
Eli tarkotus nyt ois herkistää tota käsijarrua ja yleisesti koko takajarrua. Otettuani renkaan pois totesin että tässä on tällänen hieno "levykäsijarru" johon en ole niin perehtyny koskaan oikeen kunnolla (paitsi opettajani accordissa mistä korjasin kaksi vuotta peräkkäin takajarrut katsastukseen käsijarrun takia, mutta nekin taitaa olla erilaiset).
1) Mitä tarvitsee hommata? Tarvitseeko jarrumäntää "pyörittää" kun sitä siirtää sisäänpäin? Mielestäni kun jarrusatulaa tutkin se ei olisi tarpeellista. Saako motonetistä jotain jarrujen asennus mega setti sarjoja jotka helpottais mun oloani mitenkään?
2) Kannattaako käsijarruvaijjerit vaihtaa ja onko se ihan älytön homma? Ei missään parhaassa vedossa tuntunu olevan joten jos sais jotain pientä osviittaa tähän et miten se vaihetaan, ni ois kiwa.
3) Miten jarrusatula irroitetaan käsijarruvaijjerin "suojasta" ja onko se edes tarpeellista?
4) Itse työ. Toimiiko homma perus herkistys tyylillä vai tuleeko hommaan jotain kikkailua juuri tuon käsijarrun takia?
Kiitos jos joltain sais vähän apua. Ja ois tarkotus tehä homma vähän silleen et sitä ei ihan joka toinen kuukausi ois tarvis olla tekemässä.
ps. jos kerrotte vielä, mistä kytkin ottaa nesteensä? Kun se ilmeisesti kaipais ilmausta.