Niinpä vaan auto on taas päässyt ruotuun ja se palvelee nöyremmin, kuin ennen. Eilen sain laiteltua dp:n paikalleen ja tein ahtimen päälle suojakilpeen muutokset. Eihän nuo sytysystulpanjohdot kestä varmasti sitä 5cm päässä hehkuvaan pakopesää muulla tapaa.
Koeajofiilikset. Ahdin herää kunnolla 2900rpm:ssä, mutta normaalikiihdytysessa ahtimen mukaantulo ei kuitenkaan ole sellainen penkkiin naulaava tunne kuskin penkillä istuttuna. Toista se oli kun istuin kyydissä. Niskatyynyt on tarpeen kaikilla kolmella ensimmäisellä vaihteella.

Hukkaportinkello on näköjäs tosi löysä. Se ahtimen mukana tullut kello oli paljon parempi, kuin vanhass ahtimessa, kun niitä vertailtiin "penkkitestinä" paineistamalla ja katsomalla lukemia. Peruspaine on nyt vain 0,35bar. Tuo pitää yrittää säätää 0,5 tuntumaan, kun apc ei pysty painetta nostamaan normaalisti, kuin vain 2x peruspaineet. Näin on isot pojat kertoneet.
Ahtimen jäähdytkierto jäi vielä laittamatta, kun olen hukannut termostaattikoteloon käypäisen vesinipan jonnekin. Kun se löytyy, niin sitten laittelen vedetkin kiertämään. Paikallisen turbohuollon mukaan se ei estä ajamista, jos vesi puuttuu. Turbon ikää kuitenkin jatkaa, jos se laitetaan.
Mielenkiintoinen havainto koeajolla: ahtimen vihellystä ei kuulu missään vaiheessa.
