rele "pöydän" vaihto

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Vastaa Viestiin
Avatar
TurboTurpa
"Aero"
Viestit: 405
Liittynyt: Ke Huhti 19, 2006 10:27
Paikkakunta: Halsua

rele "pöydän" vaihto

Viesti Kirjoittaja TurboTurpa »

Mulla oli tossa sulanut osittain valoreleen kohdalta osa liitin paikasta ja näin ollen ei pitkät mene päälle vain lyhyet toimivat.
Onko kukaan viisaampi vaihtanut koko pöytä osaa uuteen, kun olis vain tässä semmoinen vierellä, mutta miten ne nastat saa helpoimiten painettua että saa sen liitin osan irti, koitin tossa lueskella vanhoja viestejä mutta eipä tullut yhtään viisaammaksi, päin vastoin 8O

Vaihtoehdot: 1. Kaikki johdot poikki ja sopivalla sokeripala sillalla uusi kiini.
2. Valoreleen kohdalta pala pois ja uudet liittimet tilalle.
3. Tai sitten vaihtamalla yksitellen releen ymm. johtoja uteen pohjaan, kun vain saisi irt :evil: i ensin vanhasta pojasta.

Sain paikallistettua siis vian hyvien ohjein jotka löytyi tuolta (ETSI) kautta.
Saab 9-5 A 2.3t stw
Avatar
jus
"Saabisti"
Viestit: 11627
Liittynyt: Ma Elo 11, 2003 21:37
Paikkakunta: Helsinki

Re: rele "pöydän" vaihto

Viesti Kirjoittaja jus »

Liitinkoskettimien sivussa on ulkoneva kynsi, joka estää kosketinta irtoamasta kun rele painetaan paikalleen. Tämä kynsi pitää painaa piikillä koskettimeen päin, jolloin koskettimen saa painettua alaspäin.

Kaikkien johtojen siirtäminen releboksin kannesta toiseen on aika kova homma. Riippuu tietysti isolti siitä kuinka hyvä tekniikka löytyy koskettimien irrottamiseksi.
Vastaa Viestiin