Saab 900 $

Esittele oma(t) projektisi täällä. Projektiin liittyvät kysymykset sallittuja, muut kysymykset mallikohtaisiin foorumeihin.
rökösö
"Turbo"
Viestit: 216
Liittynyt: To Touko 07, 2009 11:20
Paikkakunta: Haapavesi

Re: Saab 900 $

Viesti Kirjoittaja rökösö »

Hullun homma on taas jatkunut, ja tällä kertaa viikonloppuna irtosi korista jokseenkin kaikki loppu ruuvaamalla irtoava. Ja osin poraamallakin. Ja rälläköimällä.

Kojetaulun aion jossain vaiheessa vuorata uudelleen, joten se oli irrotettava. Kuvassa säätimien paneeli irrotettuna. Tässä vaiheessa piti jopa kaivaa pitkästä aikaa manuaali esiin, kun oli kojelaudan kiinnitykset vähän hukassa. Siellähän niitä oli pari kappaletta kajarien ritilöiden alla piilossa. Paneelia irrottaessa tuli tuhottua molemmin puolin oheiset pahviset ilmaröörit liian voiman käytön seurauksena.

Kuva Kuva

Kojelaudan ympärykset lähti melko helposti hivuttelemalla irti, jonka jälkeen loppu roina tuleekin yhdessä köntässä. Konehuoneen puolella on pari pulttia per puoli ja lisäksi muistista repien tarvi irrottaa ainakin kuvassa huonosti näkyvät kolme isoa liittintä sulakerasian suuntaan, maapiste, cruisen ketju kaasulle, polkimien palautusjouset ja sähköt, ilmaletkua ja nopeusmittarin vaijeri.

Kuva

Loputkin johtosarjasta irrotin myös. Auton sisäpuolella oli melko suoraviivaista hommaa, mutta läpiviennit konehuoneen puolelle oikealla puolella tekee melko äkkimutkia, joitten kanssa piti jonkin aikaa nysvätä. Siellä nurkalla on kaksi liitintäkin, joilla johtosarjan saa pienempiin palasiin, mutta isompi niistä ei ollut auetakseen tässä tapauksessa. Tuli vähän runnellun näköinen lopputulos, mutta ei voi mitään. Kattovalojen sähköt näkyi vielä jäävän roikkumaan kattoon, mutta ei ole muistikuvaa mistä kohtaa ne haarautui johtosarjasta. Kuvia napsin viikonlopun aikana n. 200 kpl, joten muuten pitäisi löytyy suurinpiirtein johtojen paikat takaisinpäinkin.

Konehuoneesta lähti irti loput jarruletkut, kilvet oikeasta lokarista, irto tulipelti (vidumaiset niitit keksitty tuohon muuten), jarrutehostimen pönttö ja johtosarjan muovisuojus tulipellissä. Tuon viimeisen alta muistaakseni paljastui viimeiset pari mutteria, joilla polkimet sai irti. Toista irrottaessa katkesi pultti, joten pääsee hitsaamaan uuden tilalle, kun oli näköjään integroitu tuohon kehikkoon. Alla näkymiä tyhjästä ruosteisesta konehuoneesta.

Kuva Kuva

Sisäpuolelta ehdin myös poistaa aika lailla kaiken ruuveilla ja pulteilla kiinni olevan. Putken tunnelin päältä kaikki kiinnikkeet, turvavyöt takaa, tuulilasi lähti kojelaudan irrotuksen tiimellyksessä, ovien johtosarjat pilareista, jne. Lopuksi kuumailmapuhaltimen kanssa hinkasin viimeisetkin lattian bitumit ja kojelaudan takaa ilmestyneet bonukset, joiden jäämistö näkyy alla olevissa kuvissa.

Kuva Kuva

Samoin näkösällä aiemmin hinkaamani osa lattiaa ja muutama reikä joihin pitänee laitaa tilalle peltiä. Kuskin lattiaankin tein jo reikää illan päätteeksi. Melko hankala paikka luonnollisesti tuokin, kun palkin ja pellin välissä on muhinut. Tekisi mieli käyttää koko palkki irti, mutta ei taida hengenvoimat kuitenkaan riittää niin pitkälle.

Motonetistä hain tänään jarruputkia entisten tilalle konehuoneeseen ja taka-akselille. Ääliönä luulin noiden olevan valmiiksi taivuteltuja, mikä ei järjellä ajateltuna tietysti ole tilateknisistä syistä viisasta. Onneksi taittelin roskiin konehuoneen putken mallikappaleen.

Tilaukseen meni myös vetarintunnelit molemmin puolin. Alla muutama kuvasto jo alkuun rälläköidyistä kauhistuksista. Alkoi olemaan sen verran mutkia ja reikiä joka suuntaan ja lahoa peltiä, että kopion yrittäminen omin kätösin ei kannata.

Kuva Kuva

Taka-akseli on pohjamaaleissa. Jarruputkien kiinnikeet oli tosin unohtua, kun alkuperäisten jämäthän sai luonnollisesti rälläköidä sileäksi. Taidan hakea biltemasta noita reikään asennettavia pidikkeitä, jos ne vain ovat oikealle putken vahvuudelle.

Pitää vielä lopuksi lisätä utelu, että mikähän tämä mööpeli mahtoi olla konehuoneessa? Katkaistut johdon päät oli kuskin jalkatilassa. Kuvittelen olevan osa käytöstä poistettua varashälytintä.

Kuva
Saab 900 Aero -90, Saab 9-5 Aero -01
Vesa Pohjalainen
"Saabisti"
Viestit: 3986
Liittynyt: Pe Syys 24, 2004 10:30
Paikkakunta: Jämsä
Viesti:

Re: Saab 900 $

Viesti Kirjoittaja Vesa Pohjalainen »

Voi hyvänen aika!!!! 8O
Melko perusteellinen sisäsiivous.
Kyllä tulee hyväkuntoinen kori, kun noin perusteellisesti tehdään.
Kyllähän se joka mies auton purkaa, mutta se on Rane, joka sen vielä kasaakin.
Tätä on ollut mukavaa seurata, on tämä niin perinpohjaista työtä.
Hattua nostaa hän.
# 419 Vesa Pohjalainen
rökösö
"Turbo"
Viestit: 216
Liittynyt: To Touko 07, 2009 11:20
Paikkakunta: Haapavesi

Re: Saab 900 $

Viesti Kirjoittaja rökösö »

Vesa Pohjalainen kirjoitti:Voi hyvänen aika!!!! 8O
Melko perusteellinen sisäsiivous.
Kyllä tulee hyväkuntoinen kori, kun noin perusteellisesti tehdään.
Kyllähän se joka mies auton purkaa, mutta se on Rane, joka sen vielä kasaakin.
Tätä on ollut mukavaa seurata, on tämä niin perinpohjaista työtä.
Hattua nostaa hän.
Tattista vaan, mukava että kelpaa kokeneemmallekin amatöörin puuhastelut. Tässä on nälkä kasvanut syödessä ja mopo karannut käsistä + muut pätevät sanonnat. Kyllä tämä läjäänkin on tarkoitus saada, ei ehkä vielä ensi kesänä, mutta jos seuraavaksi edes.

Toinen mainitsematta jäänyt syy tuohon kojetaulun purkamiseen oli äänieristyksen parantaminen. Noisekillerit näköjään on tuomittu lahottajaksi, joten ei sitä sitten ainakaan. Liekö nämä dynamatitkaan hintansa arvoisia. Pitää tutkia. tomsilta näkyi ainakin täältä löytyvän asiallista juttua aiheesta. Mitä varten on muuten tuon rattiakselin läpivientiä vastaavan näköinen reikä vänkärin puolella?

Ja toinen ihmetystä aiheuttanut reikä on peräkontin takaosassa oikealla puolella. Se noin 5 cm x 30 cm kahdessa osassa oleva reikä, joka ainakin itellä oli tulpattu popniiteillä muovinpalasella. Mikä tarkoitus tällä?
Saab 900 Aero -90, Saab 9-5 Aero -01
Avatar
Risto
"Hölösuu"
Viestit: 5224
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 21:53

Re: Saab 900 $

Viesti Kirjoittaja Risto »

rökösö kirjoitti: Mitä varten on muuten tuon rattiakselin läpivientiä vastaavan näköinen reikä vänkärin puolella?
Rattiakselia varten :wink: . Joissakin maissa ohjataan oikealta.
rökösö
"Turbo"
Viestit: 216
Liittynyt: To Touko 07, 2009 11:20
Paikkakunta: Haapavesi

Re: Saab 900 $

Viesti Kirjoittaja rökösö »

Risto kirjoitti:
rökösö kirjoitti: Mitä varten on muuten tuon rattiakselin läpivientiä vastaavan näköinen reikä vänkärin puolella?
Rattiakselia varten :wink: . Joissakin maissa ohjataan oikealta.
Tuo tuli loogisesti ensimmäisenä itelläkin mieleen. Sitte kattelin, että muitakin reikiä pitäisi siirtää vääräkätisille, ja alkoi ihmetyttää, että miksi juuri tuo reikä on molemmillla puolin. :?
Saab 900 Aero -90, Saab 9-5 Aero -01
rökösö
"Turbo"
Viestit: 216
Liittynyt: To Touko 07, 2009 11:20
Paikkakunta: Haapavesi

Re: Saab 900 $

Viesti Kirjoittaja rökösö »

Hitsaukset jatkuvat. Viikonloppuna tarttui kiinni oikean puolen vetaritunneliin motonetin paikkapala pitkällisen sovittelun jälkeen sekä muutamia muita pienempiä palasia. Typeryyksissäni tälläilin ensin tunnelien röörien mukaan palaa kohdalleen, mutta sen verran on sinnepäin korjauspalan mitat, että niin tekemällä sitä ei kyllä voi saada kohdalleen. Moni on hajottanut tuon kahteen palaseen, mutta en siihenkään viitsinyt ruveta.

Katkaisin palkin edestä pois melko takaa, samasta kohtaa kuin mätää lattiaa olin jo aiemmin ottanut alta pois. Lattiastakin lähti samalla vähän isompi soiro ja kahdesta pienemmästä reiästä tuli yksi iso. Ruostetta oli mittaamattomat määrät tuon välissäkin olleen vielä terveen pellin ja palkin välissä, kun porailin sen pistehitseistään irti. Hyvä että tuli tuokin käytettyä irti.

Kuva Kuva

Korjauspala löysi oikean paikkansa, kun kiinnitin sen irrotettuun palkkiin parilla pultilla, ja sen jälkeen koko höskän pulteilla koriin kiinni. Melkein sentin oli eri paikassa pituussuunnassa kuin mitä vetarin ja raidetangon reikien perusteella olisi kuulunut. Pikku soiro piti siis vielä hitsata tuonne vasemmalle ja noiden reikien pokkauksia pitää koittaa jotenkin säätää lähemmäksi toisiaan. Että tulis nätti.

Kuva

Tunnelia piti entrata muutenkin kuin valmiilla korjauspalalla. Alla mallausta korjauspalalle sisempään vetarin reikään. Myös tuohon vasempaan reunaan piti tehdä pala, kuten rei'istä voi päätellä. Onneksi tuo pala, missä pultinreiät on oli vielä ehjää, joten riitti askarrella seinäpala siitä jonkinmatkaa ylöspäin.

Kuva

Pohjaan hitsailin vielä lopuksi pari paikkaa valmiiksi aiemmin leikattuihin reikiin. Pikku magneetit on käteviä, kun keskelle peltiä pitää saada tällättyä pala eikä kiinni voi pitää käsin. Korjauspellin luovuttaja oli enon tuomion saanut noppa, jonka katosta leikkelin kesällä tavaraa talteen.

Kuva Kuva
Saab 900 Aero -90, Saab 9-5 Aero -01
siiseli
"Hölösuu"
Viestit: 1169
Liittynyt: Ke Heinä 23, 2008 22:58

Re: Saab 900 $

Viesti Kirjoittaja siiseli »

Hienolta näyttää! Ei voi toivottaa kuin pitkää pinnaa projektin loppuun saattamiseen :)
#3834
Sukellusvene
"Hölösuu"
Viestit: 1172
Liittynyt: Ti Tammi 31, 2006 16:18
Paikkakunta: Kuopio

Re: Saab 900 $

Viesti Kirjoittaja Sukellusvene »

Samaa tuli huomattua itelläkin, ei ihan täysin ole nuo korjauspalan kolot kohdallaan.
Eli pientä sovittelua oli minunkin vetaritunneliremontissa. Ja kaikkein helpoimmin kävisi, jos irroittelisi pohjapellin pystysivusta. Ilmarakoja ei niin helposti jäisi.
Tuo magneetti on pätevä noissa paikka jutuissa , helpottaa kummasti kun ei tarvii käsin pitää kiinni peltiä. Olisi pitänyt itsekkin sellaiset laittaa. Tulee sinullakin mahtavat maalaustalkoot kunhan olet tuon hitsannut ehjäksi. Mutta onneksi tuossa pukissa sen voi tehdä yhdellä kertaa. Noin se pitääkin tehdä , eikä kuten minä.
Itse tein sieltä täältä, pienen alueen kerrallaan. Siksi kun en ymmärtänyt rakentaa koripukkia ja purkaa autoa samoin kuin sinä. Auton alla könyäminen kun saa aina niin kivasti kropan jumiin . Kyllä se auton väsääminen vaatii pitkää pinnaa , jotta sen valmiiksi saa. Mutta tärkeinhän se tuo pohja on auton liikenteessä pysymisen kannalta ja miten sen tekee .Hatun nosto minunkin suunnasta ja voimia projektiin :) .
900S(T5.5) M1991(KR)(EX)
Vesa Pohjalainen
"Saabisti"
Viestit: 3986
Liittynyt: Pe Syys 24, 2004 10:30
Paikkakunta: Jämsä
Viesti:

Re: Saab 900 $

Viesti Kirjoittaja Vesa Pohjalainen »

Melkoista tekemisen meininkiä. Hienoa jälkeä ja perusteellista työtä. Tätä on ilo seurata. :D
# 419 Vesa Pohjalainen
rökösö
"Turbo"
Viestit: 216
Liittynyt: To Touko 07, 2009 11:20
Paikkakunta: Haapavesi

Re: Saab 900 $

Viesti Kirjoittaja rökösö »

Sukellusvene kirjoitti:Samaa tuli huomattua itelläkin, ei ihan täysin ole nuo korjauspalan kolot kohdallaan.
Eli pientä sovittelua oli minunkin vetaritunneliremontissa. Ja kaikkein helpoimmin kävisi, jos irroittelisi pohjapellin pystysivusta. Ilmarakoja ei niin helposti jäisi.
Pitää harkita poraaanko tuon toisen puolen pellin kahteen osaan. Oma hommansa siinäkin, mutta ainakin saisi vähän pelivaraa noiden reiän puolikkaidenkin toisiinsa sovittamiseen.
Sukellusvene kirjoitti: Tulee sinullakin mahtavat maalaustalkoot kunhan olet tuon hitsannut ehjäksi. Mutta onneksi tuossa pukissa sen voi tehdä yhdellä kertaa. Noin se pitääkin tehdä , eikä kuten minä.
Itse tein sieltä täältä, pienen alueen kerrallaan. Siksi kun en ymmärtänyt rakentaa koripukkia ja purkaa autoa samoin kuin sinä. Auton alla könyäminen kun saa aina niin kivasti kropan jumiin . Kyllä se auton väsääminen vaatii pitkää pinnaa , jotta sen valmiiksi saa. Mutta tärkeinhän se tuo pohja on auton liikenteessä pysymisen kannalta ja miten sen tekee .Hatun nosto minunkin suunnasta ja voimia projektiin :) .
Vähän kahdehtien olen tuota sun projektia seurannutkin, kun näkyy edistyvän selvästi nopeammin kuin tämä. :) Alun perin oli tarkoitus tehdä tämäkin pieni pala kerrallaan, mutta lisää ruostetta löytyessä ja kunnianhimon kasvaessa tämä on nyt tätä. Toivoisin itsekin hoksanneeni heti ensimmäisenä purkaa koko roskan ja tehdä tuon koripukin. Aina on joku osa edessä, kun jotain paikkaa yrittää laittaa, joten sama lopulta käyttää kaikki irti. Mukavaa harrasteluahan tämä on, ja ainakin vielä motivaatiota on enemmän kuin aikaa. Ei se määränpää pelkästään, vaan matka, vai miteseoli. Kiitosta muillekin kannustuksesta!
Saab 900 Aero -90, Saab 9-5 Aero -01
Sukellusvene
"Hölösuu"
Viestit: 1172
Liittynyt: Ti Tammi 31, 2006 16:18
Paikkakunta: Kuopio

Re: Saab 900 $

Viesti Kirjoittaja Sukellusvene »

En nyt sanoisi että nopeaan olisi edistynyt, kun on ollut remontti vaiheessa ainakin 2,5 vuotta :lol: . Välillä aika ollut kortilla monestakin eri syystä. Remontin määrä tuon ruostehomman suhteen yllätti itseni ja kyllä kysyi mielekkyyttä. Muutaman kohdan korjaamisen jälkeen putkahti aina lisää, mitä vaan alkoi tutkimaan. Sitten kaikkea mahdollista, väri sattui väärä kahteen kertaan vaikka oli koodi ja värimalli mukana. Nytkin perä on hieman tummempi kuin muu osa autoa. Luulenpa että lopulta tuon joutuu maalaamaan kokonaan yhtenäisen värin takia.
Loppupelissä tuo kerralla purkaminen on paras konsti , voi olla jopa nopein tapa . Kuitenkin sitä laittoa on vähän siellä ja täällä, kun suola on syönyt koria vuosien ajan. Itselläkin pyöräkotelot ja niiden ympäristöt olleet ne pahimmat paikat. Itse pohjassa on vain yksi paikka, apumiehen jalkatilassa. Peräkontissa etunurkat, pyöräkoteloon piti korjata, ovet piti vaihtaa, konepelti, eli paljon oli ruostettakin. Luulenpa että paaliin olisi päätynyt jo muuten, ellen tuota itse olisi alkanut korjaamaan. Niin moni muukin tuota ihmetteli, että tuo ruostekasahan pitäisi paalata jo. Siinäpähän on ihmettä, kunhan tuo palaa liikenteeseen :lol: .Hieman ot , mutta toivottavasti ei häirinnyt.
900S(T5.5) M1991(KR)(EX)
rökösö
"Turbo"
Viestit: 216
Liittynyt: To Touko 07, 2009 11:20
Paikkakunta: Haapavesi

Re: Saab 900 $

Viesti Kirjoittaja rökösö »

Uutta peltiä liimasin taas viikonloppuna. Ehkä hieman alkaa jo näkyä valoa sen kuuluisan vetaritunnelin päässä hitsausten puolesta, mutta vielä pitää muutama viikonloppu värkätä, että loppuisi nämä hommat. Kuskin puolen vetaritunneli on vielä koskematta, samoin pyöränkaaria pitää vielä viimeisenä paikata.

Pohjaan mallailin palan koripalkin alle, mutta vielä pitää tarkistella noita reikien paikkoja ennen kuin itse palkin hitsaan kiinni. Parin millin peltiä tarvittiin itse palkin ehjäämiseksi melko pitkä pätkä.

Kuva

Alla kuvatuksia vänkääjän puolen helmasta takaoven luota. Melko palapeli hitsata, mutta kyllä siitä ihan fiksu saattaa tulla.

Kuva Kuva Kuva

Oikean puolen lahot tunkin paikat korjasin (l. hävitin) myös, samoin reiät roiskeläppien luota. Etuosan jalkatilan tehtaan tekemät reiät tukin myös hitsaamalla. Kuvat on samalta puolelta, auto vain on käännetty välillä toiselle kyljelleen.

Kuva Kuva Kuva

Monta muutakin paikkaa hitsasin, mutta ihan joka reikää ei enää muistanut eikä viitsinyt kuvata. Kuvaamatta jäänyt oikean puolen lokarin etuosa alhaalta oli mm. melko mielenkiintoinen korjattava, kun lahoa oli konehuoneen puolelle asti ja siinä välitilan alaosassa, missä pissapojan säiliö on.
Saab 900 Aero -90, Saab 9-5 Aero -01
rökösö
"Turbo"
Viestit: 216
Liittynyt: To Touko 07, 2009 11:20
Paikkakunta: Haapavesi

Re: Saab 900 $

Viesti Kirjoittaja rökösö »

Mitäänhän en ole saanut tehtyä sitten viime päivityksen muuttopuuhien vuoksi, mutta jotain aiheeseen liittyvää kuitenkin on tapahtunut. Ostin toisen satkun pari viikkoa sitten, joka saapui oikein kiskoja pitkin etelästä. Tuli halvemmaksi kuin lähteä hakemaan, ja lisäksi aikaa ei kulunut hukkaan ollenkaan. Aion tuosta ottaa sähkökattoluukun ja muut sähköherkut, sekä koittaa saada siinä olevan ilmastoinnin toimimaan.

Lisäksi muuta pisteosaa tulee tuosta sen verran, että ostohinnan edestä saa osia helpostikin, ja vielä jää hyvää osaa käyttämättäkin. Esim. toimiva T8-tekniikka jokseenkin toimivalla automaattilootalla, minkä hurjimmissa mielikuvitusleikeissäni olen sijoittanut 99:n keulalle. Itse kori on niin mätä, että sen kasaan hitsaamista en soisi kenellekään, joten sen puolesta ei jää omatunto kolkuttamaan lihoiksi pistämisestä.

Tänään oli riemun päivä, kun eräältä foorumilaiselta sain hakea kauan epätoivoisesti hakemani viisiovisen Airflow-kylkipalat. Myyjä oli kyllä kaikin puolin parasta A-ryhmää, ja toi vielä tavaran puoleen väliin vastaankin. Jätän nimen kertomatta, mutta kiitokset sinne Jyväskylän suuntaan!
Saab 900 Aero -90, Saab 9-5 Aero -01
rökösö
"Turbo"
Viestit: 216
Liittynyt: To Touko 07, 2009 11:20
Paikkakunta: Haapavesi

Re: Saab 900 $

Viesti Kirjoittaja rökösö »

Pitkästä aikaa kävin sotkemassa naamaa saapin ruhon kanssa, kun jopa tarkeni olla ulkona. Hitsailin viimeinkin runkopalkin takaisin pelkurin puolelle pitkällisten sommittelujen jälkeen. Mielenkiintoista nähdä meneekö auto suoraan tämän projektin jälkeen.

Toiselle puolelle aloittelin vetaritunnelin korjausta, ja tällä kertaa porasin korjauspellin puolikkaat erilleen. Kyllähän se on ainut ja oikea tapa tehdä tuo homma, sen verran helpompi on mallailla paikalleen. Olis pitäny uskoa heti viisaampia tässäkin. Tunnelin sivuseiniä pitää näköjään paikata joka kyljeltä tälläkin puolella.

Pohjan rälläköinnin lisäksi purin palasiin kuskin puolen napa-asetelmaa, mikä aiemmin jäi kesken jumittuneen alapallonivelen takia. Lujassa oli vieläkin, mutta epäonnistuneiden ulosvetäjä- ja prässikikkailujen jälkeen kun otin pienen lekan ja tampin käteen, luovutti hän viimein. Vetoakseli ja jarrujen kaikki pultit lähti järkytyksekseni vähällä vaivalla.

Investointeja olen tehnyt sen verran, että ostin klubilaiselta hiljan aero-tonnarin penkit eteen ja taakse. Etupenkeillekin joutuu hitsaamaan kiinnityspisteet, kun sen verran sopivasti ovat vanhempaa sorttia nämä mun saabit. Takapenkit on oma lukunsa, eikä ole vielä hajuakaan miten ne tuonne saa soviteltua, mutta luultavasti jotenkin.

Vielä kun löytäisin jostain ne Airflow-puskuritkin, alkaisi oleellisimmat osat olla kasassa.
Saab 900 Aero -90, Saab 9-5 Aero -01
JuHem
"Hölösuu"
Viestit: 1065
Liittynyt: La Tammi 22, 2005 17:36
Paikkakunta: Kuopio

Re: Saab 900 $

Viesti Kirjoittaja JuHem »

rökösö kirjoitti: Takapenkit on oma lukunsa, eikä ole vielä hajuakaan miten ne tuonne saa soviteltua, mutta luultavasti jotenkin.
Tästä pitää sitten saada kunnolla raporttia! itsekin tuota jossain välissä suunnittelin/haaveilin, mutta pikaisten mittausten perusteella arvelin tonnarin penkin sovittamisen olevan liika kova, ellei peräti mahdotona homma. Oli niin paljon leveämpi ja korkeampi sohva...

Ei ole tarkoitus masentaa tai lyödä ajatusta lyttyyn. Haastetta siinä takuulla piisaa, mutta lopputulos voi olla todella upea!
900 T16 -92 (KR)
900 T16 -88 (KA)
Subaru Forester -00, Range Rover 3,9 EFI -90
#1938
Vastaa Viestiin