2.3T lämpenee

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Vastaa Viestiin
Kojootti5
"Tuplakaasari"
Viestit: 85
Liittynyt: Pe Touko 25, 2007 08:15
Paikkakunta: Halsua/Seinäjoki

2.3T lämpenee

Viesti Kirjoittaja Kojootti5 »

Eilen vaihdettiin kaverin kanssa DI-kasetti tonnariin, ja tänään se sitten soitti että Lämmöt on korkealla ja syö bensaa paljon. Eli lämmöt nousee parkissa melkeen punarajalle, ja matkallakin on reilusti yli puolivälin, ehkä noin 3/4. Olisiko termarin vaihto? Jäähdytin nestettä siellä on, tosin en tiedä tippuuko sitä välille, kun en ole kerennyt seuraamaan (pitäisi katsoa)

Bensan syönnistä kaveri sanoi että kun ajotietokoneen mukaan 40 km matkalla oli 60 km tippunut lukema (kuinka pitkälle vielä pääsee lukema siis). Tämä lukema tiesti viahtelee ihan ajon mukaan, joten en ihmetellyt tuota sen enempää, joskus tuo ajossa ilmottaa aluksi esim. 120 km ja parin kilometrin tasaisen ajon jälkeen voi näyttää jopa 140km.

DI-kasetti vaihdettiin siksi että 0.7 barin jälkeen alkoi nykimään, mutta tämän vaihdon jälkeen nätisti piikaa jonnekkin 1.3 tienoille (AutoGaugen mittari). Muutenkin ajo helpottui kuulemma huomattavasti.
Auto siis kaverilla lainassa kun ei itsellä vielä ole korttia. Ja vuosimallia -91 edustava CD siis.

Edit: Vielä selvennyksenä että tällä 40 km matkalla jonka kaveri ajoi, meni bensamittarin mukaan melkein 10 litraa.
Avatar
jus
"Saabisti"
Viestit: 11628
Liittynyt: Ma Elo 11, 2003 21:37
Paikkakunta: Helsinki

Re: 2.3T lämpenee

Viesti Kirjoittaja jus »

Termostaatin vaihtamisella on hyvä aloittaa ja flektin termostaattikytkimen toiminta kannattaa tarkistaa.

Polttoaineenkulutusta ei kannata seurata bensamittarin vajoamisnopeudesta tai jäljellä olevan matkan arviosta. Ajotietokoneen hetkellisen kulutuksen lukemat pitäisi olla lähellä oikeaa ajettaessa tasaisella nopeudella. Käsityksen kokonaiskulutuksesta saat kun tankkaat täyteen pari-kolme tankillista, tankkaat vielä lopuksi täyteen ja lasket siitä keskikulutuksen bensamäärän ja kilometrien perusteella. Ajotietokoneen näyttämä keskikulutuslukema pitäisi olla lähellä em. tavalla saatavaa tulosta jos bensanpaineet ja suuttimet on kunnossa.


http://foorumi.saabclub.fi/viewtopic.ph ... 867#120867
http://foorumi.saabclub.fi/viewtopic.ph ... 997#127997
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
Kojootti5
"Tuplakaasari"
Viestit: 85
Liittynyt: Pe Touko 25, 2007 08:15
Paikkakunta: Halsua/Seinäjoki

Re: 2.3T lämpenee

Viesti Kirjoittaja Kojootti5 »

Vika luultavasti oli kuskissa. Eli Auto käy ihan normaali lämöoisenä (ainakin edellisten kuljettajien mukaan), Ja bensaa menee mitä menee. Matkamittariin ei kait hirveasti ole luottamista, vaikka sitä onkin kiva seurailla. Ja senkin tiesin että Tuo viisari mittari näyttää määrän hieman miten sattuu. Katsotaan sitten miten menee ainetta kun itse saa kortin ja pääsee kenkimään :D
Vastaa Viestiin