Kas kun ei tihku toimi ja vakio asennostakin pyyhkijät jää, mihin sattuu, jos katkaisee "lennosta". Eli liekö vika releessä vai itse viiksikytkimessä, kuten joku epäili. Potilas on "väärän merkkinen", eli Ford Fiesta, joten siksi täällä Yleinen osiossa. Ford klubin sivuilta ei apuja löytynyt, joten ajattelin kiusata kanssa Saabisteja .
Eli kuinka voisin mitata pyyhkijöiden viiksen toiminnan yleismittarilla?
Saabista jäljellä muistot.
Volvo S60 D3 - 17, Sirkkuli"
Sitikka C4 1,6 VTI -11, "Pöhkö", ei tainnut holistia tulla...
Moottorin "vaihteistossa" on kytkin, joka kytkee jatkuvaa virtaa moottorille niin kauan, että mekanismi on tehnyt liikkeen loppuun ja pyyhkijän varret palaavat lepoasentoon.
Viiksestä saadaan aina uusi heräte seuraavaan pyyhkäisyyn, mikäli viiksi on tihku-, I-, tai II-asennolla. Tuohan tuntuu nyt toimivan.
Kannattaa ensin kuitenkin mitata, että se jatkuva virta (virta päällä virtalukosta) tulee sinne moottorille.
Ok, tutkimme viikonlopun aikana asiaa. Eli pyyhkijän moottorin virran saanti tulee varmistaa? Entä jos moottorille tulee jatkuva virta, niin missä tämä vika on = voiko sen korjata vaihtamatta moottoria?
Eli nythän pyyhkijät ei reagoi tihkuasennossa lainkaan.
Nimimerk. Sadetta luvassa
Saabista jäljellä muistot.
Volvo S60 D3 - 17, Sirkkuli"
Sitikka C4 1,6 VTI -11, "Pöhkö", ei tainnut holistia tulla...
82 malliseen Fiestaan tulee pyyhkijöitten moottorille jatkuva virta aina.
T.nimim. eräs naapuri tuli sanomaan kun oli pyyhkijät päällä, ihmettelin kuinka mahdollista kunnes bongasin tuulilasista tipahtaneen taustapeilin (joka siis oli osunut viikseen matkalla jalkatilaan).