
Elikä nyt on "ongelmana" se, että konepellin alta kuuluu vähän kummaa ääntä. Ääni alkaa yllättäen siinä vaiheessa kun auton käynnistää ja lakkaa, kun auton sammuttaa. Käyntiaika ei vaikuta mitenkään, vaan se jatkuu koko ajan, vaikka tulisi ajettua parikin sataa kilometriä.
Äänen olen paikantanut konepellin nostamalla takaa katsottuna auton oikealle puolelle. Ääni on sellaista "louskuttavaa" ja kuuluu selvästi matkustamon puolelle. Tosin vieläkin selvemmin äänen kuulee, kun konepellin avaa. Silmämääräisesti en havainnut fikkarin valossa mitään erikoista, eli että jokin osa heiluisi tai kolisisi jotain vasten. Itselläni käväisi kuitenkin mielessä, että onko tuolla puolen mitään sellaista, joka voisi heilua ja kolista jotain toista osaa vasten? Ääni nimittäin antoi ymmärtää jotain sellaista, ainakin oman hifikorvani mukaan (eli erotan juuri ja juuri sumutorven ja huuhkajan äänet toisistaan).
Äänen ilmaantumisen myötä en ole havainnut mitään eroa kulutuksessa enkä tehossa, eli kulkupuoli tuntuu olevan kunnossa. Huolestuin kuitenkin, kun en halua jälleen jäädä tien poskeen Saabin kanssa.
Eli mikähän tuolla tuota ääntä voi synnyttää? Jokin hihna? Moottori nyt tuskin heiluu niin paljon että moista ääntä saisi aikaiseksi.. tai mistäs minä sen tiedän.
Jälleen kerran kiitokset tuhannet jo etukäteen hyvistä veikkauksista näinkin hyvillä ohjeilla.
