9000; ajotietokone ja bensamittari

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Vastaa Viestiin
MJP
"Kaasari"
Viestit: 10
Liittynyt: Ti Loka 28, 2003 12:48

9000; ajotietokone ja bensamittari

Viesti Kirjoittaja MJP »

Ajotietokone on ollut pimeänä sen jälkeen, kun käytin mittaristoa irti vaihtaakseni muutaman lampun. Myös bensamittari näyttää nollaa, vaikka tankki on täynnä. Ei kait kyseiset järjestelmät vaan tykkää siitä huonoa, jos virtoja käyttää päällä, kun kello/ajotietokone-yhdistelmä on irti sähköjärjestelmästä? Hyviä vinkkejä missä vika voisi olla?
Malli on 9000 CD vm.-91.
Jamppa
"Hölösuu"
Viestit: 2018
Liittynyt: Ke Kesä 25, 2003 10:46

Viesti Kirjoittaja Jamppa »

Onkos tullut ajotietokoneen piuhat kunnolla kiinni? :?
Bensamittari saa tiedon ajotietokoneen kautta. jos ajotietokone ei ole hengissä ei bensamittarikaan toimi.
Mercedes CL500
Mercedes SL500 X 2
Mercedes R320L
Saab 900S
Pontiac Trans am 87 ls1
Ja jotain muitakin
Japso
"Hölösuu"
Viestit: 2081
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 22:15
Paikkakunta: Etelä-Savo

Viesti Kirjoittaja Japso »

Pompsautetaanpas vanha topic pinnalle..

Eli omassa tontussa alkoi ilmenemään vastaavia oireita, muutaman päivän ajotietokone/bensamittari toimi ajoittain, nyt ei enää ollenkaan.

Alkuun tarkastin sulakkeet, mittariston valojen sulake oli kyrvähtänyt. Ei ole ilmeisesti yhteyttä asiaan, kun sulakkeen uusiminen ei auttanut. Valojen puuttumista en ollut huomannut, kun ei ole tullut ajettua muutamaan päivään hämärällä.

Seuraavaksi tarkistin kaikki mittariston liittimet, olivat napakasti paikallaan. Pitää huomenissa irrottaa koko mittaristo ja katsoa liitinten kunto. Vinkkejä/neuvoja vian korjaamiseen otetaan mieluusti vastaan :) .
Foxbody turbo
Coltti
"Hölösuu"
Viestit: 2834
Liittynyt: To Huhti 22, 2004 09:34
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Coltti »

Mulla on kanssa bensamittarissa häikkään, kun on tarpeeksi bensaa se näyttää mitä sattuu. Kun on tarpeeksi vähän bensaa, ei näytä mitään. Valo toimi 1kk sitten, mutta nyt toiminta on lakannut jostain syystä. Olen katsonut mittariston läpi. 1 liitin oli löysällä ja toinen oli "vioittunut", korjasin sen vaan eipä auttanut...
Eero Tiainen
T7 & T8 JC performance.
Kysy!
Saab9000
"Ruisku"
Viestit: 109
Liittynyt: Ti Maalis 09, 2004 09:21

Viesti Kirjoittaja Saab9000 »

Minulla oli samantapainen vika joskus.. Vaihettiin 2 lamppua.. ja laitettiin mittaristo kasaan.. Valot toimi mutta tiedot hävisi.. Ajotieturi ei näyttänyt kuin volttimäärän.. Otettiin uudestaan auki mittaristo ja yksi piuha maajohto oli irti... Eli tarkista kaikki johdot..
MJP
"Kaasari"
Viestit: 10
Liittynyt: Ti Loka 28, 2003 12:48

Viesti Kirjoittaja MJP »

Mittariston paikalleen laittaminen on sellaista ähinää ja puhinaa, että helposti jää joku riviliitin laittamatta kiinni, varsinkin kun pitää suunnilleen käsikopelolla edetä. Näin kävi allekirjoittaneellekin, kun tämän topicin avasin. Luulisin muutenkin, että suurin osa ajotietokoneen/bensamittarin toimintahäiriöistä on juuri liitinvikoja. Jäänyt irti tai vioittunut tms.
Japso
"Hölösuu"
Viestit: 2081
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 22:15
Paikkakunta: Etelä-Savo

Viesti Kirjoittaja Japso »

Kontaktihäiriö paljastui syylliseksi minunkin tapauksessa. Irrotin mittariston, tarkastin liittimet..ei mitään vikaa niissä. Liittimet napakasti paikalleen ja taas toimii.
Foxbody turbo
Vastaa Viestiin