Elikkäs, ajelin tuohon pihaan eilen ensimmäisen Saabini. Vuosimallia 94 ja kilometrejä reilun 280 tkm, joten pieniä vikoja kai voi odottaakin.
Ongelmia aiheuttaa käsinveivattavan lämmitysjärjestelmän ilmavirran suuntaus -säätö. Asennosta huolimatta (huurteenpoisto/kojelauta/lattia) se puhaltaa lasille ja apukuskinpuolen oven viereen. Eri nopeudet kyllä toimivat niinkuin pitääkin. Mistäköhän päin ongelmaa voisi alkaa tutkimaan?
Muita tähän saakka huomaamiani vikoja on ilmastoinnin kylmäämättömyys ja veltto taka-ovi joka ei pysy auki.
NG900 puhaltimen ilmavirran suuntausongelmia
Käsisääätöisen namiskan takana on jousellinen teleskooppijatkovarsi joka vääntää läppää mikä ohjaa ilmaa. Pikkasen hankalassa paikassa se on räplätä. En muista saako apukuskin puoleisen keskikonsolin paneelin ng:ssä irti vai onko tuo kokonaan 9-3:n ominaisuus. Saattaapi olla, että ng900:ssä joudut purkamaan koko keskikonsolin irti alkaen keskikonsolin takaosasta. -> takapenkkiläisten tuhkakuppi irti pari thorksia auki -> sähköikkunan kytkimet pullautettava pois... en muista kaikkia yksityiskohtia ulkoa.
9-5 2.3t -00 US specs BP Steg 1,
9-3 Aero Cab -04 Lime BP Steg 7,
9-3 "Aero" Cab -05 BP Steg 1,
#1767, MB CLS 350CDI -11
-
- "Turbo"
- Viestit: 213
- Liittynyt: Ma Heinä 26, 2004 07:52
- Paikkakunta: Prince Albert, Saskatchewan, Kanada
- Viesti:
Teleskooppijakovarsihärpäke oli rikki, sitä on näköjään yritetty joskus liimata mutta on hajonnut uudestaan. Uusi maksoi parikymppiä.
Samalla tuli vaihdettua oven epäveltostin
Samalla tuli vaihdettua oven epäveltostin
2019 Mazda CX9 2,5T + 2011 Mazda3 GT 2,5i + Telajärvi
Kerran Saabisti, aina Saabisti - käyttöauton merkistä riippumatta
Kerran Saabisti, aina Saabisti - käyttöauton merkistä riippumatta