Jarrut jumittaa eteenpäin

9-5 tuli tonnarin seuraajaksi syksyllä 1997.
Vastaa Viestiin
tom2one
"Kaasari"
Viestit: 15
Liittynyt: To Kesä 10, 2010 22:23

Jarrut jumittaa eteenpäin

Viesti Kirjoittaja tom2one »

Tänä aamuna (-3c) oli outo ilmiö. Lähdin liikkeelle katoksesta normaalisti, auto rullasi kevyesti taaksepäin mutta kun piti lähteä eteenpäin, oli ikäänkuin jarrut olisivat olleet jumissa. Ei siis kiinni ja pamahtaneet auki, niinkuin joskus pesun jälkeen, vaan niinkuin olisi joku painanut jarrua tai ollut jarrulevyt jossain siirapissa. Eli ei rullannut vapaasti eteenpäin juuri yhtään, taaksepäin ihan normaali. Kun lähdin ajamaan kuitenkin, alkoi hirvittävä nykiminen (ESP?), nilkutin vajaan kilometrin läheiselle huoltsikalle tutkiakseni asiaa. En havainnut mitään mitä olisin ymmärtänyt, ja kun lähdin taas liikkeelle, ei ollut enää ongelmaa. Jäi kuitenkin vaivaamaan, josko sama toistuu uudestaan. Mitään vikavaloja ei esiintynyt. Onko arvauksia/tietoa mistä voisi olla kyse?
9-5 Tdi stw -07
rele
"Tuplakaasari"
Viestit: 79
Liittynyt: Pe Joulu 15, 2006 12:56
Paikkakunta: Turku

Re: Jarrut jumittaa eteenpäin

Viesti Kirjoittaja rele »

Voisko olla että jarrupalan kitkapinta olisi voinut irrota ?
Tarkastaisin etujarrupalat.
Kokeilitko lämpenikö joku pyöristä kun olit ajanut sen matkan huoltsikalle?
# 3904 9-5 vm. 2001 KA
tom2one
"Kaasari"
Viestit: 15
Liittynyt: To Kesä 10, 2010 22:23

Re: Jarrut jumittaa eteenpäin

Viesti Kirjoittaja tom2one »

Ajoin n.300km reissun eikä mitään ongelmia esiintynyt. Täytyy huomenna aamulla katsoa toistuuko sama, ja ajaa talleille ja tutkia asiaa, onko lämmennyt jne. Voisi tuo jarrupinnan irtoaminen olla kyllä yksi mahdollisuus, jarrut kyllä päällisin puolin näytti ihan ok, on niin avoin vanne, että näkyy palat selvästi.
9-5 Tdi stw -07
387
"Hirsch"
Viestit: 952
Liittynyt: Pe Loka 21, 2005 18:00
Paikkakunta: Pieksämäki

Re: Jarrut jumittaa eteenpäin

Viesti Kirjoittaja 387 »

tom2one kirjoitti:Tänä aamuna (-3c) oli outo ilmiö. Lähdin liikkeelle katoksesta normaalisti, auto rullasi kevyesti taaksepäin mutta kun piti lähteä eteenpäin, oli ikäänkuin jarrut olisivat olleet jumissa. Ei siis kiinni ja pamahtaneet auki, niinkuin joskus pesun jälkeen, vaan niinkuin olisi joku painanut jarrua tai ollut jarrulevyt jossain siirapissa. Eli ei rullannut vapaasti eteenpäin juuri yhtään, taaksepäin ihan normaali. Kun lähdin ajamaan kuitenkin, alkoi hirvittävä nykiminen (ESP?), nilkutin vajaan kilometrin läheiselle huoltsikalle tutkiakseni asiaa. En havainnut mitään mitä olisin ymmärtänyt, ja kun lähdin taas liikkeelle, ei ollut enää ongelmaa. Jäi kuitenkin vaivaamaan, josko sama toistuu uudestaan. Mitään vikavaloja ei esiintynyt. Onko arvauksia/tietoa mistä voisi olla kyse?
Oliko käsijarru ollut päällä yön yli. Minulla teki juurikin noin hiljattain.
Hese
Rene-Rane
"Hölösuu"
Viestit: 2242
Liittynyt: Su Tammi 03, 2010 22:54
Paikkakunta: Suomi

Re: Jarrut jumittaa eteenpäin

Viesti Kirjoittaja Rene-Rane »

mulla kuuluu peruutettaessa joskus sellasta vingahtelua... jarrut ottavat kiinni vain pakitettaessa JA JOS käsijarru on ollut päällä :?
Volvo S80 2.4D Momentum aut. -09
Ex:Saab 9-5 1.9 TiD Linear Wagon A 2007
tom2one
"Kaasari"
Viestit: 15
Liittynyt: To Kesä 10, 2010 22:23

Re: Jarrut jumittaa eteenpäin

Viesti Kirjoittaja tom2one »

Käsijarru oli ollut yön päällä. Olisikohan syytä olla käyttämättä käsijarrua kun menee ilmat pakkasen puolelle? Ihmettelen vaan sitä, että jumitti vain eteenpäin yritettäessä ja taaksepäin liikkui vapaasti.
9-5 Tdi stw -07
Vastaa Viestiin