Nyt alkoi laturi pitämään ihme "kilinää" ja latausjännite obd mittarin (scangauge II) mukaan 10.7-11.3 volttia. Tyhjäkäynti alkoi ailahtelemaan ja pyyhkijät toimi oudon hitaasti ja tuli vilkaistua mittaria ja jännitehän sielä oli melko alhainen, normaalisti ollu 14.5v, mutta mitään laturin vika valoa/sid ilmoitusta auto ei anna. Wissin mukaan ilmeisesti pitäisi tulla ilmoitus viasta, mut eipä tuu ja akun navoista mitattuna jännite on sama mitä scangauge väittää.
Niin ja sit asiaan... mistähän tarvike latureita saa edullisesti ja onnistuuko vaihtaa itse suhteellisen helposti? Motonetti ei tarjoa minkäänlaista laturi vaihtoehtoa. Foorumia selatessa löytyi tietoa et merkkipajalla olis tonnin remppa odotettavissa.
Laturin vaihto
Laturin vaihto
SAAB 9-3 SC Vector 2.0TS Aut -07
SAAB 9-3X 2.0T XWD eLSD Aut -10
SAAB 9-3X 2.0T XWD eLSD Aut -10
Re: Laturin vaihto
Moro, itse vaihdatin laturin merkkihuollossa orkkislaturiin vuosi sitten, maksoi 370 euroa töineen. Aikaa meni n. puoli tuntia. Huollossa kertoivat, että 93 SS on tarkka siitä onko orkkislaturi vai ei. Onko foorumilaisilla parempaa tietoa? Itselläni on 93 SS 2.0t automaatti vm. 03.
-- ML
-
- "Viggen"
- Viestit: 555
- Liittynyt: Ke Joulu 10, 2003 10:02
- Paikkakunta: Lemi
Re: Laturin vaihto
Mittarissa 162k. Sain auton pajalta ja laturi oli kunnossa, mutta laturin päässä oleva rulla oli jokin muuttuva kiristeinen tai jotain sinnepäin ja käyttöhihna ei ollut pyörittänyt laturia kunnolla. Sain sen käsityksen että kyseinen rulla säätää latausta. Nyt laitettu uusi ei säätyvä rulla ja uusi käyttöhihna + kiristin koska molemmat kuluneet jumittavan laturinrullan takia.
SAAB 9-3 SC Vector 2.0TS Aut -07
SAAB 9-3X 2.0T XWD eLSD Aut -10
SAAB 9-3X 2.0T XWD eLSD Aut -10
Re: Laturin vaihto
Nostellaan vähän vanhaa ketjua, kun kerta täsmää niin hienosti omaan aiheeseen. Eli taas hyvä esimerkki merkkiliikkeen toiminnasta ja erinomaisuudesta. Vanhemmilla hajosi laturi 9-3ss:tä lähes heti, kun he sen ostivat ja laturin vaihto meni myyjä liikkeen piikkiin, joka oli Aine Oy. Ei kestänyt se asennettu laturi, kuin muutaman vuoden ja kilometrejä siihen kerkesi kertyä vain muutama kymmenentuhatta. Nyt sitten Pro-Carilta uus orkkis laturi ja asennukseen. Asentaja ihmetteli että miksi tässä autossa on muuttuvakytkin laturi, vaikka automaattiin pitää olla kiinteä? No ei sitä osannut kuin ihmetellä ja kirota, kuinka hienosti asiat oli merkkiliikkeessä hoidettu. Niin ja laturi rikkoutunut, juurikin samoin kun Jamolla säätyvä kytkin rikki, laturi kunnossa. Pelkän kytkimen hinta 120€ ja uus laturi 398€.
Noh, nyt ois tarpeettomana manuaaliin sopiva laturi, jossa kytkin rikki. Eikä kellään tuttavalla, muita kun automaatteja.
Noh, nyt ois tarpeettomana manuaaliin sopiva laturi, jossa kytkin rikki. Eikä kellään tuttavalla, muita kun automaatteja.
Saab 9-5 2,3t Vector BP sedan autom. vm.-07.
Ex-Saab 9-5 2,3t SE autom. vm.-99
Ex-Saab 99 2,0 vm.-80
#6829
Ex-Saab 9-5 2,3t SE autom. vm.-99
Ex-Saab 99 2,0 vm.-80
#6829
Re: Laturin vaihto
Minkälaisia kilsoja näissä laturit kestää? 295tkm ja pitäisikö laittaa jo tilaukseen varmuudeksi, kun auto on kovalla käytöllä?
Itsellä ilm. 140A laturi. Voiko sen korvata suoraan esim. purkaamolta 120A laturilla?
Itsellä ilm. 140A laturi. Voiko sen korvata suoraan esim. purkaamolta 120A laturilla?
EX: 9³SS BioPower
Re: Laturin vaihto
Osaakos tähän joku kommentoida? Voiko 140A laturin vaihtaa 120A? Löytyy paremmin noita jälkimmäisiä B207 koneeseen.
EX: 9³SS BioPower