Väliakseli

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Vastaa Viestiin
kimmoisa
"Hölösuu"
Viestit: 1091
Liittynyt: Ke Syys 15, 2004 11:15
Paikkakunta: Suomi-Finland

Väliakseli

Viesti Kirjoittaja kimmoisa »

Terve taas!

Nyt sitten taas käsittelemme voimansiirron juttuja. Eli 9000 malleihinhan ovat SAABin suunnittelijat tehneet ihanan väliakselin.

Tossa kattelin vaihteistoa ja väliakselia auton alla. Ja totesin että jotakin puuttuu, ainakin luultavasti.

Eikös väliakselin oikean puolimmaiseen laakeriin ja vasemmanpuolimmaiseen ulostuloon kuulu myös tiivistekumit?

Tuohon omaan autoon on vaihteisto vaihdettu. Mutta kattelin että siellä ei näy mitään tiiviste kumeja vaan jotkut ihme lukkorenkaat ja laakerit näkyvät. Tosin laakerit on sentään jollaintavalla suojattua mallia.

Mutta eikö sinne ny kumit kuuluis? Mitähän siinä vaihteistoa autoon asentaessa oikein on ajateltu ku kumit on jätetty pois. Kumminkin varmaan väliakseli on ollut auki kun vanhasta vaihteistosta oli myös otettu toinen vetoakselin malja.

Olishan ne kumit olis voinu koittaa ottaa siitä vanhasta vaihteistosta.

Mutta mitäpä sinne ny tilalle keksis? Siis vaikkapa sellaset tilapäiskorjaukseksi? Siis nopeasti ja helposti. Oliskohan mistään tarvikevetoakselinkumeista hyötyä?

Siis ettei sinne lennä lika ja kura. Öljyt kyllä tuntuu siellä pysyvän.
SAAB
mikkoimp
"Hölösuu"
Viestit: 3744
Liittynyt: Ti Joulu 21, 2004 19:11
Paikkakunta: Pori

Re: Väliakseli

Viesti Kirjoittaja mikkoimp »

sitä kannatinlaakeriako nyt siis meinaat vai mitä? ei kuulu olla mitään vetarin kumien tapaista siinä...

yhteensä kuuluu olla 4 kumia..
-03 3.0 TID ja muutama OG 900 turbo

045-6302071
jäsenyys hankittu
Vastaa Viestiin