Terve taas!
Joo autossa palaa edelleen tuo punainen TCS Control -vikavalo. Tässä ei oo ehtiny sitä katella ja autossa on muutakin laitettavaa, sitä paitsi on tuo ihan kiitettävästi siltä osin muutekin toiminut (välillä on jo siis tarvinnu korjata ajamisen estävää akuuttia vikaa).
Kuitenkin tässä yks päivä kokeilin sulakkeita. Siellähän on myös ainakin Electric trothle - eli sähköryypyn sulake (toivottavasti kirjoitin oikein). Tämähän liittyy tuohon kaasuläppäloteloon ja siis koko systeemiin.
Kokeilin irroittaa tämän virrat päällä, no ei mitään vaikutusta. Mutta kun tökkäsin sulakkeen taikaisin kuuluu oikealta releen naksaus, ja valo sammuu noin sekunniksi. Tämän jälkeen kuuluu jälleen naksaus ja valo syttyy taas.
Eli jotain siellä tapahtuu. Ilmeisesti kun TCS-systeemiin kytketään virta, tarkista se itse itsensä. Ja kun vika havaitaan niin valo syttyy jälleen ja järjestelmä kytketään pois.
Koetin sitten ajella myös ilman tätä sulaketta, mutta sanottavaa eroa en havainnu. Ja mitään eroa ei kai pitäisi ollakkaan, koska järjestelmä on jokatapuksessa pois päältä.
Tässä joskus kesällä peruutin hitaasti pieneen ylämäkeen, kuului raksaus ja ihan kuin valo olisi sammunut vähäksi aikaa. Vika tuli kumminkin heti takaisin.
Täytyy ny katella sitä kun ehtii ja viittii.
Ainin kaasuläppä kotelokin on avattu, puhdistettu ja liikesaranoita voideltu sopivalla oikein notkealla ja sitkeällä öljyllä.
Mutta sitä alimmaista eletroniikkaa sisältävää mokkukaa ei vielä avattu.
TCS-vikavalo ja sulake
Re: TCS-vikavalo ja sulake
Niin siis kun ny tässä kattelin muutekin kuin pimeessä niin niitä TCS / sähköryypyn sulakkeita on siellä kaksi kappaletta, eli 25 amp ja 5 amp sulakkeet.
Tässä ajattelin että toi sähköryyppy on kuitenkin yhteydessä TCS-järjestelmään, koska sähköryyppy säätelee kaasuläppää. Ja nyt kun on toi vikatila niin kylmäkäyntirikastin ei oikeen toimi.
Tässä ajattelin että toi sähköryyppy on kuitenkin yhteydessä TCS-järjestelmään, koska sähköryyppy säätelee kaasuläppää. Ja nyt kun on toi vikatila niin kylmäkäyntirikastin ei oikeen toimi.
SAAB