Eri rajoitus samalla moottoritiellä?

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
wesku
"Hölösuu"
Viestit: 3610
Liittynyt: Pe Touko 09, 2003 11:38

Re: Eri rajoitus samalla moottoritiellä?

Viesti Kirjoittaja wesku »

9-5T kirjoitti: Muutama viikko sitten poliisi sanoi radiossa että poistumisramppi on kokonaisuudessa 80km/h jollei muuta kerrota koska ei ole enää motaria mutta minä sovellan motaria kunnes tulee loppumismerkki tai risteys tavalliselle tielle.
Niinpä sitten taitaa olla että jos satut ajamaan ramppiin 120 km/h ja kyseinen poliisi mittaa nopeutesi saatkin sitten odottaa kortittomana käräjiä törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
Avatar
kalle37
"Hölösuu"
Viestit: 3098
Liittynyt: To Maalis 06, 2008 21:29
Paikkakunta: Mikkeli

Re: Eri rajoitus samalla moottoritiellä?

Viesti Kirjoittaja kalle37 »

Eikös se oli kumminkin niin että risteys katkaisee rajoituksen :?:
Onko ramppi risteys enpäs tiedä :?:
Ja mites sitten kun tulaan rampilta tielle eikös siinä pitäis nostaa nopeus päätien mukaiseen nopeuteen.

Ja taitaahan aika monessa rampissa olla nopeus merkitty.

Ja jotenkin muistelisin ettei 120kmh voida suoraan tiputtaa 80kmh eikös pitäis olla 100 merkki välissä.
Saab 9-3 sc 1,9 tid
Ex:Saab 9-3 1,8t SS
Volvo V60 T5
Volvo v40 cc awd t5
Volvo v70 2,5 t
Ex:9-3 SC 1,9 Tid
Ex: 9-3 SC 2,8 turbo XWD
Ex:9-3 SC 1,9 Tid
Ex:9-3 sc 1,8t
Sähköiset viat ovat helppoja! Aina katkos virtapiirissä!
Tech 2 löytyy myös.
Henkka #2283
"Hölösuu"
Viestit: 2909
Liittynyt: Ke Helmi 16, 2005 12:13
Paikkakunta: Helsinki

Re: Eri rajoitus samalla moottoritiellä?

Viesti Kirjoittaja Henkka #2283 »

9-5T kirjoitti:Mitä ihmeellistä tuossa on? Rajoitus jatkuu samana kunnes toisin jotenkin ilmoitetaan eikä sillä mitä niissä yleensä on ole mitään merkitystä.
Usein niissä on seuraavat rajoitukset
1 en ole löytänyt koko tunnelia
2 100km/h
3 120km/h
4 120km/h
5 100km/h
6 100km/h
7 100km/h
8 100km/h
9 100km/h
Eipä kait selvässä palstamaailmassa mitään, mutta reaalielämässä asioita saanee pohtia.

Noiden kattopätkien vaarallisuudesta on julkisuudessa jauhettu siitä lähtien, kun kyseistä tietä alettiin rakentamaan. Edellisellä kerralla jokainen taulu ennen tunnelia näytti 100 tai 80. Tällä kerralla turvallisuusasialla ei näyttänytkään olevan niin suurta väliä eikä edes ilmeisen voimassa ollutta 120 tarttenut näyttää. Tai mistä näistä tietää, onpa motarin vanhalla pätkällä kerran vasemman puoleinen taulu näyttänyt 100 ja oikella seisoi 120.
SS-K Jäsen #2283
Nyt: M-B EQE 300 -23, M-B S 55 AMG L -04
Menneet: Ford Mondeo 1.8 stw -03, S 500 L 4matic -12, S 350 Bluetec -11, S 500 L -99, 9000 Aero -96, 9000 turbo -89, 900i -87
Saappi Kuski
"Hölösuu"
Viestit: 3011
Liittynyt: Su Kesä 20, 2004 17:39

Re: Eri rajoitus samalla moottoritiellä?

Viesti Kirjoittaja Saappi Kuski »

9-5T kirjoitti:Eikö 120km/h voi olla vain motarilla ja motari päättyy...
120km/h voi olla vaikka Uudenkaupungin Siwan ohikulkevalla hiekkatiellä jos merkillä niin määrätään.
9000CS 2,3
Saappi Kuski
"Hölösuu"
Viestit: 3011
Liittynyt: Su Kesä 20, 2004 17:39

Re: Eri rajoitus samalla moottoritiellä?

Viesti Kirjoittaja Saappi Kuski »

Mimmi kirjoitti:Weskuhan sitten tietää mikä on rajoitus esim. Keimolan rampissa 3-tiellä?
Ko. ramppihan vie huoltoasemalle (ja sieltä takaisin moottoritielle) eikä huoltoasemalta pääse laillisesti minnekkään muualle.
Näitä ramppeja löytyy myös esim. 1-tieltä Kivihovista.
Minä käsitän tämän sillä tavalla että kuskin joka lähtee potk.. siis Keimolan kesoilin pihasta moottoritielle, pitää, varmistaakseen että ei riko lakia, moottoritiellä periaatteessa ajaa 80km/h, jos hän ei TIEDÄ että siellä 120km/h. Tämä siksi, että hän on ajanut taajama päättyy merkin ohi aikoinaan ja vaikka onkin ajanut 120km/h rampilta ylös, hän ei voi tietää vaikka Kesoilin kohdalla olisi 80km/h rajoitusmerkki (joka häneltä siis on jäänyt näkemättä sen takia että hän meni kesoilille).

Jos kesoilin kohdalla mtiellä olisi 60km/h merkki, kukaan ei voi vaatia että rampilta tulija tietää tämän, mutta tulijalla on oikeus vedota 80km/h rajoitukseen koska ollaan taajaman ulkopuolella eikä muita merkkejä ole näkynyt.

EDIT: aijoo, puhuitkin rampeista ja mikä rajoitus niitä koskee... Niistä on väännetty niin paljon että en ota kantaa. Pitäisi olla oikeuden päätös.
Viimeksi muokannut Saappi Kuski, Ma Elo 31, 2009 09:50. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
9000CS 2,3
Saappi Kuski
"Hölösuu"
Viestit: 3011
Liittynyt: Su Kesä 20, 2004 17:39

Re: Eri rajoitus samalla moottoritiellä?

Viesti Kirjoittaja Saappi Kuski »

9-5T kirjoitti:
Saappi Kuski kirjoitti:
9-5T kirjoitti:Eikö 120km/h voi olla vain motarilla ja motari päättyy...
120km/h voi olla vaikka Uudenkaupungin Siwan ohikulkevalla hiekkatiellä jos merkillä niin määrätään.
Käsittääkseni ei voi olla mutta kaivatko pykälän jossa kerrotaan että voi olla.
Minä ajattelen asian niinpäin että jos ei voi olla niin se pitää lukea jossakin. Laithan kieltävät ja rajoittavat asioita eikä päinvastoin.

"Suomessa on kaksi nopeusrajoitusta, taajamassa 50km/h ja taajaman ulkopuolella 80km/h. Kaikki muut ilmenee nopeusrajoitusmerkistä jonka ohi ajaa."

Eli en näe mitään syytä sille miksi periaatteessa ei voisi olla. Mitään järkeähän tuossa ei ole tosin.
9000CS 2,3
wesku
"Hölösuu"
Viestit: 3610
Liittynyt: Pe Touko 09, 2003 11:38

Re: Eri rajoitus samalla moottoritiellä?

Viesti Kirjoittaja wesku »

Mimmi kirjoitti:Weskuhan sitten tietää mikä on rajoitus esim. Keimolan rampissa 3-tiellä? Ko. ramppihan vie huoltoasemalle (ja sieltä takaisin moottoritielle) eikä huoltoasemalta pääse laillisesti minnekkään muualle.
En tiedä mutta en juurikaan viitsisi kokeilla mitä seurauksia siitä mahdollisesti tulee jos ajaa läpi rampista 120+toleranssi nopeudella. Jossain Tekniikan Maailman palstoilla aikanaan taisi olla useampiakin kirjoituksia siihen suuntaan että esim motareilla olevat parkkipaikatkin yleensä ottaen kuuluvat moottoritiehen ja rajoitus olisi sama kuin moottoritiellä.

Kovin loogista ei kuitenkaan olisi että parkkipaikalla joka siis kuuluu moottoritiehen ei sen vuoksi lainkaan saisi kävellä. Muistaakseni kaikissa moottoritien "varikkoalueissa" ei ole moottoritie päättyy merkkejä.

Tosin onhan Länsiväylälläkin bussipysäkkejä moottoritiellä, rajoitus on kuitenkin 80. Ja monia paikkoja on yleensäkin joissa moottoritiellä kävely on ilmeisesti sallittua koska kielletty ajosuunta merkki ei kiellä kävelemistä lainkaan eikä rampista ajoneuvoliikenteen vastaiseen suuntaan motarille kävellessä tiedä mitenkään onko tulossa moottoritielle vai muuten vain leveähkölle kaksiajorataiselle tielle.
Mimmi kirjoitti: Näitä ramppeja löytyy myös esim. 1-tieltä Kivihovista.
En ihan varmaksi muista mutta ei kai Kivihovilla ole Keimolan tyylistä suoraan läpimenevää ramppia vaan Turun suunnastakin tullessa tullaan kolmion takaa sillalta tulijoita väistämään ja lisäksi huoltiksen alueelle mennessä taitaa olla 30 aluemerkki jota taas Keimolassa ei kai ole ?
Avatar
tosu
"Viggen"
Viestit: 529
Liittynyt: To Kesä 02, 2005 14:11
Paikkakunta: Naantali

Re: Eri rajoitus samalla moottoritiellä?

Viesti Kirjoittaja tosu »

Kannattaa pitää mielessä että nopeusrajoitus ei suinkaan ole ainoa seikka jonka perusteella käytettävä nopeus on valittava. Laissa puhutaan hyvin selkeästi tilannenopeudesta (jonka voisi kääntää vaikka maalaisjärjeksi), joka velvoittaa kuljettajaa käyttämään aina sopivaa ajonopeutta. Suomessa on varmasti (Ruotsin ja Norjan ohella) maailman tihein nopeusrajoitusmerkkimäärä, eikä mielestäni niitä välttämättä enää hirvittävästi lisää tarvita. Ennenminkin täällä on ongelmana se että rajoitus saattaa vaihtua jatkuvasti muutamien kilometrien sisällä. Esimerkiksi Kustavintietä Raisiosta ajavat (ensimmäisen 10 km matkalta löytyy rajoituksia 50-60-70-80-100) varmaankin ovat huomanneet rajoitusmerkkien viidakon höystettynä valvontakameroilla. Tällä nopeusrajoitusten ja kameroiden kombinaatiolla saadaankin monet ajamaan varmuuden vuoksi tasaista 70 km/h rajoituksesta riippumatta, kun ei välttämättä muista mikä se rajoitus tässä kohtaa on ja missä se kameratolppa luuraakaan.
Saabilla jo vuodesta 1982, nyt kesällä 2008 Saab 9-3 Vector BioPower A Cabriolet ja talvella 2002 9-5 Arc A
Löytyy myös 2023 Volvo C40 Twin
Saappi Kuski
"Hölösuu"
Viestit: 3011
Liittynyt: Su Kesä 20, 2004 17:39

Re: Eri rajoitus samalla moottoritiellä?

Viesti Kirjoittaja Saappi Kuski »

Ei tarvittaisi nopeusrajoituksia ollenkaan jos jokainen saisi ajaa sitä nopeutta mikä sopivalta tuntuu. Ja onhan se niin että mitä kovempaa vauhtia ajaa niin sitä vähemmän ehtii näkemään mitään sellaista minkä vuoksi olisi pitänyt ajaa hitaammin. Sitten kun mennään lepikkoon niin kirjoitetaan vaan lehteen että liukas keli yllätti tai suisti tieltä :D
9000CS 2,3
Avatar
tosu
"Viggen"
Viestit: 529
Liittynyt: To Kesä 02, 2005 14:11
Paikkakunta: Naantali

Re: Eri rajoitus samalla moottoritiellä?

Viesti Kirjoittaja tosu »

9-5T kirjoitti:
tosu kirjoitti:Laissa puhutaan hyvin selkeästi tilannenopeudesta, joka velvoittaa kuljettajaa käyttämään aina sopivaa ajonopeutta.
Sopiva nopeus on usein reilusti yli rajoituksen mutta ei taida tuo lakiteksti estää sakkoja.
En tiedä, itse en ole ainakaan koskaan sakkoja saanut.
Saabilla jo vuodesta 1982, nyt kesällä 2008 Saab 9-3 Vector BioPower A Cabriolet ja talvella 2002 9-5 Arc A
Löytyy myös 2023 Volvo C40 Twin
Vastaa Viestiin