Mistä johtuu

9-5 tuli tonnarin seuraajaksi syksyllä 1997.
Vastaa Viestiin
moke
"Kaasari"
Viestit: 37
Liittynyt: To Maalis 13, 2008 21:37

Mistä johtuu

Viesti Kirjoittaja moke »

kun välillä pöläyttää sinistä,kun moottori on kylmä.Lämpimänä ei savuta huohotin päivitetty vuosi sitten,turboon huollettu samalla.Autolla aj.205000 matalapaineturbo -01.Olisko huohotin miten sen voisi tarkistaa itse?
moke
"Kaasari"
Viestit: 37
Liittynyt: To Maalis 13, 2008 21:37

Re: Mistä johtuu

Viesti Kirjoittaja moke »

Turbo on kunnossa,olisko sittenkin huohotin taas vaikka vuosi sitten vaihdettu.
moke
"Kaasari"
Viestit: 37
Liittynyt: To Maalis 13, 2008 21:37

Re: Mistä johtuu

Viesti Kirjoittaja moke »

Turbo huollossa käytin.Onko kellään tämä uusi huohotinpäivitys temppuillu?Tosiaan olen ajannu turbo/huohotin huollon jälkeen vaan 9000km!
Saappi Kuski
"Hölösuu"
Viestit: 3011
Liittynyt: Su Kesä 20, 2004 17:39

Re: Mistä johtuu

Viesti Kirjoittaja Saappi Kuski »

Hyvin on parikymmentä tonnia toiminut mutta kone on todettu muutenkin terveeksi ja puhtaaksi, tosin kilsoja on vaan puolet noista sun lukemista. Ei savuta eikä kuluta tai mustaa öljyä ennen aikojaan. Noilla sun kilometreillä voi olla jo kaikenlaista aiheutunut muutenkin?
9000CS 2,3
KN/Lieto
"Hölösuu"
Viestit: 1240
Liittynyt: To Tammi 11, 2007 12:38

Re: Mistä johtuu

Viesti Kirjoittaja KN/Lieto »

No meillä tämä huohotuksen päivitys ei kyllä mitenkään muuttanut autoa (9-3 -02). Välillä hiukan sinertävää savua käynnistyksessä, ja lievää öljyn kulutusta. Toisaalta alkuperäisellä houhotussysteemillä toimi aivan yhtä hyvin, ja öljyt pysyi 10000km asiallisen oloisena. Turbossa ei "pitäisi" olla vikaa, ja ajettu alle 140tkm.
karg
"Hölösuu"
Viestit: 3835
Liittynyt: La Touko 10, 2003 06:57
Paikkakunta: Hämeenlinna
Viesti:

Re: Mistä johtuu

Viesti Kirjoittaja karg »

Meikän Saabista hävis satunnaiset sinertävät kylmäkäynnistyspöllyttelyt huohotinpäivityksen jälkeen. Oiskohan ollu 110tkm huolto, kun jakopää uusittiin takuuna ja samalla tuli toi huohotinpäivitys.
Vastaa Viestiin