Poliisi törmäsi mopopoikaan
Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan
Lähtökohtana poliisin toimintaan pitäisi olla että ehkäistään onnettomuuksia. Sen vuoksi takaa-ajoon ei pitäisi lähteä niin pienellä kynnyksellä kuin se nykyään tehdään. Jos kyseessä on muutaman päiväsakon arvoisesta rikkeestä sakottaminen ei ole mitään järkeä lähteä vaarallisiin takaa-ajoihin asuinalueilla.
Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan
Nykyään ei saa ajaa millään kevyenliikenteenväylällä mopolla. Muutos tuli kait jo 90-luvulla.wesku kirjoitti:Kai siitä erikseen olisi mainittu jos kyseisellä kevyenliikenteenväylällä ei olisi saanut ajaa mopolla ?
-Jussi-
Audi Q3 Sportback, Saab 9-5 2.0T, Saab 9-5 2.3T
Ex Saab 900, 9000, 9-5
Audi Q3 Sportback, Saab 9-5 2.0T, Saab 9-5 2.3T
Ex Saab 900, 9000, 9-5
Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan
Kyllä muuten saa ajaa jos se on ilmoitettu lisäkilvellä "sallittu mopoille"
Saab 9-3 Cabriolet 2.0t Vector A MY07
Saab NG9-5 2.0T Aero A Biopower MY11
Saab NG9-5 2.0T Aero A Biopower MY11
Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan
Poliisilla ei nykymeiningillä riitä resurssit kuin perusratsioihin ja niihinkin aivan liian harvoin. Ja tuo muutaman päiväsakon rikehän saadaan oikein mukavasti mehevämmäksi, kun lähdetään takaa-ajoon. Pakenija syyllistyy takaa-ajettaessa useisiin lisärötöksiin.wesku kirjoitti:Lähtökohtana poliisin toimintaan pitäisi olla että ehkäistään onnettomuuksia. Sen vuoksi takaa-ajoon ei pitäisi lähteä niin pienellä kynnyksellä kuin se nykyään tehdään. Jos kyseessä on muutaman päiväsakon arvoisesta rikkeestä sakottaminen ei ole mitään järkeä lähteä vaarallisiin takaa-ajoihin asuinalueilla.

-Sami
Sami Räihä #1910
Saksanpatonki alla
Ex: 9³ SC Vector 2.0T A6 XWD eLSD MY09, 9³ SC Vector 2.0t BioPower MY07, 9⁵ Aero Wagon MY02, 9000 CSE 2.3T MY96, 900i8A MY85, 99 MY83
Saksanpatonki alla
Ex: 9³ SC Vector 2.0T A6 XWD eLSD MY09, 9³ SC Vector 2.0t BioPower MY07, 9⁵ Aero Wagon MY02, 9000 CSE 2.3T MY96, 900i8A MY85, 99 MY83
Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan
Siinähän luki ettei tuolla kevyenliikenteenväylällä ole mopolla ajo salliyttu..?wesku kirjoitti:Kai siitä erikseen olisi mainittu jos kyseisellä kevyenliikenteenväylällä ei olisi saanut ajaa mopolla ?
"In an insane world a sane man must appear insane"
#2558, 9-5 Vector wagon A 2002, 9-5 vector wagon A 2008
#2558, 9-5 Vector wagon A 2002, 9-5 vector wagon A 2008
Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan
Siinä luki ihan yleistäen "Kevyenliikenteen väylällä ei ole sallittu mopolla ajamista." mutta kai sitten toimittaja oli tarkoittanut juuri kyseistä väylää. No kai tämä sitten meni mopoilijan piikkiin.Rafu kirjoitti:Siinähän luki ettei tuolla kevyenliikenteenväylällä ole mopolla ajo salliyttu..?wesku kirjoitti:Kai siitä erikseen olisi mainittu jos kyseisellä kevyenliikenteenväylällä ei olisi saanut ajaa mopolla ?
Toisaalta pääsee sitä polkupyörälläkin samoihin nopeuksiin kuin mopolla ja vielä äänettömästikin, joten yleensä ottaen ei ole kovinkaan turvallista juosta kevyenliikenteen väylälle. Monilta vanhemmilta vaan se tahtoo jäädä opettamatta, sensijaan muistetaan kyllä opettaa ettei saa juosta autotielle.
-
- "Turbo"
- Viestit: 282
- Liittynyt: Ke Huhti 02, 2008 23:35
Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan
Kyllä täälläkin alkaa olemaan kärsivällisyys mopoja kohtaan aivan tapissa. Mopoilijoille tuntuu liikennesäännöt ja nopeusrajoitukset olevan aivan samantekeviä. Kieltää pitäisi koko laitteet alle 18-vuotiailta.
Eiköhän tämä juttu ole täysin mopoilijan vika... Järjen köyhyyttähän se vaan on, jos pitää pakoon lähteä. Ja miksi normaalikansalainen edes pakoon lähtisi.
Eiköhän tämä juttu ole täysin mopoilijan vika... Järjen köyhyyttähän se vaan on, jos pitää pakoon lähteä. Ja miksi normaalikansalainen edes pakoon lähtisi.
Saab 99 GL 2d -81 Cameo Beige (VA)
Saab 900 GLs 3d -79 Akacia Green met. (PR)
Volvo XC90 Executive -09, Volvo C70 2.5T -98, Volvo 240 GL -88
Saab 900 GLs 3d -79 Akacia Green met. (PR)
Volvo XC90 Executive -09, Volvo C70 2.5T -98, Volvo 240 GL -88
Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan
Itse kun muutin tänne perähikiälle (Tuusulaan) vuonna 2004, niin ihmettelin että miten voi joka paikkaan mennä noin hyvin pyöräteitä, ja miksi ihmeessä jokaisessa pyörätien merkissä lukee "sallittu mopoille".99 GL kirjoitti:Kyllä muuten saa ajaa jos se on ilmoitettu lisäkilvellä "sallittu mopoille"
Ollaan käytetty noita pyörä/kävelyteitä niin fillareilla, kuin kävellenkin suht paljon, ja kertaakaan ei olla huomattu että mopoista olisi ollut minkäänlaista haittaa, tai vaaraa... ok, kulkevathan ne nykyiset moposkootterit jotain about 60km/h (varmaan kaikki "trimmattuja, eli vaan poistettu jotain älyttömiä suomivirityksiä jostain ilmanotosta tms), mutta mielestäni ainakin täkäläiset mopoilijat osaavat ottaa muutkin pyöräteitä käyttävät huomioon, ja ihan hyvinkin, ja ajavat fiksusti, eli tajuavat himmata ennen risteystä, ja kun edessä on pieniä kersoja, jne.
Itselläni on mopoajoista about 20 vuotta, ja silloin aikanaan harmitti kun lähes jokaisella pyörätiellä oli kyltti "ei mopoille", ja sitten joutui ajamaan ajoväylillä jollain pienenpienellä Suzukilla (PV


Mielestäni pahin ongelma on nykyjään nuo mopoautot, ei siinä että niiden kuljettajat ajaisivat jotenkin huonosti, vaan kun ne mokomat ei vaan kulje mihinkään, ts. siis ovat kaiken aikaa tiellä, eikö niiden omistajat voisi hieman "stagettaa" niitä että menisivät edes 80km/h, kun niillä on pakko kuitenkin ajaa yleisillä teillä

Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan
Juu samaa mieltä asiasta.jyyrä kirjoitti:Tästä asiasta on eräällä motoristilla kokemusta kun virkavalta yritti pysäyttää hänet ampumalla takarenkaaseen, mutta motoristin harmiksi poliisilla olikin paska sihti ja luoti osui motoristiä suoraan selkärankaanSaappi Kuski kirjoitti:Älytöntä bensan haaskausta tuollainen takaa ajaminen kun vyöllä roikkuu pysäytystoimintaa varten 9 millinen jonka paukut ei maksa paljon mitään.En ymmärrä miksi poliisien pitää käyttää tuollaista voimaa noin "pienessä" rikkeessä, sitten liikenteessä jätetään muut paljon vakavammat asiat huomioimatta, esim.autoja varastelevat narkkarit yms.. Muistan myös kun kaverini ajoi viritetyllä pv:llä poliiseja karkuun niin poliisit teki källin ja avasivat auton ikkunan mopon vieressä ja tönäisi kaverin kumoon ja siinä olisi voinut käydä todella huonosti sillä tien vieressä oli varmaan n.kuution kokoinen kivi mihin kaveri törmäsi sillä mopollaan ja vauhtia oli varmaan n.70km/h tässäkin takauksessa poliisi näki varmaan jo mopon rekkarit joten olisivat varmaan voineet hoitaa asian toisinkin
Tuntuu että poliisit eivät saa enään ketään muita kiinni, kuin näitä ylinopeuksia ajavia autoilijoita/motoristeja(hyvä jos saavat niitäkään) Ja oikeita rikollisia/rötöstelijöitä ei saada kiinni kun ei kiinnosta.
Tässä meillekin murtauduttiin rakennuksella muutama viikko sitten. Soittelin poliiseille että tämmönen käynyt. Ensin sanoivat että tulee käymään. odottelin aikani, soittelin muutaman kerran että koskas tulette. noin 3h päästä soittivat, ettei sinne ketään tule katsomaan, ei rikospuolella ole ketään paikalla.(kävin seuraavana päivänä tekemässä rikosilmoituksen, totesi ilmoituksen vastaanottaja, että eivät edes saa kentälle edes mennä enään)
Sanoin sille konstalle , että täällä olisi varmaan aika hyvät jäljet jne ottaa, kun kuitenkin ihan rehellinen ulkomökki mihin murtauduttu. pihassa auton jäljet jne. keskustelun loppuun sanoin tälle, että olikos tämmä homma näin että ai kiinnosta paskaakaan.
Konsta totesi että ei ei ei , eihän se tietenkään niin ole. Jos joskus sattuu jostain löytymään tavarat mitä varastettu, niin saahan ne sitten takaisin.
Kysyin että mistäs tiedät että onko ne juuri sitten ne meiltä viedyt, tai osaako yhdistää tähän meidän tapaukseen kun ette vaivaudu paikalle, eli eikös tämä ole vähän että paskan väliä, varastelkoon vielä lisää??
Sitten konsta myönsi, että no näinhän tämä asia on.
Alkoi sen verta vituttaa poliisiin touhu, että länttäsin luurin korvalle. Mielessä ajattelin että eivät nuo saa muita kiinni, kun ylinopeuksia ajavia.
Mercedes CL500
Mercedes SL500 X 2
Mercedes R320L
Saab 900S
Pontiac Trans am 87 ls1
Ja jotain muitakin
Mercedes SL500 X 2
Mercedes R320L
Saab 900S
Pontiac Trans am 87 ls1
Ja jotain muitakin
-
- "Hölösuu"
- Viestit: 3011
- Liittynyt: Su Kesä 20, 2004 17:39
Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan
On järkeä koska ympäristölleen vaarallinen pakoilija pitää pysäyttää ennen kuin se teloo muita. Poliisin tehtävä on suojata kansalaisten turvallisuutta.wesku kirjoitti:Lähtökohtana poliisin toimintaan pitäisi olla että ehkäistään onnettomuuksia. Sen vuoksi takaa-ajoon ei pitäisi lähteä niin pienellä kynnyksellä kuin se nykyään tehdään. Jos kyseessä on muutaman päiväsakon arvoisesta rikkeestä sakottaminen ei ole mitään järkeä lähteä vaarallisiin takaa-ajoihin asuinalueilla.
Ennaltaehkäisy on se villakoiran ydin tässä! Jos leffamaailmassa elävät pakoilijapellet TIETÄISIVÄT että poliisi pysäyttää pakoilijat ampumalla niin se ennalta ehkäisisi pakoon lähtijät aika tehokkaasti.
Vielä kun saataisiin tuomiokirkon eteen mestauslava pedofiileille niin ehkäistäisiin aika hyvin ennalta niidenkin harrastuksia.
Kyllä toimii. Kysykääpä Saudi Arabian viranomaisilta paljonko niiden maassa on varkaita.
9000CS 2,3
Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan
Kannattaa lukaista läpi tämä PoliisiAMK:n raportti poliisia pakenevien ajoneuvojen seuraamisesta:
http://www.polis.fi/poliisi/poliisioppi ... ojattu.pdf
http://www.polis.fi/poliisi/poliisioppi ... ojattu.pdf
Svc, Saabiton saabisti
Citroën C5 2.0 HDi -11, Seat Leon e-Hybrid -21
Citroën C5 2.0 HDi -11, Seat Leon e-Hybrid -21
-
- "Hirsch"
- Viestit: 893
- Liittynyt: To Touko 10, 2007 16:17
- Paikkakunta: Porvoo
Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan
Suomeen sama linja rangaistuksiin. Ei täälä tarvitse kenenkään varastaa tai muutenkaan rötestellä selvitäkseen elämästä. Tiukka linja vaan. Valinta kuitenkin on tekijällä itsellään. riskit on tiedossa. Laki on kaikille sama, rangaistukset vain vaihtelee.
Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan
Voi mikä poru jos tuollainen pakeneva mopoilija onkin matkalla kouluun aseen kanssa. Sitten ollaan syyttämässä poliisia kuolemantuottamuksesta kun eivät lähteneet perään vaikka mopopojalla selvästi oli jotain salaitavaa eivätkä näin estäneet tulevaa tapahtumaa.
Mistä sen koskaan tietää miksi se pakenee ellei ota kiinni ja selvitä.
Mistä sen koskaan tietää miksi se pakenee ellei ota kiinni ja selvitä.
"In an insane world a sane man must appear insane"
#2558, 9-5 Vector wagon A 2002, 9-5 vector wagon A 2008
#2558, 9-5 Vector wagon A 2002, 9-5 vector wagon A 2008
Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan
Ja tämä kaikkihan on nimenomaan poliisin vika, yksittäisestä poliisimiehestä ja hänen esimiehestään aina poliisijohtoon asti?Jamppa kirjoitti:Alkoi sen verta vituttaa poliisiin touhu, että länttäsin luurin korvalle. Mielessä ajattelin että eivät nuo saa muita kiinni, kun ylinopeuksia ajavia.
Hieman jos viitsii pohtia asiaa niin ymmärtää kyllä mistä kiikastaa... ei poliisi itse luo toimintaympäristöään, määrittele käytössä olevia resurssejaan tai aseta itselleen strategisia tavoitteita.
Poliisi keskittyy niihin asioihin, joihin meidän demokraattisesti valitsemamme päättäjät haluaa heidän keskittyvän. Poliisi toimii niillä resursseilla, jotka sille budjetissa annetaan... turha syyttää poliisia jos ei ole resursseja, etsikää syyllistä niistä jotka budjetin tekevät. Poliisin toimintaympäristö on se mikä se on... kun yhteiskunnassa asiat menevät päin p***ttä ja poliisille tehtäväksi annetaaan vain poliitikkojen henkilökohtaisia vaalitavoitteita vastaavaa näennäistouhua niin lienee selvä että järjestelmässä oleva vika on jossain muualla kuin poliisissa.
Vaaleissa näistä asioista päätetään ja me kaikki olemme niistä päättämässä... poliisi on vain laillisen demokraattisesti valitun esivallan työrukkanen. Jos meno ei miellytä niin ääntä antaessa kannattaa ihan tosissaan muistella mitkä puolueet ovat asettaneet ministereiksi ne pellet, joista nykytyyli on lähtenyt liikkeelle.
Viimeksi muokannut Jussi, Ma Syys 14, 2009 09:48. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-Jussi-
Audi Q3 Sportback, Saab 9-5 2.0T, Saab 9-5 2.3T
Ex Saab 900, 9000, 9-5
Audi Q3 Sportback, Saab 9-5 2.0T, Saab 9-5 2.3T
Ex Saab 900, 9000, 9-5
Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan
Ja sit mää heräsin ja päästin koiran ulosRafu kirjoitti:Voi mikä poru jos tuollainen pakeneva mopoilija onkin matkalla kouluun aseen kanssa. Sitten ollaan syyttämässä poliisia kuolemantuottamuksesta kun eivät lähteneet perään vaikka mopopojalla selvästi oli jotain salaitavaa eivätkä näin estäneet tulevaa tapahtumaa.
Mistä sen koskaan tietää miksi se pakenee ellei ota kiinni ja selvitä.

Mercedes-Benz B Electric Drive 2015
Saab 9-3 Aero SC TTID 2008, 230Hv 480Nm Turbotec
Saab 9-3 Turbo jubilee 2002
Saab 9-3 Aero SC TTID 2008, 230Hv 480Nm Turbotec
Saab 9-3 Turbo jubilee 2002