Meiltä löytyy tällainen 99 ladosta. Auto ei varsinaisesti ole minun, mutta ilmeisesti minulle jäämässä.

En ole ihan varma vielä mitä tuolle innostun tekemään.
Auto on ajokuntoinen ja katsastettu. Varustukseltaan tuo ei ilmeisesti ihan tavallisimmasta päästä ole, tai näin ovat Saabien päälle enemmin ymmärtävät sanoneet. Moottori on varustettu kahdella kaasuttimella ja vaihdelaatikkona on 3-vaihteinen automaatti. Värinä on metallinhohto ruskea (seepia?).
Siinnä ne hyvät puolet sitten olikin. Ahkerasta ruostesuojauksesta huolimatta korissa on ollut hieman ruostevauriota ja maalipinta on paikoin surullisen näköinen.
Moottorin kannessa on ilmeisesti uudesta asti ollut jonkin näköinen vuoto joka on lykännyt painetta nestetilaan ja sitä kautta halkonut paisuntasäiliöitä. Sen takia säiliö on korvattu jämerämmällä omatekoisella. Ongelma on sittemmin korjattu poraamalla kanteen reikä.
Verhoilu on uskomatonta materiaalia! Se on liimattu tehtaan jälkeen kahdesti (toisella kertaa ammattilaisen toimesta) ja taas se roikkuu. Pystykorva on lisäksi vähän raapinut auton takaosan verhoilua.
Pölykapseleita on enää yksi jäljellä. Muut ovat aikain saatossa varisseet mikä minnekin.
Kojelaudan yksi pyöreä hantaaki on murtunut poikki.
Takapaksin Saab teksti on lähtenyt irti, mutta on tallessa. Sen lisäksi takapaksin "special" ja "Automatic" teksilaattojen yläpuolella on ollut yksi laatta (mitähän lienee lukenut?) joka on kadonnut.
Nätti autohan tuo on omaan silmään. Tykkään 99 Saabin suorastaan Porschemaisesta keulan muotoilusta. Vaikka Borgwarnerin 3-vaihteinen laatikko on suoraan kivikaudelta (malttamattomalla kiihdyttäjällä lentää tekohampaat suusta vaihdon aiheuttaman nykäyksen takia ja varsinkin kylmänä saa isompaa pykälää tosissaan houkutella), niin se tekee autosta rennon ajettavan.
Onhan tuo hauska harrasteauto, mutta esim museorekisteriin saa tehdä melko isolla rahalla remonttia. Liekkö järkeä edes sellaista urakkaa aloittaa?
Itseäni kiinnostaisi enempi joku rallihenkinen projekti (salaa toivoisin että tuo olisi turbo, EMS tai edes sedan manuaalilaatikolla
