saab ng900 - kytkin

Ensimmäinen uuden ajan malli. Vuodet 1994-2003.
saabhemmo
"Kaasari"
Viestit: 31
Liittynyt: Ke Loka 22, 2008 21:19

Re: saab ng900 - kytkin

Viesti Kirjoittaja saabhemmo »

No niin tuli vaihdettua vaijeri aikaa meni 2.5h ulkosalla -8 pakkasessa, taskulampun ja kaverin kera. Nyt näyttäisi toimivan ,mutta paljonko tuossa kytkinpolkimessa tulee olla pelivaraa? tällä hetkellä poljin on aika kovan tuntuinen ja löysää siinä ei ole juurikaan ole.
siinä poljinasetelmassa oli sellainen säätöpultti onko sillä mikä tarkoitus? ja myös huomasin ,että kytkinpolkimen alla oli jokin tunnistin joka oli rikki siihen tuli pari johtoa onko tämä tärkeä?
Azanovix
"Hölösuu"
Viestit: 3672
Liittynyt: Ma Loka 15, 2007 00:30
Paikkakunta: Itä-Helsinki

Re: saab ng900 - kytkin

Viesti Kirjoittaja Azanovix »

Saattaapi liittyä vakionopeudensäätimeen, jos autossasi sellainen pitäisi olla. Samannäköinen tökkeli on myös jarrupolkimen alla ja vilkkuviiksessä pitäisi olla cruisen kytkin.
saabhemmo
"Kaasari"
Viestit: 31
Liittynyt: Ke Loka 22, 2008 21:19

Re: saab ng900 - kytkin

Viesti Kirjoittaja saabhemmo »

juu cruise löytyy kyllä ,mutta ei ole toiminut ollenkaan missään vaiheessa. entä sitten tuo polkimen vapaa liike paljonko sitä pitäisi olla? se varmaan säädetään siitä pultista mikä on siinä poljinasetelmassa. kiitoksia kaikille vastauksista tämä on kyllä hyvä paikka täältä löytyy aina asiallisia ja toimivia vastauksia. 8)
kymppi
"Tuplakaasari"
Viestit: 86
Liittynyt: Ke Loka 07, 2009 19:01
Paikkakunta: Laukaa

Re: saab ng900 - kytkin

Viesti Kirjoittaja kymppi »

Itellä oli samaa ongelmaa että meinasi olla liian kireällä tuo vaijeri. Säädin sitten sitä pulttia polkimen edessä(etäisyyden säätö), että poljin nousisi ylemmäksi, ja sain tällä tavoin välystä polkimeen. Mutta ymmärtääkseni automaattisäädöllä oleva vaijeri ei vaadi tuohon koskemista ?
Ex Og 9-3 2.3 Aero 2000
Ex 9-3 TiDs SC, Ex 9000 -93 2,3T x2, Ex Og900 x2, Ex Ng900 2.0T
#4911
Vastaa Viestiin