Ihme kytkentä - kierroslukumittari (tarvike)

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
kimmoisa
"Hölösuu"
Viestit: 1091
Liittynyt: Ke Syys 15, 2004 11:15
Paikkakunta: Suomi-Finland

Ihme kytkentä - kierroslukumittari (tarvike)

Viesti Kirjoittaja kimmoisa »

Heibba!

Tässäpä ihmettelin yhtä kytkentää, olen tosin aikasemmin asentanut sellaisen, mutta en sitä silloin ihmetellyt.

Eli siis tarvikekierroslukumittarin kytkentää. Eli kun mittari kytkentään - ja +, mutta sitten se johto joka toimii anturina/ottaa signaalin.

Niin miksi tämä johto kytketään puolan - napaan? Miksi ei + napaan?

Huom. otsikon kirjoitusvirhe ny kerrankin korjattu. Vaikeeta tää näppäintenpainelu, siis oikeassa järjestyksessä ja vielä oikea määrä sekä oikeat näppäimet.
SAAB
ysikoo
"Viggen"
Viestit: 595
Liittynyt: Ma Joulu 05, 2005 00:29
Paikkakunta: Vantaa

Re: Ihme kytkentä - kierroslukumittari (tarvike)

Viesti Kirjoittaja ysikoo »

Tää nyt menee jonkin verran mutuiluksi, mutta eikös lähes kaikki sytytysjärjestelmät toimi niin, että puolalla on jatkuva + ja sitä maadotusta katkomalla saadaan itseinduktion kautta isompaa jänöä aikaan. Se mittari sitten lukee niitä pulsseja ja päättelee niiden ja annetun sylinteriluvun perusteella kierrosluvun?
M97CSB234EFM57001 RE85
Vastaa Viestiin