a9000
"Hirsch"
Viestit: 976
Liittynyt: La Touko 22, 2004 14:15
Paikkakunta: Eteläinen Suomi

Viesti Kirjoittaja a9000 »

saab-korjaamon ohjekirjan ohhjeita haetaan, niitä kirjoja on joillain harvoilla ja valituilla omaisuutenaan (minulla ei sellasta kun nyt tarvittais :)

yhdestä osoitteesta on jo ohjeita tulossa, kiitos kovasti! katsotaan millaisia ohjelehtisiä sieltä suunnalta tulee, niin katsotaan sitten että tarvitseeko jotain täydennystä hankkia tai etsiä

t.Koo
lordofgreed kirjoitti:Tuolla korjaamokirjalla tuskin tarkoitetaan auton mukana tulevaa manuaalia... :roll:
Itseltäni kyllä löytyy korjausopas jossa on tuo kytkimen vaihto muttei perän irroitusta. Vieläkö on tarvetta ko. ohjeille?
kolmau-1
"Tuplakaasari"
Viestit: 59
Liittynyt: La Helmi 24, 2007 12:15
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja kolmau-1 »

"Saabismi on sairaus"/ linkit/ vaihteiston kunnostus. Löytyy kuvalliset ohjeet.
Ohjeista oli ainakin itselleni kovasti apua, teksti on toista kotimaista.
Vastaa Viestiin