Satkun kanssa pitkästä aikaa

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
G-mies
"Ukkomies"
Viestit: 4471
Liittynyt: Pe Maalis 05, 2004 17:11
Paikkakunta: Ruotsalo

Satkun kanssa pitkästä aikaa

Viesti Kirjoittaja G-mies »

Jotta totuus ei unohtuisi :D.

Eilen illalla vaihdettiin -88 satkuun käkkärinvaijerit. Homma oli aika sikamaisen helppo, kun keskikonsolikin oli jo viime kesästä lojunut takakontissa. Ainoa osa jonka hajotin, eli se pieni muovinen lukkoklipsi, joka estää käsijarrukahvan takana vaijereiden kuoria peräytymästä asennushahloistaan. Mielenkiintoisin huomio olikin sitten aika veret seisauttava... vasemman takajarrusatulan ulompi jarrupala oli irroittanut kitkapintansa ja kitkapinta oli irrallaan jarrulevyn ja palan rungon välissä. Mietin vain, jos tuo kitkapinta olisi häipynyt jossain tiukassa paikassa kun oikeasti tarvitsee jarruja. No, onneksi huomasin nyt ja palat vaihtuvat taakse ensi tilassa.

Muita hommia olikin sitten jarrunesteiden vaihto(samalla kytkimestä lirutettiin sopivasti), vaihteistoöljyn vaihto ja keppikonsolin vaihto. Jarrunesteet olivatkin jo aika sopivan väriset vaihtoa ajatellen. Vaihteistoöljy taas oli sitä hypoidia, joka valuteltiin pois ja tilalle tuli Teboilin 10w-30 moniasteet. Voin sanoa, että olipa iso ero öljyillä. Pois valutettu oli puhdasta, toisin kuin ensimmäisellä kerralla hypoideja pois laskettaessa. Hypoidi siis käy erittäin hyvin lootan pesuun :lol:. Kuitenkin vaihtamistuntuma tuli pehmeämmäksi ja vaihteet menevät nyt helpommin paikoilleen. Etenkin ykköstä vaivannut kankeus oli heti poissa. Vaihtoja ei voi suorittaa aivan samalla nopeudella kuin hypoidilla, mutta tuntuma on parempi tuota autovanhusta ajatellen. Yksi unohduskin tapahtui vaihteistoöljyn poistotulpan kupariprikan muodossa, joka löytyi valutusastiasta kun öljyt kaadettiin kanisteriin :oops:. Eiköhän se tulppa pidä siellä kohtuullisesti ilmankin.

Keppikonsoli vaihdettiin syystä, että viime kesänä katsari ilmeisesti onnistui rikkomaan pakkilukkosysteemiä hieman. Juuri sen verran, että avaimen sai pois virtalukosta vaikka vaihde oli vapaalla. Toisin sanoen avaimen pystyi kääntämään vastapäivään niin pitkälle, että avaimen kuuluikin lähteä irti. Virtalukon olin juuri saanut sarjoitettua "uusilla" haitoilla edelliseen katsastukseen. Uusi konsoli haettiin purkamolta ja työkalunkin sain lainaan(sen kolmikantahylsyn siis). Pienella vääntelyllä konsoli oli käsissä ja siihen asennettiin vanhasta ryypyn pidike ja virtalukko. Sitten vaan osat takaisin käänteisessä järjestyksessä ja muovit testauksen jälkeen kiinni. Nyt taas toimii niinkuin pitääkin.

Tallilta lähtiessä ruuvattiin kaasareita vartti rikkaammalle ja konekin alkoi käydä tasaisemmin. Mitähän sille vielä tekisi? Ai niin, termari pitäisi vaihtaa parempaan, nyt ei jaksa nostaa lämpöjä normaaliksi. Sama vika alkuperäisellä mittaristolla ja reilu vuosi sitten asennetulla kierroslukumittaristolla. Olen lukenut aiheesta riittävästi, joten jätetään sen asian käsittely väliin tällä kertaa.

Kiitos kaimalle avusta!

Matti
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
# 1988 = Matti Vanhamäki
G-mies
"Ukkomies"
Viestit: 4471
Liittynyt: Pe Maalis 05, 2004 17:11
Paikkakunta: Ruotsalo

Re: Satkun kanssa pitkästä aikaa, nyt pientä tyhjäkäyntiongelmaa

Viesti Kirjoittaja G-mies »

Juupajuu... taas puhdetöissä pihamaalla.

Projektina: Tuplakaasarit mäkeen ja putsattu pierupurkki tilalle + termostaatin vaihto.

Olihan helppoa työskennellä, kun tilaa on vaikka muille jakaa, eikä tartte joka paikassa varoa jotain sähköpiuhaa. Ensin ylävesiletkusta nesteitä pihalle ja termari ulos kotelostaan. Satku on roikottanut lämpöjä niin kauan, kuin tuo merkkiliikkeestä ostettu termari on ollut asennettuna. Nyt tilalle tuli tonnarin vanha Wax Stat uuden tiivisteen kera.

Tuplat lähtivät helposti pienen purkamisen jälkeen kokonaisena pakettina imusarjan kanssa. Tiivistepintojen puhdistus, hieman Locktitea väliin ja uuden tiivisteen kanssa yhden kaasarin kompleksi kiinni. Kaasuvaijeri piti myös vaihtaa, koska vanhasta oli pitänyt ottaa se messinkihelmi pois, onneksi ei ollut paha rasti. Pienen sahaamisen jälkeen kone käyntiin ja epätoivoinen yritys saada tyhjäkäyntiä asettumaan. Kyllä se siitä vähitellen alkoi toimia, ruuvia sai kiertää kohtuudella ennen käynnin asettumista. Pienen koeajolenkin jälkeen oli hymy naamalla, tulipa siitä kierrosherkkä... tuplien tarjoama alavääntö on nyt heikompi, mutta eipä tuo käyttömukavuus tuosta mihinkään kadonnut. Säätäminen vaan helpottui huomattavasti. Pitääkin huomenna soitella aikaa paikalliseen putiikkiin säätöjä varten. Termarin vaihto taas oli todella tarpeen. Nyt löytyy koneesta lämpöä niinkuin pitääkin. Ja minä olen jaksanut uskoa, ettei merkkiliikkeen termari voi olla susi :lol:.

Sitten pienestä ongelmasta: Puolilämpimänä tyhjäkäynti vaeltaa melkoisesti, käyden välillä n 500rpm ja nousten takaisin n 900rpm. Kun kone on täysin lämmennyt vaeltelu vähenee, mutta käynti aaltoilee jonkin verran. Täytyy kokeilla etsiä tietoa foorumin kätköistä, mutta neuvoakin saa antaa.

Matti

edit... taidan käydä vaihtamassa alipaineletkut uusiin.
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
# 1988 = Matti Vanhamäki
G-mies
"Ukkomies"
Viestit: 4471
Liittynyt: Pe Maalis 05, 2004 17:11
Paikkakunta: Ruotsalo

Re: Satkun kanssa pitkästä aikaa

Viesti Kirjoittaja G-mies »

Taas sai katsoa itseään peiliin :lol:. Olin sitten kaikessa loppukiireessä unohtanut eilen venttilikopasta imusarjaan tulevan alipaineletkun :oops: . Samalla kyllä laitoin uusiksi lähes kaikki kaasariin liittyvät alipaineletkut, paitsi ne joihin ei ollut sisähalkaisijaltaan riittävän pientä letkua. Nyt loistaa punainen silikoni konehuoneessa, mutta haitanneeko tuo :lol:. Ja eipä ole ysisatku käynyt aikoihin niin tasaseen, oikein tuli hyvä mieli :D.

Matti
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
# 1988 = Matti Vanhamäki
SB90
"Hölösuu"
Viestit: 1102
Liittynyt: Ma Kesä 11, 2007 19:02
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Satkun kanssa pitkästä aikaa

Viesti Kirjoittaja SB90 »

Tarvitsekko muuten sitä vanhaa tupla kaasaria? Vois kehitellä noppaan siitä jotain jollet tarvii postita mulle maksan kulut.. :wink: 8)
Ralli ei oo kovin hauskaa jos tietää mitä motin alla on, mutta ei tiedä mihin mennää
Saab90 -85(ex) Saab90 -87(ex) Saab99 -82 Saab99 -75
G-mies
"Ukkomies"
Viestit: 4471
Liittynyt: Pe Maalis 05, 2004 17:11
Paikkakunta: Ruotsalo

Re: Satkun kanssa pitkästä aikaa

Viesti Kirjoittaja G-mies »

No juu... onhan nuo tyhjän panttina kellarissa ja täysin toimintakuntoiset. En niitä ihan ilmaiseksi haluaisi antaa, joku nimellinen korvaus riittää, vaikka upposihan niihin rahaa, kun kaikki suutinosat ym uusittiin pari vuotta sitten. Voisin vaikka tuoda mukanani ens viikolla, kun ajelen Helsinkiin pienen tavaralastin kanssa.

Pierburg kävi säädöissä tänään ja hyvin saatiin seokset kohdalleen. Kelpaa ajella huomenna potkijaisiin.

Matti
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri
# 1988 = Matti Vanhamäki
Vastaa Viestiin