Sedan-mallin takaluukun lukkosylinteri jumissa

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
Sauer
"Kaasari"
Viestit: 50
Liittynyt: Su Elo 10, 2008 11:31
Paikkakunta: Pernå

Sedan-mallin takaluukun lukkosylinteri jumissa

Viesti Kirjoittaja Sauer »

Ostin pienenä heräteostoksena itselleni lyhyen autottoman kauden jälkeen taas vanhan kunnon ysisatasen, sen karvalakkimalleista karvalakeimman: vuosimalli -88, pystykeula, ei ohjaustehostinta, kaasarikone ja 4 vaihdetta eteen (yllättävän nöyrästi vääntää nelosella kumminkin). Takajarru sentään on siirretty jo taakse - onneksi :) Edes radiota ei ole :( eikä näin ollen antenniakaan takalokasuojassa. Tulpattu reikä on sentään jo tehtaalla laitettu, mahtaakohan sinne tulla valmis johdotus antennille, onko kellään tietoa? Autolla on ajettu vasta uskomattomat 120tkm, johon olen taipuvainen uskomaan, sillä kori on käytännössä ruosteeton, kuskin oven ruostevauriokin on korjattu. Kone on lisäksi hyvin pirteä kaasariksi 8O

Sellainen ongelma kuitenkin on, ettei takaluukun lukkosylinteri käänny avaimella, vaikka mekanismi muutoin toimii. Nyt takaluukkua ei siis saa lukittua. Irrotin koko sylinterin, mutta epäilenkin, ettei auton oma avain käy koko sylinteriin!? Takaluukku olisi kuitenkin hyvä saada lukkoon, joten jos jollain on tarjota purkuautosta sylinteriä, johon lisäksi avain, niin voisin mielelläni sellaisen ostaa. Kuinkahan vanhasta autosta tähän nämä lukkosylinterit sopii heittämällä paikalleen?
Saab 900 -88
stara
"Hölösuu"
Viestit: 2294
Liittynyt: Pe Elo 20, 2004 21:48
Paikkakunta: järvenpää

Re: Sedan-mallin takaluukun lukkosylinteri jumissa

Viesti Kirjoittaja stara »

tuskin sinne antennipiuhaa tulee, jos ei ole antennia koskaan ollut, tosin voihan se antenni olla poistetukin myyntiä varten, mutta tuskin kukaan moiseen ryhtyy.
Eli hommaisin piuhat ja antennin valmiiksi vaikka foorumilta, niitä kun on kaikissa purkuautoissa.
tiedettä voi myös tehdä vertaamalla lukkosylinterin numeroa muihin sylintereihin tai sitten sarjoittaa sen vanhalle avaimelle sopivaksi tavallisessa lukkoliikkeessä. maksanee noin 30--40 € ilman avainta.
Viimeksi muokannut stara, Pe Loka 08, 2010 21:00. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
900 16V vm91 vapari ( se maanläheisin alleen merkkaaja )
9-3 SS 1.8t automaatti vm 04
9-3 2.0 t automaatti vm 00
antti.hakamaa
"Hölösuu"
Viestit: 2079
Liittynyt: Ke Maalis 03, 2004 20:51
Paikkakunta: urjala

Re: Sedan-mallin takaluukun lukkosylinteri jumissa

Viesti Kirjoittaja antti.hakamaa »

antennin johto on kyllä vakiona alkuperäisessä johtosarjassa joten se voi löytyä. takapenkin alta ainakin sen näkee kulkeeko se siellä.
900i 16-valve 2d -89 (vain kesä ajossa), 900i kat -90 2d (vain kesä ajossa),
900i 16-valve 4d -92 (ka), 900s 3d -91 (ka) ja 90 -85(oe) #1918
Sauer
"Kaasari"
Viestit: 50
Liittynyt: Su Elo 10, 2008 11:31
Paikkakunta: Pernå

Re: Sedan-mallin takaluukun lukkosylinteri jumissa

Viesti Kirjoittaja Sauer »

Täytyypä tosiaan katsoa, kulkeeko takapenkin alla antenninjohtoa. Tuntuisi tosiaan oudolta, ettei johtoa olisi alkup. johtosarjassa, kun antennille on valmis paikkakin. Jos johto löytyy, niin sittenhän homma on vaan plug and play... Enpä kylläkään ole katsonut, onko kaiutinritilöiden alla edes kajareita? Voi olla, että nekin ovat lisävarustelistalta reilu parikymmentä vuotta sitten jääneet ruksaamatta :? Vieläköhän noita alkuperäisiä Saabin kaiuttimia jostain saisi, muistaakseni ovat ihan hyvälaatuiset?
Saab 900 -88
Sauer
"Kaasari"
Viestit: 50
Liittynyt: Su Elo 10, 2008 11:31
Paikkakunta: Pernå

Re: Sedan-mallin takaluukun lukkosylinteri jumissa

Viesti Kirjoittaja Sauer »

Tulipa selailtua tänään Saabin mainiota käyttöohjekirjaa, jonka mukaan kaikkiin Saab-malleihin on valmiiksi asennettu antenninjohdin. Lisäksi ohjekirjan mukaan joissakin malleissa on valmiina johdotukset etu- ja takakaiuttimille. Vilkaisin lisäksi autoni takapenkin alle, ja siellähän se antenninjohto kiemurteli :) Ei siis muuta kuin antenni- ja soitinkaupoille, niin ei tarvitse kuunnella pelkkiä auton omia ääniä ja miettiä, kolahteliko nyt etupäässä jokin :lol: tässä "uudessa" kulkineessani?
Saab 900 -88
Jatra
"Aero"
Viestit: 460
Liittynyt: Ke Kesä 30, 2010 12:13
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Sedan-mallin takaluukun lukkosylinteri jumissa

Viesti Kirjoittaja Jatra »

Ja alkuperäiset kaiuttimet, jollei niitä kojelaudasta löydy, saa varmasti lähimmältä foorumilaiselta puoli-ilmaiseksi. Toi kaiuttimien kiinnitys on hiukan omanlaisensa, niin helpoimmalla pääsee laittamalla orkkikset. Toki pienellä värkkäämisellä saa mitkä vaan kaiuttimet asennettua. Itellä ei muuten saman ikäisessä ja saman varustetason autossa ole antennin johto johtosarjassa, vaan kiemurtelee ihan irtaimena, tietty tosin samoja reittejä kun varsinainen johtosarja. Ja soitinta asentaessa tarkkana herätevirran kanssa, en tie mistä johtuu, mutta omissa satkuissani - no, vaan kaksi ettei kovin suuri otos, mutta kuitenkin - on molemmissa ollut stereoitten herätevirata väärin kytketty. Rasittavaa ettiä radioon kanavat joka kerta erikseen.
Avatar
jus
"Saabisti"
Viestit: 11627
Liittynyt: Ma Elo 11, 2003 21:37
Paikkakunta: Helsinki

Re: Sedan-mallin takaluukun lukkosylinteri jumissa

Viesti Kirjoittaja jus »

Takakontin lukkopesä voi olla ihan vaan jumissakin. Irrottamalla sen vipuosan lukkopesän takaa saa vedettyä keskiosan ulos, varuilta kannattaa avain olla silloin paikallaan. Toimivassa lukossa haitat tulisi muuten paikoiltaan. Jos haitat on jumissa, tätä vaaraa ei tietenkään ole.

Omassa tontussa oli takaluukun lukon haitat niin jumissa, että vasta lämmittämällä, irrotusöljyssä uittamalla ja meisselillä & vasaralalla naputtamalla lähtivät liikkeelle. Putsaamalla hapettumat ja liat lukosta tuli ihan toimiva. En tosin ole taas pariin vuoteen kokeillut, kun keskuslukko toimii.
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
core2
"Hölösuu"
Viestit: 4533
Liittynyt: Pe Kesä 04, 2010 18:57
Paikkakunta: Nyköping

Re: Sedan-mallin takaluukun lukkosylinteri jumissa

Viesti Kirjoittaja core2 »

jus kirjoitti:Takakontin lukkopesä voi olla ihan vaan jumissakin. Irrottamalla sen vipuosan lukkopesän takaa saa vedettyä keskiosan ulos, varuilta kannattaa avain olla silloin paikallaan. Toimivassa lukossa haitat tulisi muuten paikoiltaan. Jos haitat on jumissa, tätä vaaraa ei tietenkään ole.

Omassa tontussa oli takaluukun lukon haitat niin jumissa, että vasta lämmittämällä, irrotusöljyssä uittamalla ja meisselillä & vasaralalla naputtamalla lähtivät liikkeelle. Putsaamalla hapettumat ja liat lukosta tuli ihan toimiva. En tosin ole taas pariin vuoteen kokeillut, kun keskuslukko toimii.
Tämä on täyttä totta varsinkin Saabeissa jossa kekuslukitus toimii ei takaluukun lukkosylinteriä juurikaan avaimella avaten kuluteta.
Voi ehkä joutua käyttämään niinkin kovia metodeja kun "jus" mainitsee.
Mutta jos on mahdollista niin lukkosylinteri irti ja ruosteenesto öljyyn muutamaksi päiväksi lojumaan, niin taas toimii.
Miksi olla vain vaikea, kun hiukan vaivaa nähden voi olla täysin mahdoton.
Sauer
"Kaasari"
Viestit: 50
Liittynyt: Su Elo 10, 2008 11:31
Paikkakunta: Pernå

Re: Sedan-mallin takaluukun lukkosylinteri jumissa

Viesti Kirjoittaja Sauer »

Irrotin tosiaan sen lukkosylinterin siitä lukkomekanismista ja takaluukusta yrittäen sitä sylinteriä öljytä sekä käännellä, mutta ei se lähtenyt toimimaan. Vääntiö, jossa se nuppi sille välitintangolle, on ihan jumissa. Näin epäilyni siitä, että auton mukana tulleet avaimet ei takaluukun lukkoon sovi, vain vahvistuu. Autossani on nähkääs muutenkin ns. "villit lukot" eli etuoville ja virtalukolle omat avaimensa 8O Syytä en tiedä, olisko murtomies joskus murjonut näitä lukkoja vai mistä johtunee?

Helpointa olisikin hommata siis se uusi (käytetty) sylinteri avaimineen takaluukkuun ja asentaa se. Itse sylinterin vaihtohan on helppoa kuin hengittäminen. Eli jos jollain olisi tarjolla, niin tarjotkaa yv:llä. Sitten mulla olisi TOSI "villit lukot" autossa, kolme eri avainta :lol:
Saab 900 -88
Vastaa Viestiin