Dumppi taas vaihteeksi

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Vastaa Viestiin
Boiga
"Hirsch"
Viestit: 779
Liittynyt: La Elo 16, 2003 17:46
Paikkakunta: Seinäjoki

Dumppi taas vaihteeksi

Viesti Kirjoittaja Boiga »

En ole oikein täysin perillä tuosta asiasta.. Irc keskusteluissa tuli muutama vastaus ettei autooni kannata dumppia laittaa (on MAF sekä By-Pass). Auto on siis 2.3T vuodelta 1991.

Eli onko dump valvesta mitään käytännön hyötyä jos sitä voi edes tuohon laittaa? haluasin jotain perusteluja, kiitos :)
Mustasurma siirretty seuraavalle kuljettajalle, aero alla ;)
ASTech
"Hölösuu"
Viestit: 1167
Liittynyt: Ti Joulu 02, 2003 17:37
Paikkakunta: Uki

Re: Dumppi taas vaihteeksi

Viesti Kirjoittaja ASTech »

Boiga kirjoitti:En ole oikein täysin perillä tuosta asiasta.. Irc keskusteluissa tuli muutama vastaus ettei autooni kannata dumppia laittaa (on MAF sekä By-Pass). Auto on siis 2.3T vuodelta 1991.

Eli onko dump valvesta mitään käytännön hyötyä jos sitä voi edes tuohon laittaa? haluasin jotain perusteluja, kiitos :)
Ei kai dumpista muuta iloa ole kuin ehkä se, että se päästää jo ahdetun kuuman ilma ulos ja mahdollistaa viileän ilman tulemisen tilalle.

Moottorin ja lähinnä turbon suojaamisen molemmat hoitavat yhtä hyvin.

Yhtäaikaa ei ole järkeä käyttää (by-pass+dump) :D

Kattipeleissä dumpin käyttämiseen sisältyy tietysti myös pieniä riskejäkin (menee rikkaalle=katti ei tykkää).
Kai siitä jollain on jotain faktaakin.... :roll:
f-19
"Hölösuu"
Viestit: 1973
Liittynyt: Ma Syys 15, 2003 01:00
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja f-19 »

Se mikä estää dumpin käyttöä perustuu ilmamassamittarin (kuumalanka/IMM/immu/MAF...) ja LH:n yhteistoimintaan. Eli kun ruisku käyttää immua ilman mittaamiseen, kiihdytettäessä immu mittaa koneeseen menevän ilman massan, sitten vaihdettaessa kaasuläppä menee kiinni, ja dumppi dumppaa ahtoputkessa immun mittaaman ilman pihalle, LH luulee kuitenkin että se ilma on koneessa vielä ja antaa bensaa sen mukaan -> menee rikkaalle, todella rikkaalle. Oireena sammahtelua ja kattiautoissa riskinä on tuo katin rikkoutuminen.

K-jetissä taitaa olla vähän samaan perustuvaa oireilua ? Siihen en ole niin perehtynyt. Mutta monilla dumppeja ollut sekä kjetissä ja lh:ssä ja kuulemma toiminutkin ok (en tiedä sitten mikä on ok :) ), ovat siis vähän tapauskohtaisia, toisilla toimii toisilla ei ? Itse päätin etten dumppia immulliseen autooni laita, vaikkei edes kattia ole.

Boiga, kun autossasi on MAF ja vuosimallikin on -91 niin siinä on kattikin, joten en suosittele dumppia asentamaan. Kyllä se by-passikin huokuu kun oikein kuuntelee :)

Muistin virkistystä, MAPillisiin autoihin voi siis laittaa dumpin. Silloin ilman mittaaminen/seoksen säätö tapahtuu mm. MAP:lla ([imusarjan absoluuttinen paine], lambda, lämpö...). Tämä sydeemi on kiinnostunut ainoastaan imusarjassa, eli kaasuläpän jälkeen vaikuttavasta paineesta, ennen läppää karkaava paine ei haittaa mitään. Eikös vanhemmissa DI tonnareissa ole MAP? Lyhytlohko-tonnareista en osaa sanoa.

Tuo ASTEchin mainitsema kylmän ilman saaminen koneeseen oli uusi hyöty, lähinnä olen kuullut selityksiä sen "nopeudesta" ja äänestä :)
Haza
"Hölösuu"
Viestit: 1299
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 09:59
Paikkakunta: Merimasku

Viesti Kirjoittaja Haza »

f-19 kirjoitti: Boiga, kun autossasi on MAF ja vuosimallikin on -91 niin siinä on kattikin, joten en suosittele dumppia asentamaan. Kyllä se by-passikin huokuu kun oikein kuuntelee :)
..ja vapaavirtaussuodattimella kuulee jo ihan riittävän hyvin ;)

vaikka on niissäkin ongelmansa, ainakin joidenkin mielestä..
#1655 9000 Aero M96, 9-5 Aero M05, 2x 9000turbo M86, 9-3 Aero Cabriolet M01
Chevrolet Captiva -07 Skoda Enyaq 80x sportline -23
Turbocharged, turbocharged, turbocharged, turbocharged, turbocharged, turbocharged, charged.
Vastaa Viestiin