pommi hattuhyllyllä

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
ajn
"Hirsch"
Viestit: 904
Liittynyt: Ti Touko 06, 2003 08:58
Paikkakunta: Lempäälä

pommi hattuhyllyllä

Viesti Kirjoittaja ajn »

Ajelin eilen lähes parhaaseen ruuhka-aikaan Tamporeella paasikiven-kekkosen linjalla... 8O eikun -tiellä, niin sattui silmiin kohtalotoveri metalli-ruskeella 9000 CC turpolla. Erityisesti se saksitunkki hattuhyllyllä oli silmiinpistävä.... miltäköhän se mahtaisi tuntua takaraivossa äkkipysäyksen seurauksena... ei ehkä kovin mukavalta.
Monenmoista niskanmurtajaa on tullut hattuhyllyllä nähtyä, mutta tää oli toistaiseksi erikoisin...
Jussi
"Hölösuu"
Viestit: 2666
Liittynyt: Pe Heinä 25, 2003 12:02
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Jussi »

Taannoin sain päähänpiston kokeilla kuinka kovaa pitää polkaista että ABS:t puuttuu peliin kuivalla asvaltilla, vauhtia oli luokkaa 60. Hyvä päähänpisto, mutta eipä siinä tullut mieleen että olin heittänyt salkun takapenkille autoon noustessani.

Niin kovaa en ilmeisesti polkaissut että ABS:t olisivat toimineet tai sitten en vain kivulta huomannut.

Sattuu muuten ihan s****asti kun tuollanen pilottisalkku, jossa on pari mappia ja läppäri, kolahtaa kulmaedellä kuskinpenkin selkänojaan vähän kylkiluiden alapuolelle.

Jotain tuli opittua... ei sitä miten helposti ABS:t pelaa kuivalla asvaltilla, mutta se että salkun paras matkustaa peräkontissa.
-Jussi-
Audi Q3 Sportback, Saab 9-5 2.0T, Saab 9-5 2.3T
Ex Saab 900, 9000, 9-5
Jukka T
"Viggen"
Viestit: 515
Liittynyt: Ke Marras 12, 2003 23:42
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Jukka T »

Irtoakku ei muuten pysy peräkontin takalaidassa yhdellä sidontahihnalla.
Sopivassa jarrutuksessa kaatuu hihnan yli ja valuttaa happonsa peräkonttiin.

Yhdellä oli irtokissoja hattuhyllyllä...
96 V4 -75
Avatar
9000CD23T
"Team Ylläpito"
"Team Ylläpito"
Viestit: 7771
Liittynyt: Pe Heinä 02, 2004 12:45
Paikkakunta: ex Jyväskylän MLK
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 9000CD23T »

Eikä muuten kaljakorikaan pysy pystyssä... :cry:
900i-5D Combi Coupe-84*/900i-4D Sedan-86*/900i-4D Sedan-88*/9000CD 2.3T-91*/OG9³SE-01 RE85STG1
(*=ex) #2060#
e0000333
"Hölösuu"
Viestit: 1507
Liittynyt: Pe Elo 01, 2003 15:10
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja e0000333 »

Kouluaikana käytiin sittemmin kuukahtaneessa Rally Rent Europessa Alavudella. Sielä oli Mäkisen Tompan mitsu,millä oli täräytetty puuhun sitte ihan suoraan ja jonkinmoisesta vauhdista.... Olikohan vielä ekan pätkän ekoja mutkia... :lol:

No asiaan.... Oli siinäkin takapaksista irronnut semmoinen kisakevyt varotuskolmio semmosen nailoni hihnan puristuksesta ja tullut takapenkin virkaa toimittavan pellin läpi hyttiin..... 8O


Silloinkin ihmeteltiin, että jotku hullut pitää mm. puhelinluetteloita ja muuta kohtuu painavaa hattyhyllyllä.....
Saab 9-3 Sport Combi 1,8t Linear Business (KA)
#1814
SEPA
"Hirsch"
Viestit: 936
Liittynyt: Ti Loka 14, 2003 19:33
Paikkakunta: Kempele
Viesti:

Viesti Kirjoittaja SEPA »

Ng900 pysyy onneksi tuo hattuhylly paikallaan mut miten "teinit"käy sit kun pultataan saakutin isoo vahvaria ja kaiuttimia kiinni hattuhyllyyn?Jotkut kiinnittää vahvarinkin hattuhyllyyn.Sitte kun vedetään lujaa ulos pellolle mites se hattuhylly pysyy paikallaan ku mennään ympäri ja ämpäri!Omassa autossa on subbaritki laitettu taljalla varalta kiinni ettei lennä pitkin ohjaamoa jos loppuu taidot kesken.
hakuba2
"Hölösuu"
Viestit: 1501
Liittynyt: Ma Tammi 26, 2004 18:13
Paikkakunta: Vihtavuori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hakuba2 »

Serkku ajoi nelisen vuotta sitten keljossa puuhun mersulla. No ei siinä mitään katto eellä ja n.150km/h vauhtia, tulipahan siitä mersusta veetyyli mersu, ku oli etu- ja takapuskurin välissä puol metriä tilaa.. No se miten asia liittyy tähän keskusteluun: Taka kontissa oli vahvistimet ja subbarit ja ne löytyi sitten myöhin kolarin jälkeen useiden kymmenien metrien päästä tapahtumapaikasta, ku olivat singonneet ikkunasta pihalle..

Mut kenenkäs emäntä ajelee valkoisella 9000:lla.. Ajelin tänään sellasen perässä ja CD-mallin hattuhyllyllä oli koira. Ei sekään varmaan tunnu mukavalta takaraivossa..
93 1.9 TTiD -11
93 2.0T cab -07
95 2.3T Aero -00
96 super -79
#1951
Ansis
"Hölösuu"
Viestit: 1264
Liittynyt: Ti Syys 23, 2003 13:35
Paikkakunta: Viialabama

Viesti Kirjoittaja Ansis »

Eräs kamraatti oli viemässä traktorin kampiakselia hienosti tehdyllä telineellä Volvon peräkontissa hiottavaksi. Oli tullut paku vastaan samalla kaistalla ja ko. akseli löytyi hiacen jalkatilasta :?
Avatar
dimebak
"Hölösuu"
Viestit: 8261
Liittynyt: To Heinä 03, 2003 21:03

Viesti Kirjoittaja dimebak »

Eno kertoi muinoin, että olivat opiskeluaikoina menneet johonkin tapahtumaan tai vast. ja yksi teekkari oli lähtenyt siihen aikaan tuoreella eli 123-korisella Mersulla samaan paikkaan. Muut sitten sanoivat, että tulla kanssa junalla. Ei ollut lähtenyt junalla, vaan omalla autolla. Ajoi sitten pienen kolarin, kun pystyi vielä matkaa jatkamaan, mutta ei kuulemma enää ikinä laita työkalupakkia hattuhyllylle :D Oli kuulemma aika vauhtia mennyt tuulilasista läpi.
-dimebak-
9-5 Aero Wagon 2004, käyttökinneri
Entiset: 99GL 2D 1980, 900T16 5D 1992 ja Opel Vectra Voyage 2001
Muksu
"Hölösuu"
Viestit: 1081
Liittynyt: Su Touko 30, 2004 19:19
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Muksu »

KTK:lla olivat isännät muinoin ruvenneet Scanian hyttiä kippaamaan päästäkseen konehuoneen puolelle. Tietenkin penkkien takana oli ollut moska jemmassa....sehän rysähti nätisti tuulilasista läpi hytin kallistuessa... 8O

Ja mitä noihin koiriin tulee, niin viimeksi tänään näin 124-koppasen merkeedeksen hattuhyllyllä mäyräkoiran (siis elävän :lol: ) Sieltä se nuuhki takapenkillä istuvia lapsia.... Positiivista tässä mersussa oli se, että ajovalot toimivat...viime päivinä tullu (myös pimeällä) vastaan usein noita 124-Mursuja ilman valoja :?
Vetokoukku on brutaalin miehen peruutustutka

Volvo V50, 2012
hakuba2
"Hölösuu"
Viestit: 1501
Liittynyt: Ma Tammi 26, 2004 18:13
Paikkakunta: Vihtavuori
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hakuba2 »

Muksu kirjoitti:Positiivista tässä mersussa oli se, että ajovalot toimivat...viime päivinä tullu (myös pimeällä) vastaan usein noita 124-Mursuja ilman valoja :?
Mä en tiedä mikä toi malli 124 on noista mersuista. Mutta se taitaa olla tyyppi vika noissa mersuissa ettei noi valot toimi..? Meidän kin kesäkuussa uutena ostama mersu meni viimeviikolla takuuhuoltoon, ku sumuvalot lakkas toimimasta..
93 1.9 TTiD -11
93 2.0T cab -07
95 2.3T Aero -00
96 super -79
#1951
Jukka T
"Viggen"
Viestit: 515
Liittynyt: Ke Marras 12, 2003 23:42
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Jukka T »

Akkuhappo on hajutonta ja väritöntä, mutta kohtalaisen syövyttävää.
http://www.geocities.com/jtoyryla/014.jpg
96 V4 -75
ASTech
"Hölösuu"
Viestit: 1167
Liittynyt: Ti Joulu 02, 2003 17:37
Paikkakunta: Uki

Viesti Kirjoittaja ASTech »

Jukka T kirjoitti:Akkuhappo on hajutonta ja väritöntä, mutta kohtalaisen syövyttävää.
http://www.geocities.com/jtoyryla/014.jpg
Reagoidessaan muodostaa mm. rikkivetyä, joka takuulla haisee pieninäkin pitoisuuksia. Suurinahan se on tosi myrkyllistä.
Lisäksi metallien kanssa reagoidessaan vapauttaa vetyä, joka jossain takaluukussa voi muodostaa vaikkapa räjähtävän seoksen ilman kanssa.
900C -86
ASTech
"Hölösuu"
Viestit: 1167
Liittynyt: Ti Joulu 02, 2003 17:37
Paikkakunta: Uki

Viesti Kirjoittaja ASTech »

Niin joo...Minunhan piti kirjoittaa siitä, kun joku katkaisi selkärankansa kuljetettuaan peltilevyä takakontissa. Ajoi kolarin ja levy tuli selkänojien läpi :x
900C -86
Myrkky
luonnevammamouho
Viestit: 3113
Liittynyt: Su Elo 31, 2003 10:29
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Myrkky »

Isäukolta lähti mitsun pahviselta hattuhyllyltä kajarit(olivat asianmukaisesti kiinnitetty, mutta hylly repesi) suht livakkaan liikenteeseen, kun rykäisi n.70km/h vanhan takamoottorisen skodan kylkeen takapyörän kohdalle.

Mitä tästä opimme? No sen, että ainakin minä henk.koht. tykkään kiinnittää kajarit yleensä tukevasti(mut tällähetkellä ovat irti :lol: ).
90i -85(VA), 900S -90(KA), 9000i -87(VA), 9000turbo -86(??), Lada 1300S -80(PR)
Vastaa Viestiin