Tasapainohilut taas (2.3TA -92)

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Vastaa Viestiin
blobbo
"Aero"
Viestit: 310
Liittynyt: Ti Huhti 29, 2008 20:05

Tasapainohilut taas (2.3TA -92)

Viesti Kirjoittaja blobbo »

Voiko taspainoakselin ketjun ääneen vaikuttaa moniurahihnan rasitus? Kun kelit lämpesivät ja kompura alkoi pyörimään, alkoi taas rallatus. Kun ilmastointi ei ole päällä, häviää rallatus.

No, äkkinäinen luulisi tietysti että vika on moniurahihnassa tai sen ohjureissa, mutta itse en tähän oikein usko, kun hihna kulkee tosi nätin näköisetsi ilman värinöitä tai muutakaan.

Auto on 2,3 vm 92, 220tkm ja tasapainoketju on luultavasti alkuperäisessä kunnossa.

Tässä huono ääniesimerkki. Tuossahan auton ääni kuulostaa ihan karmealta alusta alkaen, mutta se ääni mitä haet takaa kuuluu ekan kerran lyhyesti kohdassa 24 sekuntia, ja sittemmin pidempään 30 sekunnista eteenpäin. Minun korvaani ääni on juuri sen kuuloinen, kun ketju juoksisi pyörällä. Ääni ei kuulu auton sisälle ikkunat kiinni, mutta rallatuksen kuulee (silloin kun se rallattaa) kun on vaikkapa vänkärin ikkuna raollaan...

http://www.youtube.com/watch?v=BXxI6-BMMZY

Edit:
Tässä vielä toinen video vähän vaimeammalla äänellä. Tässä rallatus alkaa heti videon alussa 2 sekunnin kohdalla ja rallattaa koko videon ajan:

http://www.youtube.com/watch?v=-MNevMQV5zA

Pitää koittaa jos saisi viikonlopun aikana sisätiloissa parempaa ääntä. Tuosta nyt on vaikea hahmottaa, minkä voimakkuuden rallatuksesta on kyse. On se sallainen, että kaikki ei ihan kunnossa ole...
Minuteman
"Hölösuu"
Viestit: 4597
Liittynyt: Ma Syys 04, 2006 09:00
Paikkakunta: Suomi

Re: Tasapainohilut taas (2.3TA -92)

Viesti Kirjoittaja Minuteman »

Olethan ottanut hihnan löysälle ja tarkistanut rullapyörät ihan livenä? Kyllä kuiva kuulalaakerikin sopivasti väljänä osaa noin resonoida ja myös tuollatavoin että ei jatkuvasti tee sitä.

Kompuran päälle/poispäältämeno on niin pieni vastus koko koneen käyntiä ja tasapainoakseliston massoja ajatellen ettei sen luulisi vaikuttavan TP-koneiston hyppimiseen, ja jos se oire jo tuossa tulisi esille niin ketjun luulisi hyppivän jo kaasuvivusta ryntäyttelemälläkin, eli saako ääntä esiin tällätavoin?

Edit: Minun myllyni kuulosti tuolta jälkimmäiseltä videolta kun nokkaketjun kiristimestä (Scantech) petti lukitus mutta siinä tapauksessa ääni oli jatkuvaa ja vaimeni vasta yli 2000rpm eli pelkällä öljynpaineella.
Premium Override
"Hölösuu"
Viestit: 2238
Liittynyt: Ma Helmi 11, 2008 16:19
Paikkakunta: Tre

Re: Tasapainohilut taas (2.3TA -92)

Viesti Kirjoittaja Premium Override »

Tarkasta myös hihnan kiristin/vaimentimen ylä ja ala kiinnitys.. jos menee jostain syystä väljäks.. kuuluu semmosena pikku nakutuksena.. ainakin alapäässä vaimenninta on semmonen hela joka voi väljistyä.. kuulostaa niinku ois pahakin vika.. yleensä vaimenee kierroksilla..
#5284# 900 GL -84, 9000 CSE 2.3TA-93, 9000 CD 2.3TA -91(projekti) + Muutama tonttu ollut. Petri Oja 0405261005
habasaab
"Turbo"
Viestit: 223
Liittynyt: Pe Heinä 30, 2004 22:21
Paikkakunta: Oulainen

Re: Tasapainohilut taas (2.3TA -92)

Viesti Kirjoittaja habasaab »

En ole ihan varma älysinkö kuvauksen tarpeeksi hyvin, mutta jos sanoit että:"Kun kelit lämpesivät ja kompura alkoi pyörimään, alkoi taas rallatus. Kun ilmastointi ei ole päällä, häviää rallatus.." => Ainut vikakohde tuossa selostuksessa olisi ilmastoinnin kompura... :saab:
-10 9-5 NG 2.0T
-03 9-5 AERO
-95 CDE 2.3 Ecoturbo
blobbo
"Aero"
Viestit: 310
Liittynyt: Ti Huhti 29, 2008 20:05

Re: Tasapainohilut taas (2.3TA -92)

Viesti Kirjoittaja blobbo »

En ole asialle tehnyt mitään, kun melut ovat olleet varsin maltillisia, mutta nyt sitten ilmeisesti taspainoketju tuli tiensä päähän.

400 km maantieajon jälkeen taajaamaan tullessa kiinnitin kabiinissa huomiota outoon "pörinää". Kuuluu kiihdyttäess jossain 2000-2300 kierroksen välimaastossa. ääni vaikutti auton sisälle tosiaan pörinältä, ikään kuin pakoputki vuotaisi, mutta tarkempi kuulustelu pellin alta kyllä viittaa vahvasti jakopäähän. Kun kaasua polkaisee ja vapauttaa vauhdilla, kuuluu pahin "jurahdus" juuri kaasun vapautuessa ja moottori tuntuu myös mielestäni liikahtavan normaalia enemmän.

Auto kyllä kesti (olosuhteiden pakosta) takaisin 400km matkan, ja tasakaasulla ajellessa ei sisälle asti kuulu mitään outoa, pelkästään kiihdytyksissä jurisee reilusti.

Äänisaaste alkaa nyt olemaan sellainen, että pajalle on mentävä.
turkkaki
"Hölösuu"
Viestit: 1366
Liittynyt: Ti Maalis 09, 2004 12:02
Paikkakunta: kauhajoki

Re: Tasapainohilut taas (2.3TA -92)

Viesti Kirjoittaja turkkaki »

nonih, eli jos se nyt tasapainoketjusta kuului, niin sielähän on sitten kaikkea kivaa odottamassa... heh..
no mutta katohan nyt kuitenkin kunnolla läpi kaikki moniurahihnan taittopyörät, kiristin ja tietysti ne kaikkienj laitteiden laakerit. osaa nimittäin laturinkin laakerin meneminen pitää sellasen metakan, että epäilin itse ensin tasapainoketjua..
Turkka Kivelä #(ei voi muistaa ulkoa),
9-5 2.3 AERO -08, VARA käyttis talvirenkailla.
9000 2.3 CDTA griffin -97, 96 -77, harrasteet, ei talvipyöriä.
blobbo
"Aero"
Viestit: 310
Liittynyt: Ti Huhti 29, 2008 20:05

Re: Tasapainohilut taas (2.3TA -92)

Viesti Kirjoittaja blobbo »

Tällainen se sitten oli:
Kuva
http://img63.imageshack.us/img63/7369/pyora.jpg

Mittarissa kaiketi noin 225tkm. Ei vissiin ole täysillä käynyt enää aikoihin. Öljypohjasta ei mitään isompia hippuja löytynyt.
Vastaa Viestiin