1. 9-3 ja vanhemmissa 9-5 malleissa vesi suihkutetaan "voimalla" lasiin ja tuo suihku on säädettävissä. Järjestelmät ovat molemmissa oivat ja toimivat erinomaisesti sekä pesutulos on aina erinomainen kelissä kuin kelissä niin kesällä kuin talvella.
2. Tässä uudessa tuo pesuvesi sumutetaan lasille. Tämä sumutus-suutin on nykyajattelun mukainen järjestelmä. Tämä on käytössä monilla muillakin automerkeillä. Tässä systeemissä tuota sumun suuntaa ei voida säätää, koska suutin on kiinteä.
Auton seistessä tuo sumu nousee ensin kohti pyyhintä ja lasi kostuu korkeintaan puoleen väliin, jos siihenkään??
 Sumutusta on tehtävä paljon, jotta lasiin sadaan kosteus. Vauhdissa vettä on sumutettava vieläkin enemmän, jotta jonkinlainen pesutulos saadaan. Nopeuden kasvaessa lasin yläosa jää kuivaksi.
  Sumutusta on tehtävä paljon, jotta lasiin sadaan kosteus. Vauhdissa vettä on sumutettava vieläkin enemmän, jotta jonkinlainen pesutulos saadaan. Nopeuden kasvaessa lasin yläosa jää kuivaksi.Oma ajatukseni tällä pärjäämiseksi on, että vettä on suihkutettava tosi paljon ja lisäksi liemien tulee olla hyvin vahvoja jäätymisen estämiseksi, kun pakkaset tulevat. Kauhuskenaario on, että tuo ohut sumu jäätyy ennenkuin se tavoittaa kylmillä keleillä lasin.
Edellä kerrotun takia asiaa on pohdittu maahantuojan, Metroauto Lielahden huollon kanssa ja on siitä keskusteltu myös Ruotsin puolella. Tarkoitus on ensiviikon loppupuolella kokeilla kuinka tuo vanhempi suihkusuutin toimisi? Perästä kuuluu-
 
 Terveisin

 pesee kelissä kuin kelissä loistavasti
 pesee kelissä kuin kelissä loistavasti
 
  . Todennäköisesti tulisi silti ruksattua HUD-varusteeksi.
 . Todennäköisesti tulisi silti ruksattua HUD-varusteeksi. Todellakin tuo sumu/suihku? tulee liian alas??? Olen teorisoinut tuota alastuloa vaikka miten. Viimeisin ajatus on ollut, että kun suihku tulee tuolta konepellin alta ja sieltä välistä, niin ilmavirtaus pellin päältä painaa tuon veden alas ennenkuin se ehtii lasille. En tiedä, mikä on totuus ja nyt sitten etsin käsiini tuon työkalun. Ja taas perästä kuuluu!!! Kiitos vinkistä.
  Todellakin tuo sumu/suihku? tulee liian alas??? Olen teorisoinut tuota alastuloa vaikka miten. Viimeisin ajatus on ollut, että kun suihku tulee tuolta konepellin alta ja sieltä välistä, niin ilmavirtaus pellin päältä painaa tuon veden alas ennenkuin se ehtii lasille. En tiedä, mikä on totuus ja nyt sitten etsin käsiini tuon työkalun. Ja taas perästä kuuluu!!! Kiitos vinkistä.