Käynnistymisongelma, nakuttaa, kampiakselin asentoanturi?

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Vastaa Viestiin
ttpiri
"Kaasari"
Viestit: 49
Liittynyt: Pe Huhti 06, 2007 23:29

Käynnistymisongelma, nakuttaa, kampiakselin asentoanturi?

Viesti Kirjoittaja ttpiri »

Auto on 9000 CD 2.0 ilman turboa vuosimallia -90. Mittarin mukaan ajettu 260000. Historiasta hyvin vähän tietoa.

Syksyllä ajoin tankin tyhjäksi. Myöhemmin sen jälkeen huomasin, että kovassa kiihdytyksessä auto alkaa hyytymään tai pätkimään jossain 3000-4000 kierroksen kohdalla. Ajattelin bensapumpun menneen rikki. No autolla ajettu silti tähän asti, kun ei tuon vakavampaa ongelmaa ollut.

Yhtenä päivänä koitin lähteä ajamaan. Käynnistyi muistaakseni normaalisti, mutta moottori sammui 500 metrin jälkeen, kun laitoin vapaalle vierimään. Starttasi hyvin, mutta ei vaan käynnistynyt. Startilla myös ajelin vähän matkaa pois riteyksen läheltä. Odottelin 20 min. kaveria hinaamaan, mutta kun alettiin siirtämään autoa vielä reunempaan, niin lähtikin käyntiin. Ajoin saman 500 metrin matkan takaisin talliin.

Nyt auto käynnistyy ensimmäisellä kerralla hyvin, mutta sammuu noin puolen minuutin päästä, eikä käynnisty enää. Vaihdoin sytytysyksikön siitä lokasuojan päältä. Ei vaikutusta. Bensapumppu kuulostaa toimivan ja käynnistyy aina, kun syöttää suoraan sähköä sille.

Eilen suihkuttelin kylmäsprayta sinne kampiakselin asentoanturin paikkeille. Sen jälkeen auto lähti hyvin käyntiin ja pysyikin käynnissä pari minuuttia, kunnes sammutin sen normaalia kovemman nakutuksen takia. Voiko nakutuksen aiheuttaa viallinen asentoanturi vai onko koko kone menossa paskaksi?

Onkohan ideoita?

Kerrotaan vielä sen verran, että tulpat, johdot, pyörijä ja virranjakajan kansi vaihdettu. Tosin ne on Bilteman tuotteita. Nämä siis vaihdoin 100 km ennen kuin tuli tuo suurempi vika esille.
ttpiri
"Kaasari"
Viestit: 49
Liittynyt: Pe Huhti 06, 2007 23:29

Re: Käynnistymisongelma, nakuttaa, kampiakselin asentoanturi?

Viesti Kirjoittaja ttpiri »

Noh... jos ajatellaan nakutuksen olevan normaalia kylmänä käymistä. Autohan on seissyt pari viikkoa jo viimeisestä pitemmästä ajosta. En tiedä uskaltaako tuota nyt testailla enää. Haulla kyllä löytyy asiaa, mutta niistä selviää vain se, että vika voi olla niin monessa paikassa.

Olen lukemani perusteella luullut, että autossa olisi yksi bensapumppu, mutta voiko olla 2 pumppua? Purkamalla näkee, mutta sitäkään ei turhaan haluttaisi tehdä.

Jyllellä vähän samanlaista ongelmaa, mutta ei pysynyt minun auto niin kauan käynnissä eikä oikeastaan huonosti käynyt vaan sammui yhtäkkiä.
Voisiko se silti olla bensapumppu, joka aiheuttaa tämän, vaikka kyseessä olisi yksipumppuinen systeemi? Tankissa alle 20 litraa bensaa.
http://foorumi.saabclub.fi/viewtopic.php?f=12&t=66692
ttpiri
"Kaasari"
Viestit: 49
Liittynyt: Pe Huhti 06, 2007 23:29

Re: Käynnistymisongelma, nakuttaa, kampiakselin asentoanturi?

Viesti Kirjoittaja ttpiri »

Päivitetäänpäs tänne vielä ongelman nykyinen tila, kun joku kuitenkin törmää tähän aiheeseen haun kautta.

Auto ei siis ole kunnossa, mutta kaikkea (mm. kamp. anturi) ei ole tullut kokeiltuakaan, kun en ole hinannut sitä kotiin asti (90km). Auto on nyt Oulun keskustassa lämpimässä tallissa, mutta ei siellä kehtaa isompaa remonttia tehdä. Mahtaa jäädä seisontaan odottelemaan kesää, koska ensi tiistaina katsastuksen viimeinen päivä. Vai paljonko tarjotaan? :)

- Vaihdoin takaisin entiset tulpat (Biltema -> NGK) ja entisen sytytysyksikön (Hugo -> Bosch). Ei vaikutusta oikein mihinkään. Ensimmäisellä startilla voi lähteä käyntiin ja pysyy käynnissä jonkun aikaa, toisella startilla ehkä. Sen jälkeen ei enää, kunnes akku alkaa olemaan latauksen tarpeessa. Kerran auto pysyi käynnissä lähes normaalilämpöön asti.

- Johtoja ja letkuja tutkittu vain silmillä.

- Bensapumppu vaihdettu, mutta sen jälkeen sama vika: käynnistyy aluksi ja sammuu jonkun ajan päästä. Tuliko tehtyä tyhmä virhe, kun ei käynyt edes mielessä täyttää ämpäriä bensalla? Uusi bensapumppu on kuitenkin paljon hiljaisempi kuin entinen.

- Tänään hain varalta 15 litraa lisää bensaa tankkiin. Eipä enää käynnistynyt. Ensimmäisellä startilla ehkä pari kertaa yritti.
9000LPT
"Hölösuu"
Viestit: 2075
Liittynyt: Ti Touko 20, 2003 17:16
Paikkakunta: Laukaa

Re: Käynnistymisongelma, nakuttaa, kampiakselin asentoanturi?

Viesti Kirjoittaja 9000LPT »

Onko polttoainesuodatin vaihdettu, jos olisi tukkeutunut tankin tyhjetessä?
Saabisti kolmannessa polvessa
900 Aero -87
Honda CBR 1100xx
j0ne
"Hölösuu"
Viestit: 2545
Liittynyt: Ke Maalis 29, 2006 12:00
Paikkakunta: Kalakukko city

Re: Käynnistymisongelma, nakuttaa, kampiakselin asentoanturi?

Viesti Kirjoittaja j0ne »

Kyllä se asentoanturin toiminta varmaan kannattas testata ainakin alkuun, DI-kasetti tietysti toinen vielä helpompi testattava.
Avatar
Mawerick
"Hölösuu"
Viestit: 4247
Liittynyt: Pe Loka 31, 2003 13:30
Paikkakunta: Yläne

Re: Käynnistymisongelma, nakuttaa, kampiakselin asentoanturi?

Viesti Kirjoittaja Mawerick »

j0ne kirjoitti:Kyllä se asentoanturin toiminta varmaan kannattas testata ainakin alkuun, DI-kasetti tietysti toinen vielä helpompi testattava.
Jakajallisessa autossa voi DI-kasetin testaus olla kuitenkin melko hankalaa :wink:

Ääni täältäkin kampuran asentoanturille.
9000CDE 2.3tA 1995(Stage diskopottu), exät 9000TA 1989, 9000TA 1987, 900iA 1987. Käyttiksenä Chevrolet Captiva 2012.
Saab-juttuja 70-luvulta
#2366
j0ne
"Hölösuu"
Viestit: 2545
Liittynyt: Ke Maalis 29, 2006 12:00
Paikkakunta: Kalakukko city

Re: Käynnistymisongelma, nakuttaa, kampiakselin asentoanturi?

Viesti Kirjoittaja j0ne »

Jakajallisessa autossa voi DI-kasetin testaus olla kuitenkin melko hankalaa
Se luo toki vähän haastetta kyseiseen hommaan :P

...mutta toki jakajankannen ym. ns. halvat osat vois vaihdella tossa vaikka lämpimikseen
ttpiri
"Kaasari"
Viestit: 49
Liittynyt: Pe Huhti 06, 2007 23:29

Re: Käynnistymisongelma, nakuttaa, kampiakselin asentoanturi?

Viesti Kirjoittaja ttpiri »

Kampiakselin asentotunnistinhan se ilmeisesti on. Niitä vaan ei näytä löytyvän mistään muualta kuin Saabilta hintaan 3xx e?

Tiistaina korjaamon setä irroitti anturin, mutta kun uutta ei saatu, niin laittoi puhdistettuna entisen paikoilleen ja kävi katsastamassa auton. Onneksi auto toimi sen ajan ja leima tuli viimeisenä ajopäivänä. Myöhemmin kuitenkin sammui taas.
V.J.S
"Hölösuu"
Viestit: 8096
Liittynyt: Ti Heinä 15, 2003 06:09
Paikkakunta: Ihmiskunnan kehto: Paippinen

Re: Käynnistymisongelma, nakuttaa, kampiakselin asentoanturi?

Viesti Kirjoittaja V.J.S »

Kysypppäs käyetty antura Mäntykorvelta.
http://www.autopurkaamot.com/veljekset- ... /saab.html
-Ville
-Sähkövatkain model Y -24
-A6 Avant 2,7T Biturbo Q -01 TipTr, status: ajokiellossa.
-Luottopeli Audin porsiessa: Pösö 307 1.6 -03 ja pihakoristeena Saab 900 T8 5D -84
ttpiri
"Kaasari"
Viestit: 49
Liittynyt: Pe Huhti 06, 2007 23:29

Re: Käynnistymisongelma, nakuttaa, kampiakselin asentoanturi?

Viesti Kirjoittaja ttpiri »

No tietysti heti, kun viestin lähetän, niin tulee soitto purkaamolta... Eli nyt odotan osaa postitse.

Lähetin aiemmin jo autopurkaamot.comista osakyselyn kaikkiin purkaamoihin. Mm. Mäntykorpi vastasi "ei oota".
Vastaa Viestiin