nää on vaan yksinkertaisen naisen mietteitä


Jos haluaa nysvätä pilkkujen kanssa, niin kyllä. Mutta kumpihan on enemmän suomalainen brändi, Saab vai Opel?9-5T kirjoitti:Opelia on tehty suomessa samassa tehtaassa kuin Saabia ja kuukaudessa myytänee enemmän Opeleita kuin Saabjea vuodessa.
Toden totta, isot kysymysmerkit koko kulutustarvike-pohjaiselle taloudelle. Tätä menoa ollaan back to basics miettimässä mistä saadaan ruokaa ja lämpöä.Henkilökohtaisesti pidän nykyistä maailmantalouden tilannetta erittäin mielenkiintoinsena
Hyvä teksti muuten, mutta eikö Ford ole yhtä eurooppalainen kuin Bill Clinton?Green Devil kirjoitti:tähän eivät ole syyllisiä eurooppalainen huippuosaaminen, kuten Ford, Volvo ja Saab!
Nisse kirjoitti:Hyvä teksti muuten, mutta eikö Ford ole yhtä eurooppalainen kuin Bill Clinton?Green Devil kirjoitti:tähän eivät ole syyllisiä eurooppalainen huippuosaaminen, kuten Ford, Volvo ja Saab!
Näinhän se menee, että nyt vain vahvimmat selviävät, markkinat mennee uusiksi ja katsellaan muutaman vuoden kuluessa, että ketkä selvisivät parhaiten. Itse veikkaan, että VAG, Daimler, BMW ja Toyota tästä parhaiten selviävät. Kahdelle jälkimmäiselle toivon kyllä kaikkia mahdollisia vastoinkäymisiä...
Riippunee keneltä kysytään.Nisse kirjoitti:Jos haluaa nysvätä pilkkujen kanssa, niin kyllä. Mutta kumpihan on enemmän suomalainen brändi, Saab vai Opel?9-5T kirjoitti:Opelia on tehty suomessa samassa tehtaassa kuin Saabia ja kuukaudessa myytänee enemmän Opeleita kuin Saabjea vuodessa.
Ihmiset haluavat yleensä UUSIA autoja, eivät samaa vanhaa, vaikka se olisi kuinka hyvä. Vuosi vuodelta ominaisuuksien on parannuttava ja auton tulee monipuolistua ja täyttää sen vuoden "mitat", mihin sitä sitten verrataankin.Maca kirjoitti: Mutta miten se kivikautisuus näkyy ja tuntuu koeajolla, jos pahanilmanlinnut eivät sitä rummuttaisi joka julkaisussa?
Siitähän lähdetään, että se on vaan tyhmää jättää vapari ahtamatta, (kiitos EeroA ajatuksesta), ellei se ole v8, ja sekin mielellään ahdetaan.sabatti 96 kirjoitti: esim. 1.3vaparista alkaen esim. 1.6 turboahdettuihin pikku aeroihin
niin aivan totta....... saba taitaa olla edelläkäviä pakokaasuturbosta...Tobbana kirjoitti:Siitähän lähdetään, että se on vaan tyhmää jättää vapari ahtamatta, (kiitos EeroA ajatuksesta), ellei se ole v8, ja sekin mielellään ahdetaan.sabatti 96 kirjoitti: esim. 1.3vaparista alkaen esim. 1.6 turboahdettuihin pikku aeroihin
Mutta asiaa puhuakseni, edes hieman, niin litraisestakin koneesta saadaan turbolla voimaa, ja taloudellisuuttakin tietyissä määrin, enemmän kuin kauppakassiin tarvitaan ja siihen pitää pyrkiä.
-Sami
Oli kyllä hyvä ajoitus tuollekin diilille, Daimler teki aika fiksusti.Mimmi kirjoitti:Valitettavasti ei omista, vaan Daimler-Chrysler purettiin jokunen aika sitten ja sekä Daimler (jonka osa Mercedes on) ja Chrysler itsenäistyivät takaisin erillisiksi yhtiöiksi.Green Devil kirjoitti:Chrysler..(täytyy muistaa että yhtiön omistaa Mercedes Benz)