Garrett GT2871R

Autoja voi muokata ja säätää. Täällä voit vaihtaa mielipiteitä aiheesta.
Suppari
"Hölösuu"
Viestit: 2178
Liittynyt: Su Tammi 25, 2004 20:02

Re: Garrett GT2871R

Viesti Kirjoittaja Suppari »

Niinno,ollaan myös samassa padassa koeteltu kahta eri sarjaa,molemmat kyllä pulssi tyyppisiä.Toinen oli 42mm OD putkesta ja n.40cm primääreillä,toinen nytkin paikallaan oleva,2-1 sarja,eli 1 ja 4 pytty & 2 ja 3 jotka lähtee 42mm putkella ja yhdistyy noin 25-30cm päässä pakoventtiilistä,josta jatkuu 48mm OD putkella pakopesälle.Hankalahkosti selitetty,mutta kuitenkin,kuin myös tiedonkeruun mukaan herääminen lähes identtinen,eli 50-100rpm sisään.(eli käytännössä 0)

Edit.Tuuria vai ei?
///M
Designed by computer, built by robot, driven by moron. BMW.
Hook
"Hölösuu"
Viestit: 2224
Liittynyt: Ti Kesä 08, 2004 21:25
Paikkakunta: Helsinki/Tuusula/Somero

Re: Garrett GT2871R

Viesti Kirjoittaja Hook »

Pari litraisessa alkaa sisämitaltaan 38mm+ putkella hävitä jo tuo pulssin terävyys putkeen.
Oman kokemuksen mukaan 2L padassa 38mm ulkomitaltaan (34mm sisältä) herää 300rpm aikasemmin, kun 42mm sarja (38 sisämitta) samassa autossa muun raudan pysyessä identtisenä..
Yleisen käsityksen mukaan 38/34 Riittää kumminkin 500+ tehoille, joten jos terävyyttä hakee, niin 38/34 on parempi valinta. Saatavuus kylläkin huonompi.. :roll:

Samaa spoolausta heikentävää vikaa 60mm ahtoputkissa vs 50mm.. :mrgreen:
ng900/9-3/9-5 purkuosia pyörimässä tallin nurkissa pk-seudulla. Entäpä onko tarvis Tech 2:lle tai T5/T7 (bio) päivityksille? Puuttuuko pixeleitä SID/ACCssä? YV:llä tavoittaa.
Suppari
"Hölösuu"
Viestit: 2178
Liittynyt: Su Tammi 25, 2004 20:02

Re: Garrett GT2871R

Viesti Kirjoittaja Suppari »

Mielenkiintoista!

Tuo riittävyys on vähän samaa kastia noiden putkien pituuksien kanssa,toiset suosii pitkää ja toiset mahdollisimman lyhyttä sarjaa,juuri pulssien takia.Olisi mielenkiintoista nähdä vaikka dynolappuja jossa sama rauta,mutta eri sarjoja,esim.pitkä ja ohut putki,lyhyt ja paksu,yms. kombinaatioita.Ei tarvitsisi olla edes saabin kone.
Lähinnä kiinnostaa tuo,että miten putken paksuus vaikuttaa tehoihin samalla ahtopaineella.
///M
Designed by computer, built by robot, driven by moron. BMW.
Vastaa Viestiin